Kaszel alergiczny: przyczyny, objawy, leczenie. Jak go rozpoznać?
Kaszel alergiczny u dziecka i dorosłego potrafi uprzykrzyć życie. Jest suchy, męczący i duszący. Nie daje spać w nocy, utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. To jedna z najczęstszych objawów alergii. Jak go rozpoznać? Co robić, by się go pozbyć?
1. Czym jest kaszel alergiczny?
Kaszel alergiczny bardzo łatwo pomylić z początkiem infekcji, ponieważ jest suchy, męczący, napadowy. Wywołują go jednak inne przyczyny. Nie odpowiada za niego wirus czy bakteria, a alergen, z którym kontakt wywołuje nadmierną odpowiedź układu immunologicznego.
Kaszel – także alergiczny - nie jest chorobą, a odruchem obronnym organizmu. Niemniej potrafi być bardzo uciążliwy. Pojawia się w różnych okolicznościach. Kaszel alergiczny w nocy nie pozwala spać, w ciągu dnia utrudnia normalne funkcjonowanie.
2. Objawy kaszlu alergicznego
Jak rozpoznać kaszel alergiczny? Jak go odróżnić od tego, który towarzyszy infekcji?
Kaszel alergiczny jest męczący, duszący i suchy. Rzadko pojawia się kaszel alergiczny mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny. Ataki kaszlu pojawiają się głównie po ekspozycji na alergen. Napad potrafi być tak uporczywy, że może pojawić się uczucie duszności i problem ze złapaniem tchu.
Kaszel alergiczny dokucza sezonowo (na przykład, gdy pylą trawy, kwiaty i drzewa), ale i cały rok (przy uczuleniu na sierść zwierząt lub alergii na kurz). Najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, choć zdarza się u osób, które mają alergie pokarmowe. Dolegliwości zwykle nasilają się przy zmianach temperatury otoczenia, na przykład po wejściu do ciepłego pomieszczenia czy wyjściu z domu na zewnątrz.
Co istotne, pojawieniu się kaszlu alergicznego nie towarzyszą objawy wskazujące na infekcję, takie jak na przykład gorączka. Często za to obserwuje się kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, drapanie gardła, uczucie suchości w gardle, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie niedrożności nosa, chrypkę, przekrwienie błony śluzowej nosa czy wysypkę skórną.
3. Przyczyny kaszlu alergicznego
Bezpośrednią przyczyną kaszlu alergicznego może być:
- kontakt z pyłkami, roztoczami, sierścią zwierząt, zarodkami pleśni oraz innymi alergenami, które dostają się do organizmu drogą wziewną,
- spożywanie niektórych pokarmów, które alergizują. Są to najczęściej jaja, owoce morza, mleko,
- przewlekłe zapalenie zatok i alergiczne zapalenie zatok, któremu towarzyszy długotrwałe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- astma alergiczna, która jest stanem zapalnym. Utrudnia oddychanie, pojawia się świszczący oddech.
4. Leczenie kaszlu alergicznego
Najważniejsze w leczeniu alergii jest unikanie kontaktu z alergenem, jeśli tylko jest on znany. To zdecydowanie ułatwia życie i ogranicza pojawianie się dokuczliwych objawów. Leczenie powinno uwzględniać zarówno leki na kaszel alergiczny, jak i domowe sposoby.
Co na kaszel alergiczny? Jeśli lekarz przepisał leki przeciwalergiczne, zdecydowanie należy je zażywać: stale bądź w zależności od pojawienia się dolegliwości, zawsze ściśle według wskazań specjalisty.
Na kaszel alergiczny zwykle działają leki przeciwhistaminowe (wyróżnia się ich dwie generacje): glikokortykosteroidy lub farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny. Wiele z nich może zostać wydana tylko na podstawie recepty, ale sporo powszechnie stosowanych leków przeciwalergicznych można kupić w aptece - także bez niej.
Preparaty są dostępne najczęściej w postaci tabletek na kaszel alergiczny. Młodszym dzieciom podaje się syropy na kaszel alergiczny.
4.1. Jak złagodzić kaszel alergiczny?
Pomocne są preparaty działające doraźnie, takie jak choćby tabletki na kaszel alergiczny do ssania. Działają nawilżająco, regenerują też błonę śluzową gardła i dróg oddechowych. Objawy może również łagodzić syrop na kaszel alergiczny lub suchy.
Czy istnieją domowe sposoby na kaszel alergiczny? Na pewno pomaga picie dużej ilości płynów. Wpływa to na błony śluzowe, pozwala je dostatecznie nawilżać. Można płukać nos i gardło solą fizjologiczną, a także stosować aerozole nawilżające. Zabieg wypłukuje alergeny i zanieczyszczenia oraz nawilża śluzówkę. Warto robić inhalacje z solą czy ziołami lub lekami przepisanymi przez lekarza.
W sezonie grzewczym trzeba zadbać o jakość – optymalną temperaturę i wilgotność – powietrza w pomieszczeniu. Wskazane jest częste wietrzenie mieszkań i biur, a także używanie nawilżaczy. Przy alergii na roztocza należy często zmieniać pościel, odkurzać pokój, myć podłogi.
Bardzo ważne jest nie tylko częste sprzątanie, ale także odkurzanie materacy, stosowanie środków roztoczobójczych oraz usunięcie dywanów, zasłon, maskotek czy puchowych kołder, jak również wszystkich przedmiotów, w których może gromadzić się kurz.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.