Kaszel palacza może być oznaką poważnej choroby

Lekarze apelują, aby osoby uzależnione od palenia papierosów nie bagatelizowały wczesnych symptomów groźnej choroby, które często są uznawane „jedynie” za kaszel palacza.

1. Więcej niż kaszel

W nowej kampanii prozdrowotnej brytyjskiego ministerstwa zdrowia podkreśla się, że zbyt wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń związanych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

POChP to określenie zbiorowe dla kilku poważnych chorób płuc, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Brak leku

Osoby dotknięte chorobą mają trudności z oddychaniem, głównie z powodu zwężenia dróg oddechowych i niszczenia tkanki płucnej.

Typowe objawy to duszności podczas aktywności fizycznej, uporczywy kaszel i częste infekcje dróg oddechowych. Według ekspertów odpowiedzialnych za kampanię brytyjskiego ministerstwa zdrowia, palacze często ignorują wczesne oznaki tej przypadłości, myśląc, że jest to typowy „kaszel palacza”. Nieprzerwanie nałogu może pogorszyć stan i negatywnie wpływać na jakość życia.

Mimo że nie istnieje lek na POChP, rzucenie palenia, odpowiednio dobrane ćwiczenia i medytacja mogą spowolnić rozwój choroby.

W celu zwiększenia świadomości na temat tej przypadłości, ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii wypuści krótki film wideo, który będzie dostępny w internecie. Wystąpi w nim Iwan Thomas, lekkoatleta i olimpijczyk, któremu ten temat jest szczególnie bliski, ponieważ niedawno zdiagnozowano chorobę POChP u jego matki. Sportowiec będzie prowadził doświadczenia z palaczami, aby pokazać czym jest ta choroba.

Thomas komentuje: – Nigdy nie zdawałem sobie do końca sprawy, co to za choroba ani jakie są jej konsekwencje. Jednak to, że proste czynności życiowe, takie jak wchodzenie po schodach, zaparzenie kubka herbaty czy też podejście na przystanek autobusowy stają się niewykonalne, pokazuje, jak poważne jest to schorzenie.

3. Rok rzucania nałogu

Rok 2016 ma być ważny dla rodziny sportowca. – Moja mama pali od wielu lat, a w 2016 roku planuje rzucić nałóg. To wspaniała wiadomość. Gorąco zachęcam wszystkich palaczy do tego samego – dodaje Thomas.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.