Trwa ładowanie...

Katapleksja - przyczyny, objawy, metody leczenia. Katapleksja w narkolepsji

 Kinga Olchowy
26.06.2020 14:51
Katapleksja jest schorzeniem neurologicznym obejmującym mięśnie.
Katapleksja jest schorzeniem neurologicznym obejmującym mięśnie. (GettyImages)

Katapleksja jest schorzeniem neurologicznym obejmującym mięśnie. Najczęściej ataki katapleksji wywołują silne emocje, choć przyczyn może być więcej. Co ciekawe, schorzenie to może być związane z zaburzeniami snu i być objawem narkolepsji. Zobacz, na czym polega katapleksja i jak można sobie z nią poradzić.

spis treści

1. Co to jest katapleksja?

Katapleksją nazywa się zaburzenie aktywności ruchowej o charakterze neurologicznym. Zamiennie nazywane jest atonią. Chory na katapleksję odczuwa czasową utratę napięcia w mięśniach, głównie szkieletowych. Atak nie trwa długo, a po pewnym czasie siła mięśniowa wraca do normy.

W katapleksji dochodzi do niedoboru hipokretyny obecnej w płynie mózgowo-rdzeniowym. Zaburzenie może się pojawić w każdym wieku. U dzieci najczęściej wynika z przebiegu towarzyszących chorób.

2. Przyczyny katapleksji

Ataki katapleksji mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z najpowszechniejszych są silne emocje, takie jak lęk, smutek, a nawet śmiech. Co ciekawe, najczęściej za wystąpienie katapleksji występują właśnie te pozytywne emocje - czyli inaczej niż w przypadku wielu innych zaburzeń na tle emocjonalnym.

Zobacz film: "Jak prawidłowo wykonać plank? Zadbaj o mięśnie brzucha"

To, co dzieje się z ciałem i w ogóle całym organizmem w czasie trwania napadu katapleksji, naukowcy porównują do fazy REM, której doświadczamy podczas snu.

Katapleksja u dzieci może być związana z chorobami genetycznymi, a także metabolicznymi, takimi jak dystrofia miotoniczna, zapalenie mózgu czy zespól Pradera-Williego.

2.1. Katapleksja a narkolepsja

Katapleksja nie tylko jest osobnym schorzeniem, ale może być także objawem narkolepsji. Jest to choroba, która charakteryzuje się niekontrolowaną sennością. Nie chodzi tylko o zmęczenie, ale faktycznie zasypianie w losowych momentach w ciągu dnia. Zwykle epizod narkolepsji trwa kilkanaście minut. Jeśli towarzyszą mu omamy lub paraliż senny, wówczas można podejrzeważ, że towarzyszy jej katapleksja.

3. Objawy katapleksji

Podstawowym objawem katapleksji jest nagła utrata siły w mięśniach. Na początku jest to zwykle wypuszczenie przedmiotów z rąk, następnie chory bezwładnie opada na ziemię i nie może kontrolować żadnego ze swoich mięśni (a więc także nic powiedzieć, aby uspokoić i poinstruować ludzi dookoła). Napad może być także częściowy - wówczas dochodzi tylko do opadania głowy lub kończyn.

Atak katapleksji jest szczególnie niebezpieczny, kiedy pojawia się podczas prowadzenia samochodu czy jazdy na rowerze, w czasie pracy na wysokościach lub podczas trzymania ostrych przedmiotów. Napady pojawiają się nagle i nie można przewidzieć, kiedy nastapią (tak jak np. w przypadku migreny, którą mogą zwiastować charakterystyczne mroczki przed oczami).

W czasie ataku nie dochodzi do utraty świadomości, co pozwala odróżnić go od padaczki. Katapleksja może być także objawem postępujących zaburzeń snu.

4. Leczenie katapleksji

W rozpoznaniu choroby bardzo ważne jest ustalenie, czy mamy do czynienia z padaczką, czy katapleksją. Medycyna zna mnóstwo przypadków, kiedy osoby z katapleksją były leczone na zaburzenia epileptyczne.

W leczeniu katapleksji stosuje się antydepresanty, m. in. impiraminę oraz inhibitory zwrotne serotoniny. Jeśli napady związane są z narkolepsją, podaje się hydromaślan sodu. Należy także zadbać o właściwą higienę snu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze