Trwa ładowanie...

Każdy robi to w łazience, eksperyment pokazał skutki. Ekspert: "Wszyscy byliśmy zdumieni"

 Maciej Rugała
02.01.2023 14:21
Rezultat przestraszył autorów badania
Rezultat przestraszył autorów badania (Getty Images / Facebook)

Amerykańscy badacze postanowili sprawdzić, jak spuszczanie wody w toalecie może przyczyniać się do rozprzestrzeniania zarazków. Wyniki okazały się tak zaskakujące, że wprawiły w konsternację samych autorów badania.

spis treści

1. Co się dzieje, gdy spuszczamy wodę w toalecie?

Niepokojące wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports". Warto jednak zaznaczyć, że zespół badawczy skupiał się na mechanice płynów z użyciem czystej wody. Nie badano bezpośrednio szkodliwości zarazków z toalety, chociaż rezultat eksperymentów daje w tej kwestii sporo do myślenia.

Badania wykazały, że spłukiwanie wody w toalecie bez opuszczonej deski wyrzuca drobiny wody na wysokość nawet 1,5 metrów.

Zobacz film: "Twoja łazienka będzie lśnić. Kilka prostych sposobów"

"Wszyscy byliśmy zdumieni. Powiedziałem: o mój Boże, tak to działa?!" - komentuje sprawę John Crimaldi, profesor hydrologii na University of Colorado Boulder.

Zagadnienie zainteresowało go po tym, jak do współpracy namówił go Karl Linden, specjalista ochrony środowiska. Zajmuje się on wykorzystaniem światła UV w dezynfekcji pomieszczeń. Naukowiec postanowił pochylić się nad problemem czystości w publicznych toaletach. Aby jednak móc zbadać zagadnienie lepiej, niezbędny był wiarygodny model fizyczny tego, jak zachowuje się woda w tej sytuacji.

2. Niewidzialny przeciwnik w twojej toalecie

Wodny aerozol wydobywający się po spuszczeniu wody nie byłby zauważalny nieuzbrojonym okiem. Dlatego też do badania użyto laserów, których wiązki pozwoliły przeprowadzić wiarygodne pomiary. Przebieg ich doświadczeń można obejrzeć w sieci.

Teraz, kiedy profesor Crimaldi utworzył model "toaletowej mechaniki płynów", profesor Linden może zająć się zagadnieniem zarazków. W przeciwieństwie do warunków w tym badaniu, w zwykłych toaletach jest pełno zarazków. Zwłaszcza, jeśli są to toalety publiczne, którym często brakuje deski mogącej przykryć ujście klozetu. Wówczas nie ma już żadnego ratunku i czegoś, co uchroni nas przed aerozolem pełnym zarazków, w tym bakterii kałowych.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze