Trwa ładowanie...

Ketrel – skład, dawkowanie, wskazania i skutki uboczne

 Kinga Olchowy
26.01.2023 11:12
Kertrel, jak każdy lek, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza
Kertrel, jak każdy lek, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza (123rf.com)

Ketrel należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jest sprzedawany wyłącznie na receptę. Stosowany jest zazwyczaj w leczeniu przewlekłych zaburzeń psychicznych. Często podaje się go również zapobiegawczo, chroniąc przed nawrotem choroby. Ketrel sprzedawany jest w formie powlekanych tabletek. Jak działa i jakie może mieć skutki?

spis treści

1. Czym jest i co zawiera Ketrel

Ketrel to środek stosowany przede wszystkim w leczeniu schizofrenii, depresji czy objawów maniakalnych.

Głównym składnikiem aktywnym leku jest kwetiapina. Jest to substancja czynna działająca na zasadzie wzajemnego oddziaływania z różnymi układami receptorów znajdujących się w ludzkim mózgu. Antydepresyjne właściwości leku powodują, że stosuje się go również do leczenia zaburzeń psychicznych i kłopotów związanych z bezsennością.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy naturalne antydepresanty są skuteczne?"

Ponadto Ketrel zawiera składniki takie jak: celuloza mikrokrystaliczna, wapń wodorofosforanu bezwodny, laktoza jednowodna, kopowidon, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnez stearynian, a także laki żółcieni.

2. Jak dawkować Ketrel

Kertrel, jak każdy lek, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie jest on zalecany dla osób młodych, nieletnich. Dawkowanie powinien określić lekarz stosownie do występujących u pacjenta objawów.

Zwykle Ketrel stosuje się raz na dobę, głównie w porze wieczorowej. Można go również stosować dwa razy na dobę, jednak jest to wówczas uzależnione od rodzaju występującego schorzenia oraz indywidualnych zaleceń lekarza.

Tabletkę należy połykać w całości po posiłku lub na czczo i popić dużą ilością wody. Nie zaleca się stosowania leku wraz z alkoholem, ponieważ interakcje mogą wywołać uczucie nadmiernej senności.

Ketrel należy stosować regularnie i nie przerywać jego zażywania po stwierdzeniu poprawy, gdyż objawy choroby mogą powrócić.

3. Skutki uboczne stosowania Ketrelu

Przedawkowanie leku Ketrel można objawiać się dolegliwościami takimi jak: senność, zawroty głowy, nudności lub przyśpieszone bicie serca. Wówczas trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwskazania do stosowania leku ketrel występują również w przypadku, jeżeli pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników leku. Ostrożność powinny również zachować kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Skutki uboczne stosowania Ketrelu to bardzo często senność, pogorszenie się samopoczucia oraz wzrost masy ciała. Dodatkowo pojawić się mogą koszmary senne, problemy związane z prawidłową artykulacją i wymową słów. Ponadto wystąpić mogą zaburzenia wzroku oraz wysychanie śluzówki nosa i ust.

Warto obejrzeć

4. Opinie o Ketrelu

Od osób, które stosowały lub stosują kurację lekiem Ketrel często usłyszymy odmienne opinie. Niektórzy zarzucają, że po zażywaniu leku czują się otumanieni oraz występują problemy żołądkowe.

Ketrel jest chwalony jako lek ułatwiający zasypianie i pomagający w walce z bezsennością. Pacjenci ostrzegają przed skutkami szybkiego odstawienia leku Ketrel. Zauważają wówczas nagłe pogorszenie samopoczucia oraz powrót problemów z zasypianiem. Nieumiejętne dawkowanie może także spowodować, że powrócą zaburzenia psychiczne.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze