Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kiedy dziecko widzi?

Avatar placeholder
11.05.2017 10:54
Kiedy dziecko widzi?
Kiedy dziecko widzi? (Zdjęcie autorstwa logesdo / CC0 1.0)

Zmysły dziecka zaczynają się rozwijać już w łonie matki. Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć, niezbędne jest przeanalizowanie rozwoju dziecka już od momentu życia płodowego. Wzrok i słuch rozwijają się stopniowo i na kolejnych etapach dziecko zaczyna słyszeć i widzieć coraz więcej i dokładniej. Chcąc wspomóc ten rozwój, mama może próbować stymulować narząd słuchu i wzroku swego dziecka zarówno na etapie płodu, jak i w okresie niemowlęcym.

1. Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?

Życie płodowe to czas między 8. tygodniem ciąży a narodzinami. W 16. tygodniu płód słyszy już odgłosy z otoczenia i zaczyna reagować na głos matki. W 24. tygodniu zarówno ucho, jak i narząd słuchu są już w pełni rozwinięte. Przed narodzinami dziecko jest w stanie zapamiętać rytm i ton muzyki oraz mowy. Jeśli chodzi o wzrok, to dopiero w 26. tygodniu dziecko zaczyna otwierać oczy. Jednakże nawet zanim to nastąpi, jest ono wrażliwe na światło, a nawet reaguje na nie przyspieszonym biciem serca.

2. Rozwój słuchu i wzroku u noworodka

Noworodek ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Jest on w stanie rozpoznawać głosy i rozróżniać je. Wykazuje preferencję w stosunku do znanych mu głosów, szczególnie do słów wypowiadanych przez matkę. Rozmowa z dzieckiem oraz częste mówienie w obecności dziecka odgrywa ważną rolę w rozwijaniu zdolności językowych malucha.

Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co powinnaś wiedzieć"

W rozwoju noworodka jest kilka przełomowych momentów związanych ze zmysłem wzroku. Noworodek widzi na odległość zaledwie 20-30 centymetrów. Obiekty w większym oddaleniu są dla niego nieostre. Ponadto noworodki nie są w stanie odróżnić dwóch kolorów, jeśli mają taką samą jasność. Dopiero w wieku dwóch miesięcy niemowlak widzi kolory w taki sposób jak osoba dorosła. Jednakże już w dwa dni po narodzeniu noworodek zaczyna wykazywać preferencję w stosunku do kształtów i potrafi rozpoznać twarz matki.

Dziecko w wieku niemowlęcym jest szczególnie zainteresowane zmianą oświetlenia oraz wyraźnymi ostrymi kształtami. W wieku trzech miesięcy dziecko obejmuje wzrokiem większy obszar i robi to znacznie szybciej. W miarę rozwoju noworodka pojawia się zdolność skupiania obojga oczu na jednym obiekcie i postrzegania go jako jeden obraz. Pojawia się także zdolność postrzegania głębi. W wieku siedmiu miesięcy wzrok niemowlaka jest niemal tak dobry, jak osoby dorosłej, a w dziewiątym miesiącu pojawia się skoordynowanie wzroku z ruchami rąk.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć, zaczyna ono reagować na bodźce z otoczenia. Biorąc pod uwagę, że rozwój zmysłu wzroku i słuchu rozpoczyna się już w łonie matki, już na tak wczesnym etapie możliwa staje się stymulacja sensoryczna dziecka. Ze względu na to, że noworodek nie umie jeszcze rozróżniać dnia od nocy, nie jest konieczne zaciemnianie pokoju w czasie, gdy dziecko śpi. Jednak jeśli pragniesz stopniowo przyzwyczajać dziecko do wykształcenia rytmu snu i czuwania, w momencie położenia noworodka do snu warto zasłonić okna, np. roletami, aby słońce nie operowało w okolicy oczu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze