Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?

Kiedy dziecko widzi?
Kiedy dziecko widzi? (Zdjęcie autorstwa logesdo / CC0 1.0)

Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć? Okazuje się, że choć rozwój narządu wzroku i słuchu rozpoczyna się już na etapie życia płodowego, po narodzinach tak oczy, jak i uszy dziecka potrzebują czasu, by się doskonalić i ostatecznie funkcjonować tak, jak u osoby dorosłej. Jakie są etapy rozwoju widzenia u dzieci i jakie znaczenie?

spis treści

1. Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?

Nad tym, od kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć, zastanawia się wielu świeżo upieczonych rodziców. Jak rozwija się wzrok dziecka w pierwszych miesiącach życia? Zmysły dziecka zaczynają się kształtować już na etapie życia płodowego, w łonie matki. Zarówno wzrok, jak i słuch, rozwijają się stopniowo. Oznacza to, że sukcesywnie, na kolejnych etapach, maluch zaczyna widzieć i słyszeć coraz więcej i dokładniej.

Rozwój słuchu i wzroku płodu

Jeśli chodzi o słuch:

Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co powinnaś wiedzieć"
    1. tygodniu płód słyszy odgłosy z otoczenia, zaczyna reagować na głos matki,
  • w 24. tygodniu zarówno ucho, jak i narząd słuchu są już w pełni rozwinięte,
  • przed narodzinami dziecko jest w stanie zapamiętać rytm i ton muzyki oraz mowy.

Jeśli chodzi o wzrok, dziecko zaczyna otwierać oczy dopiero w 26. tygodniu. Niemniej, zanim to nastąpi, jest wrażliwe na światło (reaguje na nie przyspieszonym biciem serca).

Rozwój słuchu i wzroku noworodka i niemowlaka

Noworodek ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, dzięki czemu jest w stanie rozpoznawać rozróżniać głosy. Co więcej, zdradza preferencję w stosunku do znanych mu głosów, szczególnie do słów wypowiadanych przez matkę. Warto pamiętać, że mówienie, także do dziecka, a i rozmawianie z nim, odgrywa ważną rolę w rozwijaniu zdolności językowych malucha.

W rozwoju niemowlaka specjaliści wyróżniają kilka przełomowych momentów związanych ze zmysłem wzroku. Co warto wiedzieć?

Noworodek widzi na odległość zaledwie 20-30 centymetrów. Obiekty w większym oddaleniu są dla niego nieostre. W jakim wieku niemowlęta zaczynają rozpoznawać twarze i obiekty? Kiedy dziecko zaczyna widzieć rodziców? Okazuje się, że już dwa dni po narodzeniu maluch potrafi rozpoznać twarz matki, a i zaczyna wykazywać preferencje w stosunku do kształtów.

Co interesujące, noworodki nie są w stanie odróżnić dwóch barw, jeśli te mają taką samą jasność. Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? Już w drugim miesiącu życia. Wówczas niemowlak postrzega barwy w taki sposób, jak osoba dorosła.

Czy wiesz, że z uwagi na to, że noworodek nie umie jeszcze rozróżniać dnia od nocy, nie jest konieczne zaciemnianie pokoju w czasie, gdy śpi? Jednak jeśli chcesz przyzwyczajać dziecko do wykształcenia rytmu snu i czuwania, w momencie położenia noworodka do snu warto zasłonić okna, na przykład zasłonami czy roletami, aby słońce nie operowało w okolicy oczu.

Dziecko w wieku niemowlęcym jest szczególnie zainteresowane zmianą oświetlenia oraz wyraźnymi ostrymi kształtami. W wieku trzech miesięcy obejmuje wzrokiem większy obszar i robi to znacznie szybciej. W miarę rozwoju dziecka pojawia się zdolność skupiania obojga oczu na jednym obiekcie i postrzegania go jako jeden obraz. Pojawia się także zdolność postrzegania głębi.

Kiedy dziecko zaczyna dobrze widzieć? Wzrok niemowlaka jest niemal tak dobry, jak osoby dorosłej, w wieku siedmiu miesięcy. W dziewiątym miesiącu pojawia się skoordynowanie wzroku z ruchami rąk.

2. Jak stymulować rozwój wzroku i słuchu dziecka?

Prawidłowy rozwój narządu wzroku i słuchu są szalenie ważne, nie tylko z uwagi na komfort życia malucha czy możliwość komunikowania się z nim. Kiedy dziecko zaczyna widzieć i słyszeć, reaguje na bodźce z otoczenia. To ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i nabywania nowych umiejętności.

Biorąc pod uwagę fakt, że rozwój zmysłu wzroku i słuchu rozpoczyna się w łonie matki, już na tak wczesnym etapie możliwa staje się stymulacja sensoryczna dziecka. Jak można wspierać rozwój słuchu i wzroku u niemowląt i dzieci?

Aby wspierać rozwój słuchu dziecka, najważniejsze jest:

  • mówienie do dziecka, rozmawianie z nim,
  • śpiewanie piosenek i rymowanek,
  • czytanie na głos,
  • puszczanie dziecku muzyki o różnych rytmach i melodiach,
  • otaczanie dziecka przedmiotami, które wydają dźwięki, takie jak np. grzechotki.

Jeśli chodzi o wzrok, pomocne są:

  • zabawki kontrastowe, w których dominuje kolor czarny i biały,
  • książeczki z dużymi, kolorowymi obrazkami,
  • karuzele wieszane nad łóżeczkiem, utrzymane w kontrastowych, wyrazistych barwach,
  • zmienianie otoczenia, czyli przenoszenie dziecka po różnych pomieszczeniach, pozwalanie mu na obserwowanie różnych przedmiotów,
  • powolne przesuwanie różnych rzeczy przed oczami dziecka, co zachęca je do śledzenia ruchu.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć, pomocne są także zabawy z lusterkiem, które pozwalają na rozwijanie świadomości wzrokowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze