Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kiedy katar dziecka wymaga wizyty u lekarza?

Katar pojawia się na skutek zapalenia śluzówki nosa. Przez to gromadzi się w nim nadmierna ilość wydzieliny zmniejszająca jego drożność. Pojawia się kichanie, nawet może dojść do osłabienia lub utraty węchu oraz smaku. Katar jest bardzo uciążliwy, szczególnie w pierwszych dniach. Zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza, jednak czasami jest ona konieczna.

1. Domowe leczenie kataru

Bardzo często słyszymy stwierdzenie, że katar to nie choroba i sam przejdzie. Nie jest to jednak do końca prawda. Zatkany nos może bowiem bardzo utrudniać funkcjonowanie dziecka.

Katar jest szczególnie uciążliwy dla dzieci. Utrudnia im nie tylko spanie, ale również jedzenie. Bardzo często poprzedza wystąpienie ostrego zapalenie ucha, zatok przynosowych i może przejść w stan przewlekły. Właśnie dlatego od razu po zauważeniu pierwszych objawów należy rozpocząć jego leczenie.

To musisz wiedzieć

Często wystarczą domowe sposoby lub ogólnodostępne leki, by pozbyć się nieżytu nosa. Pamiętaj jednak, by zawsze dokładnie czytać ulotkę informacyjną, aby prawidłowo dawkować farmaceutyki oraz upewnić się, czy mogą być stosowane w danej grupie wiekowej.

Bardzo ważne jest przede wszystkim systematyczne pozbywanie się zalegającej wydzieliny. Jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze wydmuchiwać nosa, warto je tego nauczyć. W razie potrzeby można zastosować sól fizjologiczną lub wodę morską, która pomoże w rozrzedzeniu wydzieliny. Potem łatwiej się jej pozbyć lub u mniejszych dzieci usunąć przy pomocy aspiratora lub gruszki.

Niestety samo oczyszczanie nosa może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Skóra w jego okolicach bardzo szybko robi się podrażniona i po prostu boli. Warto więc sięgnąć po domowe sposoby takie jak inhalacje, picie dużej ilości płynów – szczególnie gorących lub ciepłych, wprowadzenie do diety większej ilości witaminy C. Przygotujmy domowy rosół, którym z pewnością nie pogardzi żadne dziecko. Zadbajmy o to, by pokoje były przewietrzone, a powietrze wilgotne.

W aptekach dostępne są również środki wspierające odporność oraz ułatwiające oddychanie. Można zastosować plasterki samoprzylepne z olejkami eterycznymi, które są odpowiednie dla dzieci już po 18. miesiącu życia, np. Sinulan Forte aroma-plaster, w którym eukaliptus, mięta i lawenda łączą się, by ułatwić oddychanie oraz zniwelować dyskomfort pojawiający się podczas kataru.

2. Katar a konsultacja z lekarzem

Czasami jednak domowe sposoby na katar nie wystarczą. Jeśli objawy nieżytu nosa utrzymują się ponad cztery dni, dziecko nie chce jeść, źle śpi, stało się apatyczne, a dodatkowo pojawiły się inne dolegliwości takie jak gorączka, kaszel, ból głowy, brzucha, konieczna jest wizyta u lekarza.

Gwałtowny początek choroby, bolące mięśnie i stawy oraz temperatura wyższa niż 38 st. C z dreszczami mogą wskazywać grypę, która – nieleczona – bywa bardzo niebezpieczna. Ropna wydzielina z nosa wraz z bólem głowy, wysoką gorączką i uczuciem ucisku lub obrzęku w skroniach, nasadzie nosa lub w okolicach policzków mogą oznaczać zapalenie zatok przynosowych, które również musi być skonsultowane ze specjalistą.

Wizyta u lekarza jest też konieczna, jeśli początkowo objawy kataru zaczęły ustępować, a potem nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia. Taka sytuacja może wskazywać na zakażenie bakteryjne, które będzie wymagało antybiotykoterapii.

Czy wiesz: Dlaczego nie wolno ignorować utrzymującego się kataru?

Katar utrzymujący się kilka tygodni i występujący sezonowo sugeruje alergię. Konieczna jest wtedy diagnostyka alergologiczna, by ustalić przyczynę reakcji oraz zastosować odpowiednie leczenie.

Przewlekły i gęsty katar, któremu towarzyszy chrapanie oraz częste zapalenia ucha – szczególnie u przedszkolaka lub dziecka w wieku szkolnym – może świadczyć o przeroście trzeciego migdałka. Takie objawy wymagają badania laryngologicznego.

Z kolei nieżyt nosa jednostronny, który charakteryzuje się przewlekłością, bardzo często ma przyczynę w anatomii. Ewentualnie może pojawiać się wyniku obecności ciała obcego w nosie, co również musi być pilnie skonsultowane z lekarzem.

Pamiętajmy jednak, że zawsze najważniejsza jest profilaktyka. Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, aktywność fizyczna – najlepiej na świeżym powietrzu – suplementacja oraz niedoprowadzanie do przemarznięcia lub przegrzania organizmu są szczególnie ważne. Jeśli odpowiednio zadbamy o zdrowie swoje i swoich dzieci, nie będzie konieczne żadne leczenie.

Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan

Powróć do sekcji

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza