Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Aktywność seksualna po wazektomii

Avatar placeholder
19.02.2020 16:00
Aktywność seksualna po wazektomii
Aktywność seksualna po wazektomii

Zapewne wielu mężczyzn przed podjęciem decyzji o wykonaniu wazektomii zadaje sobie pytanie, o jakość współżycia po zabiegu. Otóż wazektomia nie wpływa na popęd płciowy i nie wpływa na erekcję ani bezpośrednio po zabiegu, ani w dalszej przyszłości. Wazektomii nie należy mylić z orchideoktomią, (czyli usunięciem jądra), którą można wykonywać wyłącznie według wskazań medycznych, np. z powodu nowotworu. Po zabiegu wazektomii męskie hormony płciowe wciąż są wytwarzane, wygląd, zapach i ilość nasienia nie zmienia się.

spis treści

1. Wpływ wazektomii na życie seksualne

Spotykana jest opóźniona reakcja uświadomienia sobie, że już jestem bezpłodny i nie będę już nigdy miał dzieci. U części mężczyzn takie myślenie powoduję stres i mniejsze poczucie męskości, u części może być przyczyną depresji i wpływać na chęć współżycia. Bardzo ważna jest rozmowa z partnerem zarówno przez podjęciem decyzji o wazektomii jak i po samym zabiegu. W przypadku dalszego braku współżycia z powodu problemów psychicznych najlepiej udać się do psychologa lub seksuologa. Jednak w przypadku odpowiednio przeprowadzonej rozmowy z lekarzem przed zabiegiem zwykle nie ma problemów psychicznych z podjęciem współżycia po zabiegu, a kochankowie czerpią jeszcze większą radość ze współżycia, gdyż nie muszą obawiać się niechcianej ciąży.

2. Wznowienie współżycia seksualnego po wazektomii

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem współżycia powinieneś czuć się dobrze, miejsce operowane powinno być w pełni wygojone. Zalecenia dotyczące czasu współżycia różnią się w zależności od opinii lekarza operującego. Jest to od 2 dni do 2 tygodni, zazwyczaj jednak następuje to po usunięciu opatrunku, zwykle jest to czwartego dnia po zabiegu. Większość operowanych, przez pierwsze dwa dni nie planuje podjęcia współżycia. Jest to ten czas, kiedy miejsce operowane może odpowiednio się zagoić.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Po podwiązaniu nasieniowodów bardzo ważne jest, aby pamiętać o kontynuowaniu przez pewien czas dotychczasowej antykoncepcji! Oczyszczenie spermy następuje dopiero po około 20 ejakulacjach. Badanie nasienia, (aby sprawdzić czy jest wolne od plemników) według różnych zaleceń przeprowadza się w 12-stym i 14-stym tygodniu po operacji, jeżeli masz 34 lata lub mniej, oraz w 16-stym i 18-stym tygodniu po operacji, jeżeli masz 35 lat i więcej.

3. Postępowanie po wazektomii

Skutki uboczne wazektomii najczęsciej nie są długotrwałe i uciążliwe Bezpośrednio po wazektomii zdarza się, że pacjent odczuwa bardzo niewielkie pobolewania. Bez względu na rodzaj zabiegu, znieczulenie miejscowe przestaje działać po godzinie od zabiegu. Chirurg zwykle zaleca leki przeciwbólowe, w sporadycznych przypadkach, gdy są konieczne, antybiotyki. Przepisane leki należy zażywać ściśle wg zaleceń. Przed wyjściem z gabinetu zabiegowego należy dokładnie dowiedzieć się o sposób postępowania, aby móc jak najściślej dostosować się do zaleceń lekarskich.

Po zabiegu nie powinieneś kierować samochodem. Najlepiej umówić wcześniej transport i udać się do domu na odpoczynek. Po zabiegu zwykle przez kilka dni trzeba nosić opatrunki chroniące mosznę i miejsce poddane zabiegowi.

Część chirurgów zaleca kilku dniowy spoczynek z uniesionymi nogami oraz układanie opatrunków z lodem w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia obrzęku i nieprzyjemnego pobolewania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek poważnych dolegliwości w postaci dreszczy, silniejszego bólu, swędzenia należy skontaktować się ze swoim lekarzem. Zwykle odradza się kąpanie pod prysznicem lub w wannie przez pierwsze 2 dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Aktywność seksualna po podwiązaniu jajowodów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze