Przejdź na WP

Kleszcz - rodzaje, co wabi kleszcze?

Największe ryzyko złapania kleszcza przypada na drugą połowę roku. To jest od sierpnia do końca listopada. Kleszcze bardzo dobrze czują się w ciepłym i lekko wilgotnym środowisku. Do rozwoju potrzebna jest im krew ludzka lub zwierzęca.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Kleszcz - rodzaje

  • Kleszcze pospolite – sprzyja im duża wilgotność. Rozwijają się w lasach liściastych, mieszanych i iglastych o gęstym poszyciu. Występują także w miejskich parkach i działkach. Kleszcze pospolite występują w całej Polsce.
  • Kleszcze łąkowe – najlepiej czują się w zakrzewionych pastwiskach, na obrzeżach jezior, bagnistych terenach. Występują we wschodniej części Polski.
  • Obrzeżki gołębie – żywią się krwią gołębi. Najczęściej żyją w miejscach, w których przebywają te ptaki, czyli na strychach i poddaszach. Jak i na co polują kleszcze? Kleszcze do rozwoju potrzebują krwi. Obrzeżek gołębi potrzebuje pożywienia w każdym stadium rozwojowym. Niezależnie czy to jest larwa, nimfa czy postać dorosła.

2. Kleszcz - kogo atakuje?

Kleszcze najczęściej atakują zwierzęta. Podczas spaceru po lesie pies może zebrać dużą ilość kleszczy. Po powrocie warto przejrzeć sierść naszego pupila. Kleszcze nie pogardzą również krwią ludzką. Uważajmy szczególnie na obrzeżach, poboczach, wąskich dróżkach czy pod drzewami. Obrzeżek gołębi gdy nie może pożywić się krwią ptaków, nocą żeruje na ludziach. Przechodzi przez kanały wentylacyjne, wciska się przez szpary w podłogach i ścianach. Inne kleszcze atakują w dzień.

3. Kleszcz -  co go wabi?

Temperatura ciała człowieka, zapach potu, wydychany dwutlenek węgla wabią kleszcze. Człowiek jest traktowany jak pożywienie. Kleszcze wybierają miejsca na skórze ludzkiej, które są lekko wilgotne i ciepłe, a w którym naskórek jest najcieńszy. Zazwyczaj kleszcze wgryzają się za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinie. Kleszcze wkłuwając się w skórę, wydzielają substancje znieczulające i opóźniające reakcję zapalną. Kleszcze mogą pozostawać na skórze człowieka ok. 6-7 dni.

4. Kleszcz - borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Niektóre kleszcze są nosicielami bakterii wywołującej boreliozę. Po ugryzieniu kleszczy objawy choroby zazwyczaj nie pokazują się od razu. Pierwsze dolegliwości mogą wystąpić dopiero po siedmiu dniach od ugryzienia. Często nie kojarzymy tego z kleszczem. Boreliozę zwiastuje systematycznie powiększający się rumień wędrujący. Może dojść do pojawienia się chłoniaka limfocytowego skóry, czyli niebiesko – czerwonego guzka. Późnym stadium choroby jest zanikowe zapalenie skóry kończyn.

Kleszczowe zapalenie mózgu może objawiać się dwufazowo. Pierwszy etap może wiązać się z wystąpieniem objawów podobnych do grypy]. Po tygodniu następuje krótkotrwała poprawa. Następnie objawia się druga faza choroby: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności, objawy neurologiczne.

5. Kleszcz - jak się ustrzec ?

Unikajmy miejsc, w których mogą żerować kleszcze. Na spacer po lesie wybierzmy porę popołudniową, wówczas kleszcze są mało aktywne. Spacerujmy środkiem ścieżki. Kwiaty lub inne rośliny zrywajmy na środku polany, na obrzeżach czają się kleszcze. Nakładajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz kapelusz na głowę. Na kleszcze działają odstraszająco specjalne preparaty w sprayu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy