Klipsy, które pomogą walczyć z nowotworem

Wynalazek dwóch sióstr może zrewolucjonizować rynek medyczny. Dziewczyny wraz z przyjaciółmi zaprojektowały kolczyki, dzięki którym kobiety dotknięte keloidem będą mogły czuć się pewniej w swojej własnej skórze.

10 najczęstszych powodów zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Potrzeba matką wynalazków

Siostry Maria i Olga Pelekh pochodzą z Ukrainy. Studiują na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Olga robi doktorat z socjologii, Maria z prawa. Wykształcenie ich jednak nie ogranicza. Wręcz przeciwnie – dziewczyny swoim wynalazkiem udowadniają, że można realizować dobre pomysły w każdej branży, trzeba jednak mieć cel, w który się wierzy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 

– Miałam czternaście lat, kiedy wraz z siostrą i mamą przekułam uszy. Niestety, rana, która pojawiła się po przekłuciu, nie chciała się goić. Po kilku latach dowiedziałam się, że to keloid, czyli nowotwór – blizna, powstająca na skórze pod wpływem urazu. Lekarze byli pewni diagnozy i zaproponowali mi metody leczenia takie, jak te wykorzystywane do leczenia pacjentów z nowotworem złośliwym – opowiada Olga Pelekh, jedna z sióstr odpowiedzialnych za zaprojektowanie klipsów.

Zalecili przede wszystkim chirurgiczne usunięcie blizny. Po analizie dostępnych publikacji medycznych dziewczyna nie zgodziła się. Mogła również skorzystać z chemioterapii, radioterapii, terapii hormonalnej i leczenia sterydami. Niestety, żadna metoda nie pozostałaby obojętna dla jej zdrowia, więc zrezygnowała. Przeszła kilka zabiegów bolesnej krioterapii – blizna zmniejszyła się, ale nie zniknęła.

Keloid, inaczej bliznowiec, to rodzaj patologicznego gojenia się ran, które powstają w wyniku urazów skóry. Jest to niezłośliwa forma nowotworu najczęściej występująca u osób o ciemniejszej karnacji, w skórze których występuje więcej pigmentu.

Leczenie przez ucisk

W Centrum Medycznym Angelius Szpitala w Katowicach Olga dowiedziała się o nieinwazyjnej metodzie leczenia nowotworu poprzez uciskanie miejsca z blizną. Zalecono jej również stosowanie silikonu, który od dawna wykorzystuje się w medycynie m.in. do właściwej pielęgnacji blizn po zabiegach operacyjnych. Silikon również miejscowo uśmierza ból. W aptekach dostępne są silikonowe plastry na blizny, więc Olga z pomocą spinaczy do ubrań uciskała nimi chore miejsce. Jak sama przyznaje, było to bardzo uciążliwe i taką formę leczenia mogła stosować jedynie w domu. Pomimo że leczenie na początku przynosiło pożądane skutki, po roku keloid powrócił.

Olga zaczęła szukać klipsów, które mogłyby leczyć ranę, u jubilerów, ale standardowe ozdoby do uszu nie są w stanie zapewnić prawidłowej i równomiernej mocy ucisku z obydwu stron ucha. Kolejny sposób okazał się porażką, ale pomysł z klipsem rozbudził w głowie Olgi nową myśl, która teraz nabrała realnej formy.

Kobiety cenią estetyczny wygląd

– Teoretycznie keloid nie zagrażał mojemu życiu, ale jak każda kobieta cenię walory estetyczne. Zasłaniałam go długimi włosami, jednak w sytuacjach, kiedy musiałam je związać, np. podczas opalania czy wyjścia na basen, czułam duże zakłopotanie. Kobiety chcą czuć się dobrze ze swoim ciałem i nawet, jeśli dotknie je jakaś choroba, nie chcą nią epatować. Żadna dolegliwość nie powinna nadszarpnąć naszego poczucia własnej wartości. Chcę, żeby kobiety czuły się dobrze, chcę żeby wiedziały, że ja pragnę im pomóc – wyjaśnia Olga.

Po pewnym czasie kobieta wróciła do swojego pomysłu z klipsami i wspólnie z siostrą Marią oraz Krzysztofem Nazarem i Aleksandrem Drobiniakiem zaczęła wcielać pomysł w życie. Na początku dziewczyny przeszukały sklepy medyczne, ale nigdzie nie znalazły czegoś, co mogłoby chociaż w niewielkim stopniu ich pomysł przypominać. Poza tym większość sklepów medycznych oferujących specjalistyczny sprzęt nie stawia na jego estetyczność. Nikt w nich o klipsach na uszy, które mogłyby uciskać keloid, nie słyszał.

Pomysły trzeba wcielać w życie

– Stwierdziliśmy, że do dwóch jednakowych blaszek metalu, który nie wywołuje alergii, przymocujemy odpowiednio wycięty płatek silikonu – jeden z przodu, a drugi z tyłu. W takim projekcie siła ucisku rozłoży się równomiernie. Ucisk zablokuje cyrkulację krwi i dostęp tlenu, silikon uśmierzy ból, sprawi (tak, jak silikon w pończochach samonośnych), że klips nie spadnie z ucha, ale przede wszystkim zabierze wodę z blizny, która po pewnym czasie powinna zejść do poziomu skóry – wyjaśnia Olga.

Ukrainka już wypróbowała klipsy na swojej skórze i jak relacjonuje, efekty są bardzo zadowalające – zarówno te estetyczne, jak i zdrowotne. Na wszystko trzeba jednak czasu, bo keloid nie zniknie w przeciągu dnia czy tygodnia. Wszystko wymaga systematyczności, ale ta metoda leczenia nowotworu jest znacznie bezpieczniejsza niż inne, mające uzasadnienie przy leczeniu raka.

– Przygotowaliśmy serię 50 klipsów i chcemy rozdać je osobom, które chciałyby wypróbować nasz projekt, bo mają podobny problem. Chcemy, aby podzieliły się z nami swoimi spostrzeżeniami. W najbliższej przyszłości pragniemy rozszerzyć naszą produkcję o dodatkowe akcesoria, które będą stanowiły kompletną całość razem z kolczykami, np. bransoletki czy naszyjniki. Nie ograniczamy się również tylko i wyłącznie do polskiego rynku. Myślimy o całej Europie oraz krajach arabskich, indyjskich, amerykańskich, bo tam żyją osoby o skórze, która ma dużą zawartość pigmentu, a prawdopodobieństwo występowania u takich osób keloidu jest znacznie wyższe – dodaje Olga.

Wszyscy zainteresowani wypróbowaniem kolczyków proszeni są o bezpośredni kontakt z Olgą i Marią Pelekh poprzez ich prywatne profile w serwisie Facebook.

Masz problemy skórne? A może niepokoją cię znamiona pojawiające się na twoim ciele? Dołącz do dyskusji i podziel się z nami swoimi problemami na forum.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 10 minut temu

8

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...