Trwa ładowanie...

Kłucie w lewym boku – kolka nerkowa, choroby trzustki, przyczyny ginekologiczne, tętniak, zapalenie uchyłków jelita grubego

Avatar placeholder
25.03.2021 15:02
Kłucie w lewym boku może mieć wiele przyczyn
Kłucie w lewym boku może mieć wiele przyczyn (123rf.com)

Kłucie w lewym boku może być objawem różnych chorób narządów wewnętrznych. Może mieć też różne natężenie i specyfikę. Przyczyną kłucia w lewym boku mogą być m.in. stany zapalne trzustki lub jajników.

spis treści

1. Kolka nerkowa i choroby trzustki

Przyczyną kłucia w lewym boku może być kolka nerkowa charakteryzująca się obecnością kamieni, czyli złogów, w nerkach lub moczowodzie. To właśnie przesuwanie się tych kamieni może powodować kłucie w lewym boku. Inną przyczyna są stany zapalne trzustki. Ostry ból i kłucie w lewym boku, a także wymioty to główne objawy zapalenia trzustki. Jeżeli okaże się, że objawy wskazują na ostre zapalenie trzustki, musisz jak najszybciej udać się do szpitala, bo jest to choroba zagrażająca życiu. Kłucie w lewym boku występuje też przy przewlekłym zapaleniu trzustki, które rozwija się u osób nadużywających alkohol.

Kłucie w lewym boku może być objawem przeróżnych chorób
Kłucie w lewym boku może być objawem przeróżnych chorób

2. Przyczyny ginekologiczne kłucia w boku

Zobacz film: "Co to jest kolka nerkowa?"

Kolejną grupą, która może powodować kłucie w lewym boku są przyczyny ginekologiczne. Wśród nich należy wymienić: zapalenie przydatków macicy, torbiel jajnika, nowotwór jajnika. Kłucie w lewym boku w przypadku tych schorzeń ma charakter skurczowy. Jeśli dotknęło cię zapalenie narządów rodnych, udaj się na wizytę do ginekologa. Inną przyczyną wystąpienia kłucia w lewym boku może być owulacja. Objaw ten jest wtedy niezbyt nasilony i nie jest niebezpieczny – ustąpi, gdy sięgniemy po leki lub zioła o działaniu rozkurczającym.

Profilaktyka kamicy nerkowej
Profilaktyka kamicy nerkowej [7 zdjęć]

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Objawia się nagłym, ostrym

zobacz galerię

3. Kłucie w lewym boku przy tętniaku aorty brzusznej

To schorzenie, które może zagrażać życiu pacjenta. Dlatego ważne jest rozpoznanie objawów, m.in. kłucia w lewym boku. Lekarz, przeprowadzając badanie, wyczuje po tej stronie tętniący guz. Jeżeli tętniak aorty brzusznej pęknie, a może się tak stać szczególnie wtedy, gdy jest duży, może dojść do niebezpiecznego wewnętrznego krwawienia.

Zobacz także:

4. Zo to jest zapalenie uchyłków jelita grubego

Jeżeli ból brzucha nasila pod wpływem ucisku, może świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Oprócz kłucia w lewym boku zaobserwujesz wtedy też inne symptomy, takie jak: gorączka, zaparcia, biegunka, dreszcze, długie, cienkie stolce. Nie lekceważ tych objawów, bo mogą przerodzić się one w dużo poważniejsze choroby.

Domowe sposoby na kolkę
Domowe sposoby na kolkę [7 zdjęć]

Jeśli dziecko jest karmione piersią, bardzo ważna jest dieta matki. Jeśli jesteś taką mamą, unikaj jedzenia

zobacz galerię

5. Jak się czujemy gdy pęka śledziona?

Pęknięcie śledziony to kolejna przyczyna, która może wywołać kłucie w lewym boku. Nie bagatelizuj tego, gdyż jeśli śledziona jest poważnie uszkodzona, może wystąpić krwawienie do jamy brzusznej i w efekcie – zgon. Kłucie w lewym boku może powodować też zespół jelita drażliwego, a także przewlekłe zaparcia. Inne, bardziej niespecyficzne przyczyny kłucia w lewym boku to np. urazy żeber, schorzenia kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, bóle mięśni występujące na przykład po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze