Kolejne zmiany w szkołach już od września. Lekarze komentują
Uczniów polskich szkół czekają spore zmiany, a część z nich wejdzie w życie już od września br. "Zmieniamy szkołę na lepsze" - podsumowała Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
1. Zmiany w polskich szkołach
Rewolucja w polskich szkołach trwa już od jakiegoś czasu, plany lekcji i przedmioty zmieniają się jak w kalejdoskopie. Uczniowie od nowego roku szkolnego mogą spodziewać się kolejnych modyfikacji.
Jak zapowiedziała na portalu X Katarzyna Lubnauer, wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) zniknie z harmonogramu w roku szkolnym 2025/2026, natomiast pojawi się przedmiot o nazwie edukacja zdrowotna.
Na 2025/26 rok szkolny w @MEN_GOVPL szykujemy dwa nowe przedmioty.
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) April 12, 2024
✅Już we wrześniu 24 r. znika HIT dla kolejnych roczników i rok później wejdzie do klas 2 edukacja obywatelska.
✅We wrześniu 25 r. pojawi się też edukacja zdrowotna zamiast WDŻ!
✅Już od września 24 r w… pic.twitter.com/C9QH3HBt8y
Ponadto już od września br. uczniowie w klasach 1-3 szkół podstawowych będą uczyć się pierwszej pomocy. "Na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia trzeba być przygotowanym od najmłodszych lat" - głosi Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W komentarzach użytkownicy pytają, czy edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem, czy też nie, jak to było w przypadku wychowania do życia w rodzinie. Szczegółów na temat reformy dowiemy się w późniejszym terminie.
2. Opinia ekspertów
Na wpis Katarzyny Lubnauer zareagował Maciej Banach, profesor kardiologii. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat zmian planowanych w szkołach, swój wpis również zamieścił na portalu X.
Dziękuję tak po ludzku w imieniu całego środowiska, które o to walczyło przez ostatnie kilkanaście lat‼️ jesteśmy do dyspozycji by ten program był optymalny i by ten przedmiot spełnił swoje oczekiwania #profilaktyka @barbaraanowacka @Leszczyna @BartChmielowiec https://t.co/DSWjIW0Se2
— Maciej Banach (@maciejbanach) April 12, 2024
"Dziękuję tak po ludzku w imieniu całego środowiska, które o to walczyło przez ostatnie kilkanaście lat. Jesteśmy do dyspozycji, by ten program był optymalny i by ten przedmiot spełnił swoje oczekiwania" - komentuje plan wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna.
Plany resortu przypadły do gustu również Bartoszowi Fiałkowi, specjaliście w dziedzinie reumatologii. Nie trudno zauważyć, że na chwilę obecną środowisko medyczne z entuzjazmem podchodzi do reformy i pozytywnie wypowiada się o przedmiocie.
Edukacja zdrowotna pojawi się w szkołach. To jedna z lepszych informacji dotyczących reformy oświaty. Brawa dla wszystkich pracujących w tym zakresie, @Leszczyna, @barbaraanowacka, @BartChmielowiec i inni 🙌✌🏻
— Bartosz Fiałek (@bfialek) April 12, 2024
"Edukacja zdrowotna pojawi się w szkołach. To jedna z lepszych informacji dotyczących reformy oświaty. Brawa dla wszystkich pracujących w tym zakresie" - dodał Bartosz Fiałek.
Zgodnie z zapowiedziami Barbary Nowackiej podczas konferencji prasowej, ma zostać powołany zespół, który przygotuje podstawy programowe. Główne założenia mają zostać przedstawione do końca czerwca.
Pomysł pochwalił także Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
Edukacja zdrowotne 👏👏👏 - świetna decyzja @Leszczyna @barbaraanowacka @SlawomirNitras i szansa na zdrowsze życie Naszych dzieci. Edukacja zdrowotna odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej ale również w…
— Bartłomiej Chmielowiec (@BartChmielowiec) April 12, 2024
"Edukacja zdrowotna - świetna decyzja i szansa na zdrowsze życie naszych dzieci. Edukacja zdrowotna odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej, ale również w zakresie profilaktyki i skuteczności szczepień ochronnych" - podsumował we wpisie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.