Trwa ładowanie...

Kolor moczu – co oznacza, badanie

Avatar placeholder
21.12.2022 11:36
Kolor moczu – co oznacza, badanie
Kolor moczu – co oznacza, badanie (iStock)

Kolor moczu może stanowić bardzo ważną informację o tym czy nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Kolor moczu jest także obrazem tego, co codziennie jemy, a także jakie leki przyjmujemy. Jaki kolor moczu jest prawidłowy? Według normy powinien być słomkowy, ale odcień może być różny dla przykładu prawidłowy kolor moczu może być jasnożółty, przezroczysty, a nawet bardzo ciemny odcień żółtego.

spis treści

1. Co oznacza kolor moczu?

Kolor moczu jest wskaźnikiem tego, co jemy, ale również pokazuje czy organizm jest właściwie nawodniony. Nie zawsze kolor moczu zmienia się pod wpływem leków czy jedzenia, ponieważ wszelkie zaburzenia w kolorze, a także w konsystencji mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Kolor moczu jest obrazem tego, co dzieje się w organizmie
Kolor moczu jest obrazem tego, co dzieje się w organizmie
Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Kolor moczu ciemnożółty może świadczyć o tym, że organizm przyjął zbyt mało płynu, może być też sygnałem o odwodnieniu organizmu. Natomiast jasnożółty, a nawet przezroczysty mocz świadczy o bardzo dużej ilości płyny w organizmie. Mocz przybiera kolor jaskrawożółty bardzo intensywny w sytuacji, kiedy przyjmujemy duże dawki witamin z grupy B. Kolor moczu czerwonobrązowy, czerwony czy pomarańczowy może się pojawić po zjedzeniu niektórych warzywa dla przykładu buraki. Jednak nie tylko warzywa mogą powodować takie zabarwienie.

To też warto wiedzieć

Kolor moczy w tym odcieniu może być objawem zbyt intensywnego wydzielania bilirubiny, co z kolei jest sygnałem o chorobie wątroby. Czerwony czy czerwonobrunatny kolor moczu może sugerować obecność krwi w moczu, a także sygnalizuje dla przykładu stan zapalny nerek czy inne schorzenie układu moczowego. Tak odcień moczu może się pojawić również przy dłuższym przyjmowaniu niektórych leków np. znieczulających – lidokainy, przeciwbólowych – diklofenaku, hormonów płciowych – luteinie, a także leków przeciwhistaminowych. Czerwonoróżowy kolor moczu jest znakiem, że są wydalane moczany dla przykładu w dnie moczowej. Mocz może mieć też kolor czarny, który wynika z przyjmowania dużych dawek żelaza. Zielonkawy mocz to sygnał o zarażeniu pałeczką ropy błękitnej, ale też po zażyciu leków.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [10 zdjęć]

Nietrzymanie moczu może ograniczać nie tylko codzienne aktywności i swobodne funkcjonowanie, ale też

zobacz galerię

Trzeba wiedzieć, że nie tylko kolor moczu jest wskaźnikiem tego, że dzieje się coś nieprawidłowego w organizmie. Mocz powinien być przebadany, kiedy jego zapach nie jest właściwy.

2. Badanie moczu

Nieprawidłowy kolor moczu jest wskaźnikiem do badań, a zwłaszcza jeśli towarzyszą temu także inne objawy dla przykładu pieczenie czy świąd narządów płciowych, gorączka, ból nerek. Przed oddaniem moczu trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, aby wyniki były wiarygodne. Przede wszystkim po konsultacji z lekarzem należy odstawić leki, które mogą wpłynąć negatywnie na parametry, na 24 godziny przed badaniem nie należy podejmować dużego wysiłku fizycznego. Nie należy także spożywać produktów, które mogłyby wpłynąć na kolor moczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leukocyty w moczu w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze