Kolor skóry na nogach może ostrzegać przed wysokim cholesterolem. Co powinno cię zaniepokoić?
Cholesterol nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą. Zapycha tętnice, prowadząc do poważnych chorób serca i udarów. Niestety, jego szkodliwe działanie przez lata może nie dawać żadnych objawów, więc chory nawet nie wie, że dzieje się coś złego. Są jednak sygnały alarmowe, których nie należy lekceważyć. Można je zauważyć np. na nogach.
1. Cichy zabójca
Cholesterol jest cząsteczką niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Tzw. zły cholesterol LDL to jedna z jego frakcji. Odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do komórek. Jego stężenie we krwi powinno być niższe niż 100 mg/dl. Jeśli przekracza ten poziom, odkłada się w tętnicach, tworząc złogi.
Nadmiar tzw. złego cholesterolu przeważnie nie daje objawów, a może prowadzić do zawału i udaru. Dlatego jest on nazywany "cichym zabójcą".
Brak kontroli nad poziomem LDL może się skończyć miażdżycą. Zapchane przez cholesterol tętnice zaczynają się coraz bardziej zwężać, blokując przepływ krwi do nóg.
Może to prowadzić do choroby tętnic obwodowych. Jednym z objawów, którego nie powinno się lekceważyć jest kolor nóg. Jeśli zaczynają sinieć lub blednąć, to znak, że trzeba wybrać się do lekarza.
2. Problemy z nogami
Innym objawem wskazującym na chore tętnice jest dotkliwy ból nóg. Może się on zaostrzać podczas chodzenia, a w jednej nodze będzie bardziej odczuwalny.
Sygnałem alarmowym są także:
- drętwienie lub osłabienie nóg,
- słaby puls w nogach lub stopach,
- bolesne skurcze w jednym lub obu biodrach, udach lub mięśniach łydek przy chodzeniu lub wchodzeniu po schodach,
- błyszcząca skóra na nogach,
- wolniejszy wzrost paznokci u nóg,
- rany na stopach lub nogach, które się nie goją,
- wolniejszy wzrost włosów na nogach.
Kluczowa w obniżeniu cholesterolu jest dieta. Zmiana nawyków żywieniowych polega na ograniczeniu tłuszczów nasyconych, a także ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z alkoholu. Powinna temu towarzyszy aktywność fizyczna i rezygnacja z palenia papierosów.
Niektórzy pacjenci muszą przyjmować leki, które obniżają poziom cholesterolu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.