Trwa ładowanie...

Koronawirus. Gorączka w zakażeniu COVID-19. Co należy o niej wiedzieć?

 Ewa Rycerz
27.01.2021 09:42
Gorączka jest nieswoistym objawem infekcji
Gorączka jest nieswoistym objawem infekcji (123rf)

Gorączka jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Choć występuje stosunkowo często, nie pojawia się zawsze. Jeśli jednak chory ma podwyższoną temperaturę ciała, najczęściej dzieje się to na początku infekcji COVID-19.

spis treści

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

1. Czym jest gorączka?

Obserwowanie temperatury ciała jest w czasie infekcji bardzo ważne, ponieważ pozwala kontrolować stan zdrowia. Jeśli jest ona wyższa niż 36,6 °C, a niższa niż 38 °C, mówimy o stanie podgorączkowym, zaś w przypadku temperatury wyższej niż 38 °C – o gorączce. Gorączkę można podzielić na pięć stopni:

  • 38,0 - 38,5 °C – gorączka nieznaczna (niska)
  • 38,5 - 39,5 °C – gorączka umiarkowana
  • 39,5 - 40,5 °C – gorączka znaczna
  • 40,5 - 41,0 °C – gorączka wysoka
  • >41 °C – hiperpireksja

Gorączka to podstawowy mechanizm obronny organizmu, który występuje w odpowiedzi na atak wirusów lub bakterii. Z tkanek objętych chorobą zostają uwolnione mediatory zapalne i oddziałują na ośrodek termoregulacji w mózgu, pobudzając go do pracy, czyli produkowania ciepła. Celem podwyższenia temperatury ciała jest aktywacja białych ciałek krwi do walki.

2. Gorączka w zakażeniu koronawirusem

Gorączka jest nieswoistym objawem zakażenia. Może być też jedynym, a może również nie wystąpić wcale. – Nie zawsze się pojawia i nie wiemy, dlaczego. Jeśli obserwujemy u pacjenta temperaturę do 38,5 °C, to w teorii oznacza to, że organizm walczy z infekcją, ale brak gorączki nie znaczy wcale, że nie walczy. To wszystko są bardzo indywidualne kwestie – mówi dr Michał Domaszewski, specjalista medycyny rodzinnej.

I dodaje, że u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 gorączka z reguły występuje. – Dotyczy ona jednak większości chorych. Co więcej, może być tak, że pojawi się ona jednego dnia, a drugiego zniknie, ale może też zdarzyć się, że chory będzie walczył z wysoką temperaturą np. przez 9 dni. Miałem takie przypadki – informuje lekarz.

Niektórzy chorzy na COVID-19 mogą wcale nie mieć gorączki. Według badania opublikowanego w "Journal of the American Medical Association" (tygodnik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne - przyp. red.), w którym udział wzięli chorzy łagodnie przechodzący zakażenie, 55 proc. pacjentów ma gorączkę, a 45 proc. jej nie ma.

3. Czym mierzyć gorączkę?

Dla osób, które przechodzą zakażenie w domu, lekarze zalecają mierzenie gorączki co 4 godziny, ponieważ właśnie w takim odstępie czasu można przyjmować środki przeciwgorączkowe. – Ideałem byłoby mierzenie temperatury do 0,5 godziny po przyjęciu leku i sprawdzanie, czy gorączka ustępuje – tłumaczy dr Michał Domaszewski.

Lekarz wyjaśnia, że najlepiej mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym "dotykowym", czyli takim, który wkładamy np. pod pachę.

- Niestety, mierzenie gorączki termometrem bezdotykowym może dać zafałszowany wynik. Aby tego typu urządzenia dobrze mierzyły ciepłotę ciała, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim chory powinien przebywać przez minimum 10 minut w jednym pomieszczeniu o stałej temperaturze powietrza, nie otwierać okna, panie powinny zmyć makijaż, chory nie może mieć spoconego ciała. Na pewno nie powinniśmy mierzyć temperatury takim termometrem tuż po przyjściu z dworu – podsumowuje dr Domaszewski.

4. W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]

Zobacz film: "W jakiej temperaturze ginie koronawirus?"

Podczas Q&A z doktorem Grzesiowskim, organizowanym przez Wirtualną Polskę, jeden z czytelników zadał pytanie o to, w jakiej temperaturze żyje i ginie koronawirus. Wielu z nas z nadzieją czeka, aż słupki rtęci poszybują w górę. Czy wraz z nadejściem pełnej wiosny groźne wirusy zginą?

5. Czy wysokie temperatury zabijają koronawirusa?

Doktor Grzesiowski nie ma wątpliwości, że koronawirus, jak każdy wirus przeziębieniowo-grypowy ginie w określonej temperaturze.

Oczywiście, życie koronawirusa zależy w dużej mierze od warunków panujących na dworze. Co prawda, wiemy już, że temperatura na zewnątrz go nie zabije, ale kiedy podniesie się do 30°C, wirus będzie żył krócej.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

A jak długo koronawirus żyje w temperaturze pokojowej? O tym dowiecie się z naszego materiału.

Zobacz także: WHO ostrzega: koronawirus z Chin atakuje drogi oddechowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze