Koronawirus w Polsce. Czy można brać leki na alergię przed szczepieniem? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada
Wiosna to dla alergików trudny czas. Na szczęście z pomocą przychodzą leki przeciwalergiczne. Jednak czy szykując się na szczepienie przeciw COVID-19 można je przyjmować? I co jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów? Wątpliwości wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.
1. Alergie sezonowe a szczepienie na COVID-19
Nadejście wiosny dla wielu osób oznacza pojawienie się uciążliwego kataru, kaszlu i łzawienia oczu. Typowe dla alergików symptomy można złagodzić, przyjmując leki przeciwalergiczne. Co w przypadku zaplanowanego szczepienia? Czy można je brać, chcąc się zaszczepić na COVID-19?
- Jeśli ktoś cierpi na alergie sezonowe, występuje kaszel, zapalenie spojówek, czy katar sienny i bierze z tego tytułu leki przeciwalergiczne, to nie stanowi to przeciwwskazania do szczepienia. Nawet więcej, w momencie szczepienia alergia powinna być wyciszona. Z kolei przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek ze składników szczepionek (np. glikol polietylenowy czy polisorbat 80), jeśli wcześniej u danej osoby wystąpiły z tego powodu epizody reakcji wstrząsowych – zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Jak dodaje specjalistka, powinniśmy się wstrzymać przed podaniem drugiej dawki, jeśli po pierwszej pojawiła się uogólniona reakcja alergiczna. Jednak jeżeli w przeszłości wystąpiły gwałtowne reakcje uczuleniowe na inne składniki niż te zawarte w szczepionkach, nie oznacza to, że tacy pacjenci będą od razu dyskwalifikowani.
- W takim przypadku należy bardzo uważnie rozważyć korzyści płynące ze szczepienia i umożliwić jego przeprowadzenie w warunkach zapewniających pacjentowi, w razie konieczności, udzielenie natychmiastowej pomocy – zaznacza prof. Szuster-Ciesielska.
2. Testy na alergię
Trzeba pamiętać, że alergie mogą występować w parach. Wiele alergenów wykazuje podobną strukturę w budowie chemicznej, co prowadzi do tzw. alergii krzyżowej. Polega ona na tym, że u osoby, która jest już uczulona na jeden alergen, niepożądana reakcja może się pojawić także po kontakcie z innym.
Chcąc się zaszczepić, należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w przeszłości wystąpiły ciężkie reakcje alergiczne z powodu innej szczepionki, leku, pokarmu czy ukąszenia przez owady. Czy zatem alergicy sezonowi profilaktycznie powinni sprawdzić, czy nie są uczuleni również na ukąszenia owadów?
- Również uczulenie na jad owadów nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. W Polsce jest ok. 40 proc uczulonych osób na alergeny wziewne, pokarmowe czy jady owadów. Żaden z tych alergenów nie jest wymieniony jako czynnik ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych po szczepieniu. Dotyczy to zarówno szczepionek genetycznych (Pfizer, Moderna), jak i wektorowych (AstraZeneka, J&J). Dlatego profilaktyczne wykonywanie testów nie ma sensu, ponieważ nie wniesie niczego nowego, poza ewentualnym wykryciem uczulenia na jakiś składnik – wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.
- Osoba, która miała objawy uczulenia i została zdiagnozowana, zapewne otrzymuje leki hamujące objawy nadwrażliwości. Natomiast jeśli ktoś czuje się dobrze, nie odczuwa żadnych objawów sezonowych alergii, a w historii zdrowia nie ma wstrząsu anafilaktycznego, to nie ma potrzeby, aby wykonywał testy. Po prostu poddaje się szczepieniu – dodaje wirusolog.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
- AstraZeneca a szczepienia seniorów. Prof. Robert Flisiak: "Tą szczepionką powinny być szczepione tylko osoby młode" (WIDEO)
- "Kampanijny" pomysł Kosiniaka-Kamysza. Dr Jacek Krajewski o organizacji szczepień na koronawirusa (WIDEO)
- Koronawirus w Polsce. Dr Sutkowski o maseczkach i szczepionce Pfizera (WIDEO)
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.