Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy można brać leki na alergię przed szczepieniem? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada

Wiosna to dla alergików trudny czas. Na szczęście z pomocą przychodzą leki przeciwalergiczne. Jednak czy szykując się na szczepienie przeciw COVID-19 można je przyjmować? I co jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów? Wątpliwości wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.

spis treści

1. Alergie sezonowe a szczepienie na COVID-19

Nadejście wiosny dla wielu osób oznacza pojawienie się uciążliwego kataru, kaszlu i łzawienia oczu. Typowe dla alergików symptomy można złagodzić, przyjmując leki przeciwalergiczne. Co w przypadku zaplanowanego szczepienia? Czy można je brać, chcąc się zaszczepić na COVID-19?

Zobacz film: "Zakażenie przed szczepieniem - co robić? Prof. Wysocki odpowiada"

- Jeśli ktoś cierpi na alergie sezonowe, występuje kaszel, zapalenie spojówek, czy katar sienny i bierze z tego tytułu leki przeciwalergiczne, to nie stanowi to przeciwwskazania do szczepienia. Nawet więcej, w momencie szczepienia alergia powinna być wyciszona. Z kolei przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek ze składników szczepionek (np. glikol polietylenowy czy polisorbat 80), jeśli wcześniej u danej osoby wystąpiły z tego powodu epizody reakcji wstrząsowych – zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Jak dodaje specjalistka, powinniśmy się wstrzymać przed podaniem drugiej dawki, jeśli po pierwszej pojawiła się uogólniona reakcja alergiczna. Jednak jeżeli w przeszłości wystąpiły gwałtowne reakcje uczuleniowe na inne składniki niż te zawarte w szczepionkach, nie oznacza to, że tacy pacjenci będą od razu dyskwalifikowani.

- W takim przypadku należy bardzo uważnie rozważyć korzyści płynące ze szczepienia i umożliwić jego przeprowadzenie w warunkach zapewniających pacjentowi, w razie konieczności, udzielenie natychmiastowej pomocy – zaznacza prof. Szuster-Ciesielska.

2. Testy na alergię

Trzeba pamiętać, że alergie mogą występować w parach. Wiele alergenów wykazuje podobną strukturę w budowie chemicznej, co prowadzi do tzw. alergii krzyżowej. Polega ona na tym, że u osoby, która jest już uczulona na jeden alergen, niepożądana reakcja może się pojawić także po kontakcie z innym.

Chcąc się zaszczepić, należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w przeszłości wystąpiły ciężkie reakcje alergiczne z powodu innej szczepionki, leku, pokarmu czy ukąszenia przez owady. Czy zatem alergicy sezonowi profilaktycznie powinni sprawdzić, czy nie są uczuleni również na ukąszenia owadów?

- Również uczulenie na jad owadów nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. W Polsce jest ok. 40 proc uczulonych osób na alergeny wziewne, pokarmowe czy jady owadów. Żaden z tych alergenów nie jest wymieniony jako czynnik ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych po szczepieniu. Dotyczy to zarówno szczepionek genetycznych (Pfizer, Moderna), jak i wektorowych (AstraZeneka, J&J). Dlatego profilaktyczne wykonywanie testów nie ma sensu, ponieważ nie wniesie niczego nowego, poza ewentualnym wykryciem uczulenia na jakiś składnik – wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.

- Osoba, która miała objawy uczulenia i została zdiagnozowana, zapewne otrzymuje leki hamujące objawy nadwrażliwości. Natomiast jeśli ktoś czuje się dobrze, nie odczuwa żadnych objawów sezonowych alergii, a w historii zdrowia nie ma wstrząsu anafilaktycznego, to nie ma potrzeby, aby wykonywał testy. Po prostu poddaje się szczepieniu – dodaje wirusolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza