Korzeń ślazu – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, napar z korzenia ślazu lekarskiego
Korzeń ślazu lekarskiego (prawoślaz lekarski) stosowany jest głównie jako środek przeciwkaszlowy. Wiadomo także, że odwary i napary z rośliny wpływają też korzystnie na pracę przewodu pokarmowego. Jakie inne właściwości lecznicze posiada korzeń ślazu? Jak przygotować napar z rośliny?
1. Co to jest ślaz lekarski?
Ślaz lekarski, inaczej prawoślaz lekarski (Althaea officinalis), to roślina lecznicza z rodziny ślazowatych (Malvaceae), która od setek lat wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej.
W celach leczniczych wykorzystuje się głównie liście i korzenie ziela. Korzeń prawoślazu znany jest przede wszystkim jako środek przeciwkaszlowy (zioła na gardło), który pomaga zwalczać męczący i suchy kaszel. Surowiec zbiera się wiosną lub jesienią, a następnie suszy. Z uzyskanego suszu przygotowuje się napary, odwary, płukanki i maceraty. Korzeń prawoślazu bywa także składnikiem leków.
W Polsce roślina znana jest także pod nazwą ślaz prawdziwy, malwa prawdziwa, czy topolówka lekarska.
2. Jakie są właściwości zdrowotne korzenia ślazu lekarskiego?
Prawoślaz lekarski zawiera wiele naturalnych substancji śluzowych (korzeń nawet 11 proc. więcej śluzu niż liście). Ponadto w składzie rośliny znajdują się też m.in. pektyny, skrobia, kwasy fenolowe (np. kawowy), saponiny, czy flawonoidy.
Główne właściwości ślazu lekarskiego to:
- właściwości nawilżające i łagodzące,
- właściwości powlekające i osłaniające błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego,
- właściwości przeciwzapalne,
- właściwości antyseptyczne,
- właściwości przeczyszczające (sproszkowany korzeń).
Jakie są tradycyjne zastosowania korzenia ślazu w medycynie naturalnej?
Korzeń ślazu od dawna stosowany jest w medycynie naturalnej. Właściwości rośliny doceniano już w starożytności, gdzie wykorzystywano ją do leczenia schorzeń oddechowych, chorób skóry, czy łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Dawniej korzeń ślazu wykorzystywano także jako przyprawę.
Obecnie napary, odwary i wyciągi z korzeni prawoślazu wykorzystywane są w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (łagodzą kaszel, podrażnienie i suchość gardła). Wewnętrzne zastosowanie rośliny wspomaga też perystaltykę jelit oraz pomaga przy problemach z trawieniem i w zaparciach.
Z kolei zastosowanie korzenia ślazu lekarskiego w postaci okładów przynosi ulgę w stanach zapalnych skóry, przy owrzodzeniach i oparzeniach. Z uwagi na właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne roślina stosowana jest także na ukąszenia owadów.
Jakie są badania naukowe dotyczące korzenia ślazu?
Dotychczas przeciwkaszlowe właściwości prawoślazu lekarskiego zostały potwierdzone głównie w badaniach na zwierzętach. Badania potwierdziły także, że wyciągi wodne z rośliny wykazują właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Inne właściwości rośliny pozostają przedmiotem badań.
3. Czy korzeń ślazu jest składnikiem popularnych syropów i pastylek?
Z uwagi na swoje właściwości korzeń ślazu prawdziwego stosowany jest w wielu środkach ziołowych, łagodzących kaszel i ból gardła, takich jak syropy, tabletki, czy pastylki do ssania.
4. Przygotowanie naparu z korzenia ślazu lekarskiego
Przygotowanie naparu z rośliny jest bardzo proste. Dokładne instrukcje umieszczone są na opakowaniu danego produktu.
Jednym ze sposobów przygotowania naparu jest zalanie korzenia prawoślazu gorącą wodą i pozostawienie mikstury do naciągnięcia (ok. 4 h). Następnie napar należy zagotować i podgrzewać jeszcze przez ok. 15 min.
5. Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania korzenia ślazu lekarskiego?
Czy korzeń ślazu jest bezpieczny w stosowaniu wewnętrznym? Mimo tego, że prawoślaz uznawany jest za roślinę bezpieczną, nie każdy może po nią sięgać. Wewnętrznego stosowania ziela nie zaleca się u kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci oraz osób, u których występuje alergia na tę roślinę (choć zdarza się ona bardzo rzadko).
Jakie są interakcje z lekami przy stosowaniu korzenia ślazu prawdziwego? Informacje na ten temat są bardzo ograniczone, dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.