Smartfon - bezsenność, problemy ze wzrokiem i słuchem, ból kręgosłupa, ból głowy, zaburzenia psychiczne, choroba smsowa
Smartfon stał się już niemal częścią naszego ciała. Zasypiamy ze smartfonem koło głowy, sięgamy po niego rano tuż po przebudzeniu. Odczuwamy niepokój, kiedy nie możemy go znaleźć. Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z Nottingham Trent University wynika, że ze smartfonów korzystamy średnio ponad 80 razy dziennie! Nie jest to obojętne dla naszego zdrowia. Zaburzenia snu, problemy psychiczne, wady postawy, bóle kręgosłupa, stres, kłopoty ze wzrokiem i słuchem to tylko niektóre skutki, jakie niesie za sobą zbyt częste korzystanie ze smartfonów.
1. Smartfon i bezsenność
Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że problemy z zasypianiem i ciągłe przemęczenie mogą być spowodowane nadużywaniem smartfona. Jeśli leżąc wieczorem w łóżku surfujesz jeszcze po sieci z telefonem w ręku, nie dziw się, że długo nie możesz zasnąć, a w ciągu dnia ciągle ziewasz i masz problemy z koncentracją. Okazuje się bowiem, że promieniowanie emitowane przez smartfon opóźnia zapadnięcie w sen o około sześć minut i skraca czwartą fazę snu o kolejnych osiem.
Dzieje się tak, ponieważ sztuczne światło z ekranu telefonu ogranicza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego rytm dnia. Do mózgu dociera sygnał, że wciąż jest dzień, a więc organizm nie przechodzi ze stanu czuwania w sen. Właśnie dlatego nigdy nie kładź się ze smartfonem do łóżka! Aby zapewnić sobie spokojny sen, warto na godzinę przed pójściem spać pożegnać się ze wszystkimi gadżetami, takimi jak tablet czy laptop, ponieważ emitują podobne promieniowanie.
2. Problemy ze wzrokiem i słuchem spowodowanych przez smartfony
W ciągu dnia wpatrujemy się w wyświetlacze swoich smartfonów aż przez trzy godziny. Nasze oczy bardzo na tym cierpią. Jasne światło i niewielka czcionka są męczące dla wzroku. Kiedy patrzysz na telefon, mrugasz dwa razy rzadziej, więc oczom brakuje nawilżenia. Ponadto koncentrowanie wzroku na niewielkich obiektach, a do nich z pewnością należy wyświetlacz telefonu, powoduje zmęczenie mięśni gałki ocznej.
Akomodacja, czyli dostosowywanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się bliżej lub dalej, odbywa się więc w wydłużonym czasie. Coraz trudniej złapać ostrość przy zmianie odległości patrzenia. Początkowo jest to objaw przejściowy, ale może przekształcić się w przewlekły. Jeśli często czytasz lub oglądasz filmy na smartfonie, trzymając go bardzo blisko oczu, narażasz się na jedną z najczęstszych wad wzroku - krótkowzroczność.
To, że głośne słuchanie muzyki w słuchawkach uszkadza słuch, nie jest żadnym odkryciem. Jednak jak się okazuje również rozmowy przez telefon mogą być niebezpieczne. Kiedy rozmawiasz na ulicy, w pracy, w samochodzie czy autobusie zwiększasz głośność, by usłyszeć rozmowę w hałasie. Niestety, stąd już prosta droga do szumów usznych, których niestety wyleczyć się nie da.
3. Syndrom SMS-owej szyi
Przeglądając coś na telefonie zazwyczaj jesteś przygarbiony i masz pochyloną głowę. Wówczas na twój kręgosłup działa ogromny nacisk. W zależności od kąta nachylenia, może to być ciężar od 12 do 27 kilogramów. Spędzając w tej pozycji dużo czasu, doświadczasz bólu karku i ramion, boli cię głowa, masz trudności z oddychaniem. Mięśnie są spięte i obolałe. Jest to tak zwany syndrom SMS-owej szyi, który może prowadzić do stanów zapalnych lub skrzywienia kręgosłupa.
4. Ból głowy
Wymieniamy nasze smartfony na coraz nowocześniejsze urządzenia. To jednak może okazać się zgubne dla zdrowia. Jak wykazały badania zbyt długie wpatrywanie się w wyświetlacz smartfona o wysokiej rozdzielczości może być przyczyną zawrotów i bólów głowy a także mdłości. Dolegliwość ta to tak zwany syndrom cybersickness. Jest to elektroniczny odpowiednik choroby lokomocyjnej.
Objawy zazwyczaj się nasilają w momencie intensywnego przewijania zawartości stron na ekranie, grania w gry zręcznościowe oraz oglądania filmów, w których obrazy szybko się zmieniają. Widzimy ruch, ale go nie czujemy, pojawiają się więc objawy typowe dla choroby lokomocyjnej. Rozwiązaniem problemu jest oczywiście ograniczanie czasu poświęcanego na korzystania ze smartfona.
5. Zaburzenia psychiczne i smartfon
Sięgasz do kieszeni albo do torby i nie możesz w niej znaleźć telefonu. Zaczynasz panikować, odczuwasz silny stres, masz drgawki, mdłości, pocisz się. To tzw. nomofobia (skrót od "no-mobile-phone phobia"), czyli strach przed zgubieniem smartfona. Cierpi na nią połowa użytkowników telefonów komórkowych.
Lęk może również wywołać brak wi-fi bądź rozładowana bateria. Czujemy potrzebę szybkiego reagowania na to, co dzieje się w sieci, podświadomie chcemy też odpowiedzieć na każdą wiadomość. Dlatego kiedy telefon daje sygnał, że bateria za chwilę się rozładuje albo w hotelu, w którym spędzamy wakacje szwankuje wi-fi, ogarnia nas stres. Jest to FOMO, czyli lęk przed byciem offline. Czujesz wibrujący telefon, sprawdzasz, czy przyszedł nowy sms lub email, ale żadnej nowej wiadomości nie ma? To znaczy, że odczuwasz wibracje fantomowe.
6. Choroba smsowa
Na pewno znasz to uczucie. Godzinami z nudów przewijasz obraz na ekranie swojego smartfona albo internetową konwersację. Nagle czujesz piekący ból u podstawy kciuka. Ta dolegliwość to tzw. texting thumb. Objawia się bardzo bolesnym stanem zapalnym kciuka i części dłoni. Texting thumb występuje u osób, które wykonują powtarzalne czynności manualne.
Choroba smsowa zbiera żniwa na świecie. Jej pierwszą ofiarą była studentka z Nowej Zelandii, która wysyłała ponad sto wiadomości tekstowych dziennie!
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.