Trwa ładowanie...

Kradnie gęstość kości. Niepokojące doniesienia na temat popularnego leku

Avatar placeholder
01.12.2024 17:35
Naukowcy odkryli, że lewotyroksyna może obniżać gęstość kości
Naukowcy odkryli, że lewotyroksyna może obniżać gęstość kości (Getty Images)

Nawet 6 proc. populacji może cierpieć na schorzenie w obrębie gruczołu tarczowego. W przebiegu choroby stosuje się lek, który zgodnie z najnowszymi badaniami wpływa negatywnie na gęstość kości. Skutkiem może być większe ryzyko złamań.

spis treści

1. Nowe doniesienia na temat lewotyroksyny

Na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago w grudniu 2024 roku badacze chcą przedstawić najnowsze wyniki swoich badań. Analiza danych z Baltimore Longitudinal Study of Aging pochodzących od 81 osób w wieku senioralnym wykazała, że lek stosowany w przebiegu niedoczynności tarczycy może negatywnie wpływać na kości.

Tymczasem, jak alarmują naukowcy, w USA każdego dnia lek przyjmują 23 miliony Amerykanów. Jak się jednak okazuje, nie pozostaje on bez wpływu na organizm.

- Nasze badanie wskazuje, że nawet przy stosowaniu się do obowiązujących wytycznych zażywanie lewotyroksyny wiąże się z większą utratą tkanki kostnej u osób starszych – wyjaśnia współautor badań radiolog prof. Shadpour Demehri z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
Stosowany w niedoczynności tarczycy lek może wpływać na gęstość kości
Stosowany w niedoczynności tarczycy lek może wpływać na gęstość kości (Getty Images)

- Należy przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści, rozważając siłę wskazań do leczenia w stosunku do potencjalnych działań niepożądanych lewotyroksyny w tej populacji - mówi prof. Jennifer Mammen, współautorka badań.

Wyjaśnia, że osoby stosujące lek powinny skonsultować się z lekarzem i omówić wyniki badań.

2. Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy?

Lewotyroksyna to syntetyczny odpowiednik hormonu występującego w organizmie, wytwarzanego przez tarczycę. Tyroksyna stanowi jeden z głównych hormonów wpływających na metabolizm. Jest kluczowa w procesie wchłaniania glukozy i tłuszczów, wpływa na płodność oraz laktację. Niedobór tyroksyny w organizmie związany jest z niedoczynnością gruczołu. Szacuje się, że co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a sama niedoczynność gruczołu tarczowego to problem od jednego do sześciu procent populacji.

Choroba wywołuje szereg rozmaitych dolegliwości związanych ze zmniejszeniem stężenia tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Są to m.in.:

  • senność,

  • przewlekłe zmęczenie,

  • zwiększenie masy ciała,

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,

  • stany depresyjne,

  • wypadanie włosów,

  • ciągłe uczucie zimna,

  • obrzęki ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze