Kradnie gęstość kości. Niepokojące doniesienia na temat popularnego leku
Nawet 6 proc. populacji może cierpieć na schorzenie w obrębie gruczołu tarczowego. W przebiegu choroby stosuje się lek, który zgodnie z najnowszymi badaniami wpływa negatywnie na gęstość kości. Skutkiem może być większe ryzyko złamań.
1. Nowe doniesienia na temat lewotyroksyny
Na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago w grudniu 2024 roku badacze chcą przedstawić najnowsze wyniki swoich badań. Analiza danych z Baltimore Longitudinal Study of Aging pochodzących od 81 osób w wieku senioralnym wykazała, że lek stosowany w przebiegu niedoczynności tarczycy może negatywnie wpływać na kości.
Tymczasem, jak alarmują naukowcy, w USA każdego dnia lek przyjmują 23 miliony Amerykanów. Jak się jednak okazuje, nie pozostaje on bez wpływu na organizm.
- Nasze badanie wskazuje, że nawet przy stosowaniu się do obowiązujących wytycznych zażywanie lewotyroksyny wiąże się z większą utratą tkanki kostnej u osób starszych – wyjaśnia współautor badań radiolog prof. Shadpour Demehri z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
- Należy przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści, rozważając siłę wskazań do leczenia w stosunku do potencjalnych działań niepożądanych lewotyroksyny w tej populacji - mówi prof. Jennifer Mammen, współautorka badań.
Wyjaśnia, że osoby stosujące lek powinny skonsultować się z lekarzem i omówić wyniki badań.
2. Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy?
Lewotyroksyna to syntetyczny odpowiednik hormonu występującego w organizmie, wytwarzanego przez tarczycę. Tyroksyna stanowi jeden z głównych hormonów wpływających na metabolizm. Jest kluczowa w procesie wchłaniania glukozy i tłuszczów, wpływa na płodność oraz laktację. Niedobór tyroksyny w organizmie związany jest z niedoczynnością gruczołu. Szacuje się, że co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a sama niedoczynność gruczołu tarczowego to problem od jednego do sześciu procent populacji.
Choroba wywołuje szereg rozmaitych dolegliwości związanych ze zmniejszeniem stężenia tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Są to m.in.:
senność,
przewlekłe zmęczenie,
zwiększenie masy ciała,
obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
stany depresyjne,
ciągłe uczucie zimna,
obrzęki ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.