Trwa ładowanie...

Kresa biała – charakterystyka, ciąża, przepuklina, ćwiczenia

Kresa biała najbardziej uwidacznia się u kobiet będących w ciąży. Kresa biała to pionowa linia biegnąca od dołu pępka po spojenie łonowe. U kobiet w ciąży kresa biała ma kolor ciemniejszy od skóry, jednak nie występuje tylko w czasie ciąży. Kresę białą posiadają wszyscy. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? I co powinniśmy wiedzieć o kresie białej?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

spis treści

1. Kresa biała – charakterystyka

Kresa biała występuje na brzuchu w postaci pionowej, cienkiej linii. Ciągnie się od dolnej linii mostka, przez pępek, a kończy na spojeniu łonowym. Kobieta niebędąca w ciąży ma kresę białą koloru swojej skóry, dlatego jest niewidoczna.

2. Kresa biała – ciąża

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, są to przede wszystkim zmiany hormonalne. Podczas ciąży zwiększa się ilość melanotropiny, progesteronu oraz estrogenu. Jeżeli w organizmie kobiety wzrasta poziom melanotropiny, to równocześnie podnosi się stężenie melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor skóry.

Z tego powodu w organizmie kobiety nie tylko kresa biała zmienia kolor na czarny, ale także inne części ciała mogą ciemnieć. Na twarzy mogą pojawić się zmiany skórne, a brodawki znacznie się powiększają i ciemnieją. Skóra wokół pępka również może ciemnieć.

U niektórych kobiet kresa biała nie zmienia koloru albo ciemnieje znacznie mniej niż u innych. Taki stan może być spowodowany występowaniem melatoniny. Brunetki posiadają znacznie więcej melatoniny niż blondynki, dlatego to u brunetek biała kresa będzie ciemniejsza.

Kresa biała nie jest w żaden sposób groźna dla nas, jak i dla dziecka. Występowanie kresy białej niektórym kobietom się bardzo podoba, a innym mniej. Jedno jest pewne, po urodzeniu dziecka kresa biała znacznie zblednie, a kilka miesięcy później będzie całkowicie niewidoczna. Nie można przyśpieszyć procesu zanikania kresy białej, jest ona całkowicie niezależna od nas.

3. Kresa biała – przepuklina

Można spotkać się także z przepukliną kresy białej. Taka dolegliwość występuje wtedy, kiedy mięśnie właśnie w tej okolicy brzucha są znacznie osłabione. Osoby cierpiące na zaparcia, prostatę czy zaburzenia związane z występowaniem kolagenu mogą częściej cierpieć z powodu przepukliny kresy białej.

Objawem przepukliny kresy białej może być występujący w tej okolicy ból brzucha, nasilający się podczas aktywności fizycznej lub oddawania stolca. Dodatkowo może wystąpić guzek, który będzie wyczuwalny palcami. Jeżeli przepuklina kresy białek jest już zaawansowana, można odczuwać nudności, a nawet można wymiotować.

Nieleczona przepuklina kresy białej może prowadzić do problemów jelitowych. Najczęściej przepuklinę kresy białej leczy się operacyjnie. Wzmacnia się wtedy ściany brzucha i usuwa występujący guzek.

4. Kresa biała - ćwiczenia

Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji należy w miarę możliwości wzmacniać kresę białą. W tym celu bardzo dobre mogą okazać się ćwiczenia na dolną partię mięśni brzucha. Dzięki mocnym mięśniom schorzenia będą nas znaczniej mniej dotykały. Należy ćwiczyć kilka razy w tygodniu, mogą to być ćwiczenia profilaktyczne, a niżeli mające na celu wyrobić nadzwyczajną siłę mięśni brzucha.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.