Kresa biała – charakterystyka, ciąża, przepuklina, ćwiczenia
Kresa biała najbardziej uwidacznia się u kobiet będących w ciąży. Kresa biała to pionowa linia biegnąca od dołu pępka po spojenie łonowe. U kobiet w ciąży kresa biała ma kolor ciemniejszy od skóry, jednak nie występuje tylko w czasie ciąży. Kresę białą posiadają wszyscy. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? I co powinniśmy wiedzieć o kresie białej?
1. Kresa biała – charakterystyka
Kresa biała występuje na brzuchu w postaci pionowej, cienkiej linii. Ciągnie się od dolnej linii mostka, przez pępek, a kończy na spojeniu łonowym. Kobieta niebędąca w ciąży ma kresę białą koloru swojej skóry, dlatego jest niewidoczna.
2. Kresa biała – ciąża
W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, są to przede wszystkim zmiany hormonalne. Podczas ciąży zwiększa się ilość melanotropiny, progesteronu oraz estrogenu. Jeżeli w organizmie kobiety wzrasta poziom melanotropiny, to równocześnie podnosi się stężenie melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor skóry.
Z tego powodu w organizmie kobiety nie tylko kresa biała zmienia kolor na czarny, ale także inne części ciała mogą ciemnieć. Na twarzy mogą pojawić się zmiany skórne, a brodawki znacznie się powiększają i ciemnieją. Skóra wokół pępka również może ciemnieć.
U niektórych kobiet kresa biała nie zmienia koloru albo ciemnieje znacznie mniej niż u innych. Taki stan może być spowodowany występowaniem melatoniny. Brunetki posiadają znacznie więcej melatoniny niż blondynki, dlatego to u brunetek biała kresa będzie ciemniejsza.
Kresa biała nie jest w żaden sposób groźna dla nas, jak i dla dziecka. Występowanie kresy białej niektórym kobietom się bardzo podoba, a innym mniej. Jedno jest pewne, po urodzeniu dziecka kresa biała znacznie zblednie, a kilka miesięcy później będzie całkowicie niewidoczna. Nie można przyśpieszyć procesu zanikania kresy białej, jest ona całkowicie niezależna od nas.
3. Kresa biała – przepuklina
Można spotkać się także z przepukliną kresy białej. Taka dolegliwość występuje wtedy, kiedy mięśnie właśnie w tej okolicy brzucha są znacznie osłabione. Osoby cierpiące na zaparcia, prostatę czy zaburzenia związane z występowaniem kolagenu mogą częściej cierpieć z powodu przepukliny kresy białej.
Objawem przepukliny kresy białej może być występujący w tej okolicy ból brzucha, nasilający się podczas aktywności fizycznej lub oddawania stolca. Dodatkowo może wystąpić guzek, który będzie wyczuwalny palcami. Jeżeli przepuklina kresy białek jest już zaawansowana, można odczuwać nudności, a nawet można wymiotować.
Nieleczona przepuklina kresy białej może prowadzić do problemów jelitowych. Najczęściej przepuklinę kresy białej leczy się operacyjnie. Wzmacnia się wtedy ściany brzucha i usuwa występujący guzek.
4. Kresa biała - ćwiczenia
Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji należy w miarę możliwości wzmacniać kresę białą. W tym celu bardzo dobre mogą okazać się ćwiczenia na dolną partię mięśni brzucha. Dzięki mocnym mięśniom schorzenia będą nas znaczniej mniej dotykały. Należy ćwiczyć kilka razy w tygodniu, mogą to być ćwiczenia profilaktyczne, a niżeli mające na celu wyrobić nadzwyczajną siłę mięśni brzucha.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.