Trwa ładowanie...

Krew w stolcu – objawy, przyczyny, badania

 Anna Krzpiet
24.02.2022 18:22
Oprócz krwi utajonej, krew w stolcu może występować w formie smolistego kału
Oprócz krwi utajonej, krew w stolcu może występować w formie smolistego kału (123rf)

Jeśli podczas toalety zauważysz krew w stolcu, nie bagatelizuj tego. Taki objaw może świadczyć o groźnych chorobach. Pojawienie się krwi w stolcu wymaga konsultacji z lekarzem oraz przeprowadzenia odpowiednich badań. Dowiedz się, na jakie choroby może wskazywać krew w stolcu.

spis treści

1. Objawy krwi w stolcu

Zdarza się, że krew znajduje się w stolcu, lecz nie jest zauważalna gołym okiem, takie zjawisko nosi nazwę krwi utajonej. Zazwyczaj, osoba chora zgłasza się do lekarza z powodu dolegliwości, które są wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji należy wykonać badanie pod kątem obecności utajonej krwi w stolcu.

Oprócz krwi utajonej, krew w stolcu może występować w formie smolistego kału. Jeśli podczas wypróżniania zauważysz smolisty stolec, może być to objaw krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (najczęściej z żołądka). Taki rodzaj kału ma najczęściej ciemny kolor (czarny), który jest wynikiem ściętej krwi. Krew w stolcu może także występować w formie świeżej i żywoczerwonej substancji (co wskazuje na obfite krwawienie w przewodzie pokarmowym).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Krew w stolcu może nie być widoczna gołym okiem
Krew w stolcu może nie być widoczna gołym okiem

2. Przyczyny krwi w stolbu

Krew w stolcu może wystąpić z powodu istnienia:

  • stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
  • wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
  • wrzodów,
  • żylaków przełyku,
  • żylaków odbytu zwanych hemoroidami,
  • choroby Leśniewskiego-Crohna,
  • polipów jelita grubego,
  • nowotworów przewodu pokarmowego.

W przypadku hemoroidów, czyli guzków krwawniczych w stolcu widoczna jest świeża krew (intensywny czerwony kolor). Podobne stolce towarzyszą chorobie Leśniewskiego-Crohna (widoczna obecność czerwonej krwi, często w formie śluzu). Leczenie krwi w stolcu zależy od zaawansowania choroby, czasami wystarczy leczenie farmakologiczne, lecz czasami istnieje konieczność leczenia chirurgicznego. Jeśli chory cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mogą pojawić się stolce zawierające śladowe ilości śluzu, ropy lub świeżej krwi w stolcu.

Test na krew utajoną w kale
Test na krew utajoną w kale

Rak jelita grubego zajmuje obecnie w Polsce drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe,

zobacz galerię

Utajona krew w stolcu często jest wynikiem polipów jelita grubego, taki stan jest niebezpieczny dla życia człowieka ze względu na możliwe wystąpienie niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza). Szczególnie niebezpieczna jest krew w stolcu spowodowana rakiem jelita grubego. W tym przypadku krew zauważalna jest nie tylko w stolcu, ale także na bieliźnie. W tym przypadku, oprócz krwi w stolcu, może wystąpić również silne krwawienie z odbytu. W każdej sytuacji, gdy zostanie zauważona obecności krwi w stolcu, należy skonsultować się z lekarzem, by określić powód krwawienia.

To musisz wiedzieć

3. Jak zrobić test na krew utajoną w stolcu

Istnieje możliwość samodzielnego wykonania testu na utajoną krew w stolcu – wystarczy kupić odpowiedni zestaw, który jest dostępny w aptece. Oprócz tego, wykonuje się też FOB, czyli laboratoryjne badanie na obecność krwi w stolcu. FOB polega na wykryciu czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny lub przekształcających się enzymów). Test FOB jest powszechną metodą przesiewową (skriningową) w diagnostyce raka jelita grubego i innych chorobach objawiających się krwią w stolcu.

Aby uzyskać prawdziwy wynik testu, przed wykonaniem badania nie należy spożywać żelaza, leków rozrzedzających krew, , aspiryny oraz alkoholu. Wynik dodatni przy krwi w stolcu może być wynikiem wielu schorzeń, należy udać się do lekarza, aby odkryć podłoże dolegliwości. Dodatni wynik testu na utajoną krew w stolcu może sugerować rozwijający się guz nowotworowy w jelicie grubym lub żołądku, polipy okrężnicy, gruczolaki lub pęknięty wrzód żołądka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.