Krioterapia miejscowa

Jak wiadomo krioterapia, czyli terapia zimnem, to skuteczny sposób na zachowanie młodej, jędrnej skóry. Temperatura dochodząca nawet do -180°C to jednak nie tylko recepta na piękną skórę, ale także na zdrowie. Z terapii zimnem korzystano już 5 tysięcy lat temu. Wtedy jednak do celów leczniczych służyła lodowata woda, śnieg i lód. Śniegiem lub lodem obkładano ciało chorego, aby obniżyć jego temperaturę przy wysokiej gorączce. Obecnie terapia zimnem ma dużo więcej zastosowań. Okazuje się, że jest w stanie pomóc w schorzeniach układu krążenia, zmianach neurologicznych czy chorobach nerek. Z tego powodu uzdrowiska i gabinety odnowy proponują swoim pacjentom jeszcze skuteczniejszą krioterapię miejscową. Na czym polega i jakie daje efekty?

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również dbanie o regularną zmianę pozycji podczas czytania,...

Czym jest krioterapia miejscowa?

Krioterapia to terapia zimnem, która przebiega w specjalnej drewnianej kabinie nazywanej kriokomorą. Aby z niej skorzystać należy nałożyć kostium kąpielowy, na dłonie rękawiczki, a na stopy grube skarpety. Tak ubrani zostajemy wprowadzeni do komory i tam poddajemy się prozdrowotnej krioterapii. Jeśli jednak nie jesteśmy entuzjastycznie nastawieni na wchodzenie do pomieszczenia wypełnionego zimnym powietrzem, to możemy wybrać krioterapię miejscową. Skorzystanie z niej nie będzie wymagało specjalnego przygotowania ani rozbierania się.

Krioterapię miejscową przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia zakończonego dyszą przypominającą rurę od odkurzacza. Miejscowe oziębianie skóry pozwala na zastosowanie krioterapii w określonym miejscu, np. na stawie lub mięśniu. Głównym celem krioterapii miejscowej jest znaczne obniżenie temperatury naskórka, a także skóry właściwej i jeszcze głębiej położonych tkanek. Obniżenie temperatury tkanek powoduje pozbycie się bólu, a także zmniejszenie średnicy naczyń krwionośnych umieszczonych w naskórku i zwiększenie światła naczyń krwionośnych położonych w głębszych warstwach skóry.

Jak działa krioterapia miejscowa?

Przy stosowaniu tej metody stosuje się zimną parę azotu, oziębioną nawet do temperatury -180°C. W jej trakcie rehabilitant, który przeprowadza zabieg kieruje dyszę na zmienione chorobowo miejsce i w odległości 10–15 centymetrów kieruje na nie strumień zimnego azotu. Wbrew pozorom, bardzo niska temperatura azotu nie powoduje bolesności ani nieprzyjemnego uczucia.

W pierwszej fazie krioterapii miejscowej następuje naturalny odruch organizmu na zimno, w wyniku którego tkanki i naczynia krwionośne się obkurczają. Po pewnym czasie organizm zaczyna się bronić przed wyziębieniem, dlatego naczynia rozszerzają się, krew krąży szybciej i jest lepiej natleniona. Krioterapia miejscowa powinna być stosowana jako uzupełnienie procesu rehabilitacji, ale sprawdza się także w leczeniu oparzeń i zwalczaniu cellulitu.

Wskazania do krioterapii miejscowej

Krioterapię miejscową stosuje się zazwyczaj u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia mięśni lub stawów. Mogą to być uszkodzenia takie jak siniaki i stłuczenia, ale także zwichnięcia czy skręcenia stawu. Zabieg ten jest polecany przez reumatologów i ortopedów dla osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywnieniem kręgosłupa, chorobami stawów o podłożu metabolicznym czy chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Krioterapia miejscowa może okazać się pomocna także przy postępującym stwardnieniu rozsianym, a także w profilaktyce osteoporozy oraz przy naderwaniu mięśni i wiązadeł.

Dzięki skorzystaniu z zabiegu krioterapii miejscowej tkanki, które zostają poddane leczeniu zimnem, są lepiej ukrwione i dotlenione, dzięki czemu lepiej funkcjonują i mają większe zdolności do odbudowy. Zimny azot powoduje też zmniejszenie napięcia mięśniowego i bólu, dzięki czemu krioterapia doskonale nadaje się dla sportowców. Zimne powietrze zmniejsza też obrzęki oraz hamuje rozwój stanu zapalnego w tkankach. Stosowanie krioterapii miejscowej może także wzmocnić budowę mięśni, ścięgien i wiązadeł, dzięki czemu ogranicza powstawanie kontuzji w przyszłości.

Przeciwwskazania do krioterapii miejscowej

Przeciwwskazania do zabiegu krioterapii to przede wszystkim problemy natury krążeniowej, czyli zatory, zakrzepy i żylaki. Jest niewskazane także stosowanie zabiegu u osób z niedoczynnością tarczycy, alergią na zimno, niedokrwistością oraz często nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Zabiegowi krioterapii nie powinny się też poddawać osoby z nowotworami, dużymi bliznami i wychłodzeniem organizmu.

Sesję z wykorzystaniem krioterapii zimnem powinno się zakończyć, kiedy na skórze pojawi się szron. Warto wiedzieć, że odpowiednio przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę krioterapia miejscowa jest w pełni bezpieczna dla organizmu chorego i stanu jego skóry.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu
Zabiegi

Krioterapia hemoroidów

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem. Stosuje się ją w postaci ogólnej oraz miejscowej. Ogólna krioterapia to poddanie całego organizmu na krótki (...) czas zimnej temperaturze, która mobilizuje organizm...

Zabiegi

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka

Usuwanie brodawek to temat, który interesuje zarażonych wirusem brodawczaka. Brodawki to bowiem zmiany skórne, które spowodowane są własnie nim. Bardzo łatwo jest się zarazić tym wirusem ze względu na jego szerokie rozpowszechnienie w populacji, jak także...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Krioterapia - metoda na hemoroidy (WIDEO)

Krioterapia - metoda na hemoroidy (WIDEO) Odtwórz wideo

Krioterapia - metoda na hemoroidy Metodą leczenia żylaków odbytu jest krioterapia. Dzięki niej można skutecznie pozbyć się hemoroidów, zwanych (...) są instrumentalnymi i stosuje się w celu fizycznego usunięcia hemoroidów. Na...

Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Łysienie plackowate - choroba młodych ludzi

Łysienie plackowate - choroba młodych ludzi

pobudzającym porost włosów. Pomocne okazuje się także naświetlanie promieniami UV, krioterapia czy terapia miejscowa polegająca na aplikowaniu zastrzyków w miejsce utraconych włosów oraz stosowanie środków opartych na...

Kriokomora - zalety, techniki, przeciwwskazania

Urządzenie do krioterapii

Urządzenie do krioterapii

Krioterapia to zabieg usuwania miejsc chorobowych za pomocą niskiej temparatury.

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Zestaw do krioterapii

Zestaw do krioterapii

Urządzenie wykorzystujące dwutlenek węgla.

SPA i Wellness

Kriokomora - zalety, techniki, przeciwwskazania

, bólach kręgosłupa. Krioterapia miejscowa przyspiesza rehabilitację. Zimnem leczy się ból i schorzenia neurologiczne, nawet stwardnienie rozsiane (...) ogólną i miejscową. Krioterapia...

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Krioterapia i elektrochirurgia w dermatologii i wenerologii

, Miejscowe zaburzenia ukrwienia. Krioterapię ze względu na powierzchnię objętą leczeniem, dzieli się na: krioterapię miejscową, krioterapię ogólnoustrojową (...)...

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Węzeł wartowniczy (WIDEO)

Węzeł wartowniczy (WIDEO) Odtwórz wideo

W raku piersi, tak jak i ogólnie w chirurgii onkologicznej jest zasada doszczętności, tzn. guz pierwotny usuwa się tak by dojść do granicy zdrowych tkanek, nie pozostawiając żadnych komórek nowotworowych. By było to możliwe, należy poszerzyć zabieg o...