Krokodyl narkotyk – działanie, produkcja i skutki stosowania
Krokodyl narkotyk to nazwa jednego z najgroźniejszych narkotyków obecnych na rynku. Pod tą nazwą kryje się produkowana domowym sposobem dezomorfina, będąca pochodną morfiny. Substancja jest bardzo niebezpieczna. Nie tylko natychmiast uzależnia, ale i sprawia, że z czasem ciało gnije, płatami odpadając od kości. Co trzeba wiedzieć?
1. Co to jest krokodyl narkotyk?
Krokodyl narkotyk, czyli otrzymywana domowym sposobem dezomorfina, w ostatnich latach zyskał popularność w Rosji oraz innych krajach bloku wschodniego. Jest sposobem producentów narkotyków na poradzenie sobie z bardzo wysoką ceną i spadkiem sprzedaży heroiny. Według specjalistów to odpowiedź biznesu narkotykowego na zaostrzenie walki Rosji z eksportem heroiny z Afganistanu.
Dezomorfina, wytwarzana w warunkach farmaceutycznych i podawana w kontrolowanych dawkach, ma działanie uspakajające i przeciwbólowe. Charakteryzuje się szybszym i krótszym działaniem niż opiat wyjściowy. Jest przy tym nawet 10 razy silniejsza od morfiny (jest jej pochodną), od której różni się brakiem grupy hydroksylowej oraz wiązania podwójnego. Wynaleziono ją w 1932 r. w Stanach Zjednoczonych.
Krokodyl, czyli dezomorfina wytwarzana chałupniczo, to bardzo niebezpieczny narkotyk, który uzależnia szybciej i silniej niż kokaina czy morfina (do uzależnienia prowadzi pierwsze zażycie). Inne zagrożenia są związane z procesem produkcji, który zachodzi w warunkach domowych.
2. Jak powstaje krokodyl narkotyk?
Krokodyl to narkotyk na bazie dezomorfiny, oparty na ogólnodostępnych w aptekach lekach. Jest łatwy w produkcji. Można go zrobić na bazie legalnych, powszechnie dostępnych substancji.
Narkotyk krokodyl otrzymuje się z leków zawierających kodeinę (składnik leków przeciwbólowych czy syropów przeciwkaszlowych wydawanych w Rosji bez recepty), przy użyciu jodyny, benzyny lub czerwonego fosforu pochodzącego z zapałek.
Narkotyk bywa nazywany heroiną dla biednych. Jest popularny wśród niższych warstw społecznych, zwłaszcza w małych miastach, ze względu na łatwą dostępność składników i niską cenę w porównaniu z innymi opioidami, takimi jak heroina.
3. Jak działa narkotyk krokodyl?
Narkotyk zaczyna działać po podaniu podskórnym lub domięśniowym bardzo szybko, już po kilku minutach. Faza po krokodylu przypomina objawy zażycia heroiny czy morfiny. Obserwuje się brak kontaktu z otoczeniem i niezdolność do realistycznej oceny sytuacji.
Działanie na psychikę mija po dwóch godzinach, co zmusza uzależnionych do sięgania po kolejne dawki. Krokodyl narkotyk - jak rozpoznać, że ktoś go bierze? Nie jest to trudne, ponieważ dłuższe przyjmowanie dożylnie dezomorfiny sprawia, że na skórze w miejscu wkłucia pojawiają się charakterystyczne zielone plamy spowodowane gniciem ciała.
Ciało zaczyna przypominać skórę krokodyla (skutki uboczne są wstrząsające, ale i wzbudzające sensację. Stąd wynika popularność takich publikacji jak narkotyk krokodyl zdjęcia czy narkotyk krokodyl filmik).
Z czasem plamy na ciele narkomanów stosujących krokodyla zaczynają się łuszczyć, pojawiają się też głębokie, otwarte, ciemnofioletowe rany. Ostatecznie ciało zaczyna odpadać, odrywając się od kości. Ma to związek z obumieraniem tkanek. Zmianom towarzyszy silny ból.
Ponieważ krokodyl atakuje organy i nieodwracalnie uszkadza organizm, mówi się, że to zombie-heroina i narkotyk, po którym ludzie zaczynają gnić za życia. Inne nazwy tego niebezpiecznego wynalazku to heroina z Komi, mołodiec czy ruska heroina.
4. Skutki działania krokodyla
Krokodyl produkowany w warunkach domowych jest wytwarzany nie tylko ze składników niskiej jakości, ale i zawiera duże ilości zanieczyszczeń (rozcieńczalników, benzyny, jodu, kwasu solnego, fosforu). Ponieważ nie jest poddany oczyszczaniu, staje się toksyczny lub żrący.
Obecne w krokodylu zanieczyszczenia oraz trujące związki nieodwracalnie uszkadzają organizm. Fosfor uszkadza kości, wysokie stężenie jodu rozregulowuje układ hormonalny, mięśnie obumierają, żyły się topią, a zanieczyszczone metalami ciężkimi substancje powodują zmiany chorobowe nerek i wątroby. To obecnie najgroźniejsza substancja psychoaktywna powodująca nieodwracalne skutki już po pierwszym zażyciu.
Zagrożeniem związanym ze stosowaniem krokodyla jest nie tylko uzależnienie i rozkład ciała, ale i wdająca się często w rany gangrena, co prowadzi do śmierci lub konieczności amputacji mięśnia.
Osoby zażywające krokodyla umierają najpóźniej po 3 latach od pierwszego razu. Szacuje się, że każdego roku na skutek stosowania narkotyku umiera około 30 tysięcy osób. U osób uzależnionych od krokodyla odnotowano wiele przypadków przyjmowania dawki śmiertelnej narkotyku, czyli tak zwanego „złotego strzału”.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.