Trwa ładowanie...

Królik domowy miniaturka - cena, karmienie, alergia. Jak opiekować się królikiem?

Królik domowy należy do najpopularniejszych zwierząt domowych
Królik domowy należy do najpopularniejszych zwierząt domowych (iStock)

Królik domowy jest udomowioną formą królika europejskiego. Dawniej był hodowany głównie ze względu na swoje futro oraz mięso. Z biegiem czasu hodowcy go zminiaturyzowali i stworzyli z niego zwierzę domowe. Sprawdź, jak dbać o królika.

spis treści

1. Historia królika

Hodowla królików sięga starożytnego Rzymu - to właśnie wtedy zaczęto udomawiać te zwierzęta. Rzymianie bardzo lubili królicze mięso i dlatego ich hodowla byłą rozprzestrzeniona w całym Imperium Rzymskim. Jednak wzmianki o królikach pojawiają się już w Biblii. Królik domowy był hodowany głównie ze względu na swoje mięso oraz futro i wełnę. Z czasem stał się dla człowieka także zwierzęciem domowym, do towarzystwa.

Zmiany rozpoczęły się już w średniowiecznych klasztorach. W XVI wielu pojawiły się pierwsze króliki o kolorowym futrze. W XIX wieku zainteresowanie królikiem domowym było już powszechne.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednie zwierzę dla dziecka?"

W XIX wieku zaczęło się też prawdziwe zainteresowanie królikami miniaturkami, gdy wybuchła powszechna moda na posiadanie domowych zwierzaków. Zmiana warunków mieszkaniowych wpływała na wygląd tych zwierząt, przez co zyskiwały krótszą lub dłuższą sierść. Zmieniały się również gabarytowo.

Zaczęto organizować wystawy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Królik był więc modyfikowany na potrzeby wystaw. Modyfikacje miały na celu maksymalne upiększenie zwierzaków, aby zachwycały swą urodą. Modyfikowane je również w taki sposób, aby posiadały wszystkie pożądane cechy domowego pupila. Tym samym zaczęto odchodzić od ras, które były hodowane w celu dostarczania mięsa i futra.

W dzisiejszych czasach króliki miniaturki mają swoich fanów nie tylko wśród dzieci, ale także wśród nastolatek i młodych kobiet. Na portalach społecznościowych możemy znaleźć całe mnóstwo zdjęć tych miłych króliczków. Niektóre z nich posiadają nawet własne profile i konta, a ich właściciele biorą udział w konkursach na najpiękniejsze zwierzątko.

2. Charakterystyka królika

Cechą charakterystyczną królików są między innymi długie uszy, służące również do termoregulacji. Króliki mają bardzo ruchliwy nos, a także zęby, które rosną przez całe życie. Królik posiada bardzo miękką sierść, której umaszczenie i długość są zależne od rasy.

Zdarza się, że króliki są uważane za gryzonie, jednak jest to błędne twierdzenie. Króliki domowe zaliczane są do zajęczaków. Charakterystyczne dla zajęczaków jest między innymi posiadanie dwóch par siekaczy szczęk, które są ustawione za sobą, rozdrabnianie pokarmu okrężnymi ruchami szczęk, a także brak umiejętności trzymania pożywienia w przednich łapkach.

Przewód pokarmowy królika jest specyficzny i przystosowany do trawienia włóknistych pokarmów, które są ubogie w białko. Dla zwiększenia wydajności procesu trawienia, pokarm trawiony jest nie tylko w żołądku, ale również w jelicie ślepym. W efekcie królik wydala dwa rodzaje kału.

Po około 8 godzinach od spożycia pokarmu wydalany jest kał nocny, nazywany również spoczynkowym. Są to miękkie cekotrofy, które są przez królika od razu zjadane (jest to zjawisko normalne, królik z cekotrofów odzyskuje witaminy i niezbędne kwasy tłuszczowe). Drugi rodzaj wydalanego kału to kolokwialnie zwane "bobki" (kał dzienny, twardy i niejadalny, wydalany po około 4 godzinach po jedzeniu).

2.1. Ile waży królik?

Duża liczba uznawanych ras królików sprawia, że ten gatunek zwierząt jest niezwykle różnorodny. Dorosły królik może ważyć od 0,8 aż do 6 kilogramów.

2.2. Ile żyje królik?

Długość życia królika to najczęściej koło 7-10 lat, jednak występują również przypadki, kiedy zwierzę dożywa nawet 14 lat. Po osiągnięciu 6-7 roku życia, królik jest określany jako senior.

2.3. Ciąża u królika

Dojrzałość płciową króliki osiągają około 4. - 6. miesiąca życia. U królików występuje owulacja indukowana, która musi być poprzedzona kryciem. Oznacza to, że samica królika jest gotowa do zapłodnienia praktycznie przez cały czas. Ciąża w przypadku królików trwa około miesiąca (30-33 dni).

3. Zachowanie królika

Królik domowy nie wymaga zbyt wielkiej uwagi. Na przestrzeni lat został zminiaturyzowany i dostosowany do warunków pokojowych. Jest zwierzęciem bardzo towarzyskim i lubi obecność człowieka, a także szybko nawiązuje więź z właścicielem i jest inteligentny, jednak nie lubi być brany na ręce. Noszenie królika na rękach nie jest korzystne również ze względu na delikatność jego układu kostnego i nerwowego.

Króliki są zwierzętami cichymi, a największą aktywność wykazują głównie nad ranem i wieczorami. W dzień zwierzęta te chętnie śpią, mimo to jednak są dość energiczne. Ważne jest, że króliki nie lubią hałasu, ani gwałtownych ruchów (wywołuje to duży stres u zwierzęcia), dlatego nie sprawdzą się jako towarzysze dzieci.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka [5 zdjęć]

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy,

zobacz galerię

Charakterystyczny w usposobieniu królika jest indywidualizm. W związku z tym właściciel nie powinien mocno ingerować w przestrzeń zwierzaka. Króliki powinny mieć możliwość samodzielnego eksplorowania otoczenia.

Agresja u królików zazwyczaj nie występuje. Zwierzę może jednak przejawiać agresję w przypadku zagrożenia, kiedy się boi lub broni swojego terytorium. W takiej sytuacji królik może tupać, warczeć, a nawet ze strachu podrapać lub ugryźć właściciela.

Innymi niepożądanymi zachowaniami są np. destrukcyjne kopanie lub gryzienie bądź znaczenie terenu kałem i moczem (częste u niekastrowanych samców). Niezbędna wtedy jest odpowiednia praca z pupilem, a pomóc może konsultacja z behawiorystą.

Króliki miniaturki początkowo potrzebują naszego zainteresowania i uwagi, aby dobrze się poczuć, jednak, gdy już się zaaklimatyzują w otoczeniu, łatwo się do niego przyzwyczają i nie powinny sprawiać problemów.

4. Warunki i opieka nad królikiem

Króliki domowe są zwierzętami stadnymi, dlatego najlepiej jeśli są trzymane przynajmniej w parze. W sytuacji, kiedy królik jest jednym zwierzęciem w domu, niezbędne jest poświęcenie mu dużej ilości uwagi i zainteresowania ze strony właściciela.

4.1. Klatka dla królika

Powszechnie panuje przekonanie, że miniaturowe króliczki nie muszą mieszkać w dużych klatkach, z racji swoich niewielkich rozmiarów.

Rzeczywiście - rasowe dorosłe osobniki zwykle nie mają więcej jak 30 centymetrów długości, jednak najczęściej w sklepie zoologicznym nie spotkamy rasowego królika miniaturki, które osiągają dużo wieksze rozmiary.

Zwłaszcza dotyczy to odmian z oklapniętymi uszami, zwanych barankami. Wymagają one dużo większych klatek, niż mogłoby się wydawać.

Podczas kupowania klatki należy mieć też na uwadze ruchliwość królików. Pomimo częstych spacerów po mieszkaniu, jakie pupilowi zapewnimy, mnóstwo czasu będzie spędzał w klatce.

Klatka dla królika powinna:

  • mieć przynajmniej metr długości - powinna być na tyle duża, aby zwierzak mógł w niej wyznaczyć sobie miejsce do odpoczynku, jedzenia oraz część jako "toaletę".
  • stać na podłodze, przykładowo w rogu pokoju, ale w takim miejscu, aby mógł nawiązać kontakt wzrokowy z właścicielem, jednocześnie mając nieco prywatności. Taki zabieg spowoduje, że królik szybciej się oswoi, będzie miał poczucie bezpieczeństwa.
  • być ustawiona z dala od przeciągów i kaloryfera lub innych źródeł ciepła. Nie powinniśmy jej też stawiać w kuchni, gdyż opary wydobywające się z gotujących się potraw, a także temperatura i wilgotność szkodzą królikowi.
  • składać się z plastikowej, głębokiej podstawy i nadstawki zbudowanej z metalowych prętów. Drzwiczki u góry klatki są dużym ułatwieniem podczas sprzątania, a drzwiczki boczne umożliwią królikowi samodzielne opuszczenie swojego miejsca (jednak to właściciel zawsze decyduje, kiedy zwierzak będzie mógł z klatki wyjść).

Króliki miniaturki nie potrafią się wspinać i skakać po pułkach, dlatego powinna mieć dużą powierzchnię dna, jednak powinna być na tyle duża, aby królik mógł spokojnie stanąć słupkiem. Jest to pierwotne, wrodzone królicze zachowanie, które dzikim przodkom królików umożliwiało wypatrywanie zagrożenia.

Aby codzienna opieka nad zwierzakiem nie sprawiała kłopotu, dziecko powinno mieć swobodny dostęp do klatki ze zwierzakiem.

4.2. Ściółka dla królika

Jako ściółka w klatce królika dobrze sprawdzą się:

  • grube wióry (najlepiej z drzew liściastych)
  • drewniany żwirek
  • granulowana ściółka, która odznacza się największą chłonnością

Trociny i siano nie będą dobrym rozwiązaniem, ze względu na to, że szybko zaczynają gnić.

Można nauczyć królika korzystania z kuwety. Należy ustawić ją w rogu klatki. Co prawda, króliki kał wydalają gdzie popadnie, jednak uczą się oddawania moczu w określonym miejscu (w przeciwnym przypadku nie wolno karać zwierzaka). Warto zaznaczyć, że wygodniejsza do sprzątania jest kuweta z separatorem moczu.

Jeśli królik opanuje umiejętność korzystania z kuwety, rzadziej będziemy musieli wymieniać ściółkę. Zwykle robimy to raz na tydzień lub na dwa, jednak częstotliwość powtarzania tej czynności zależy od rozmiaru klatki - im jest większa, tym ściółka brudzi się wolniej.

Sprzątanie klatki królika miniaturki może być zbyt trudne dla małych dzieci, jednak zawsze może ono nam w tym pomagać. Przykładowo, my usuwamy starą ściółkę, a dziecko nasypuje świeżą.

4.3. Wyposażenie klatki dla królika

Do podstawowego wyposażenia klatki należą

  • poidełko

Poidełko zwykle jest wykonane z tworzywa sztucznego, jednak jest zawieszane zazwyczaj na zewnątrz klatki, czyli poza zasięgiem zębów królika (koszt około 10-20 złotych w sklepie zoologicznym).

Aby zapewnić królikowi dostęp do wody można też wstawić do klatki miseczkę. Niezależnie od rodzaju pojemnika, powinien być on codziennie myty, a poziom wody stale kontrolowany i w razie potrzeby uzupełniany.

  • paśnik na siano
  • miski na pokarm

Paśnik i miski powinny być ceramiczne lub metalowe, ponieważ będą odporne na pogryzienie. Króliki, tak jak gryzonie lubią gryźć różne przedmioty, więc plastikowe naczynia mogłyby szybko zostać zniszczone.

  • domek

Domki sprzedawane w sklepach zoologicznych, zwykle są wykonane z plastiku lub z drewna. Lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście domek drewniany, ponieważ gdyby nasz pupil pogryzł plastik, mógłby się pokaleczyć.

Warto wiedzieć, że króliki miniaturki nie potrzebują kołowrotków, ponieważ nie biegają na nich, jest on zbędny.

4.4. Wybieg dla królików

Królik domowy musi mieć również zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Należy zapewnić zwierzakowi przynajmniej cztery godziny wybiegu w ciągu dnia. Zanim pozwolimy królikowi na swobodne poznawanie ruszanie się po pomieszczeniu warto odpowiednio przygotować przestrzeń.

W obrębie tego wybiegu powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo - ukryć bądź usunąć wszystkie urządzenia elektroniczne i kable, rośliny doniczkowe (mogą być trujące), cenne przedmioty, a także wszystkie przedmioty, które mogłyby ulec zniszczeniu - ze względu na ostre siekacze (królik może nadgryzać różne przedmioty). Warto zablokować wąskie przestrzenie (żeby uniknąć zaklinowania królika).

Powinniśmy mieć również pewność, że w naszym domu jest wystarczająca ilość miejsca, a nam nie brak cierpliwości do mieszkania pod jednym dachem z królikiem.

Króliki mogą spędzać czas na świeżym powietrzu tylko przy odpowiednich warunkach pogodowych. Istotne jest, że królik domowy jest dość wrażliwy (lepiej znosi niższe temperatury) i posiada skłonność do udarów cieplnych, dlatego najlepsza temperatura dla tego zwierzęcia to 16-24 stopnie Celsjusza.

Przygotowując wybieg na trawie należy zadbać, żeby znalazło się na nim zacienione miejsce. Dodatkowo, należy wybieg odpowiednio zabezpieczyć i mimo wszystko nie zostawiać królika bez obserwacji.

5. Żywienie królika

Królik domowy jest roślinożercą. Ma niewielki żołądek o pojemności 180-200 centymetrów sześciennych. Jednym z elementów diety królika domowego jest siano (jest też źródłem błonnika).

Poza tym królik domowy może spożywać zioła i zieleninę, takie jak:

  • łopian
  • dziki chrzan
  • rumianek
  • cykorię
  • kapustę
  • koperek
  • tymianek
  • natkę
  • liście malin
  • brokuły
  • krwawnik pospolity
  • lucerna
  • macierzanka
  • ogórecznik
  • melisa
  • mięta
  • malwa
  • komosę biała
  • bazylia
  • babka
  • koniczyna
  • stokrotka
  • mniszek lekarski
  • pokrzywa

W żywieniu królika można też wykorzystać granulat z mielonej zieleniny. Warto zaznaczyć, że zawiera on odpowiednie proporcje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Granulat dla królika powinien być podawany w ceramicznym pojemniku, gdyż lżejsze naczynie może być przez zwierzaka przewrócone.

Dobrze dostępne w sklepach zoologicznych smakołyki takie jak kolby, dropsy czy kolorowe chrupki nie powinny być stosowane. Można je porównać do dań typu fast food dla ludzi - są smaczne, jednak nie do końca zdrowe.

Takie przekąski dla królików zazwyczaj nie mają zbyt dużo wartości odżywczych, a są bardzo kaloryczne i w nadmiarze mogą być szkodliwe.

Jako dodatkowe smakołyki można podawać jabłka i marchew (ważne, żeby były świeże, niepryskane, umyte i osuszone).

Warzywa i niewielkie ilości owoców można wprowadzać do diety królika już około ósmego tygodnia życia zwierzęcia. Ważne jest, aby przebiegało to powoli i stopniowo. Odpowiednie żywienie królika ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.

Szczególnie ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, by nie doszło do problemów z żołądkiem. Ważne jest też zaszczepienie królika przeciwko bardzo groźnej dla królików chorobie zakaźnej - pomorowi króliczemu.

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [10 zdjęć]

Alergia na zwierzęta to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jej źródłem mogą być w zasadzie

zobacz galerię

Cenne dla nich są głównie zioła, dostarczające cennych składników odżywczych. Gotowe mieszanki można dostać w sklepach zoologicznych, można je także zebrać samemu.

Bardzo ważnym, właściwie niezbędnym składnikiem diety króliczka jest siano i kora drzew. Można podawać mu nieokorowane gałązki z owocowych drzew. Nie wolno zaś podawać gałęzi z drzew iglastych, ponieważ zawierają one żywicę, szkodliwą dla królika.

W sianie znajdują się substancje balastowe, dobroczynnie działające na pracę jelit. Powinno być świeże i suche, najlepsze będzie siano z domieszką ziół. Bez problemu powinniśmy je dostać w sklepie zoologicznym.

Dobrym, zdrowym i smacznym urozmaiceniem posiłków królika miniaturki będą owoce i warzywa. Z owoców będą to m.in.

  • maliny
  • banany
  • jabłka
  • gruszki
  • melony
  • papaje
  • jeżyny
  • truskawki
  • brzoskwinie
  • ananasy
  • winogrona
  • borówki
  • czarne jagody

Z warzyw zaś można podawać królikowi:

  • koperek
  • koper włoski
  • marchewka
  • szpinak
  • pietruszkę
  • cykorię
  • seler
  • seler naciowy
  • paprykę
  • rzodkiewkę
  • karczochy
  • szparagi
  • brokuły
  • dynię
  • buraki czerwone
  • brukselkę
  • rzepę
  • kalarepkę
  • kalafior
  • pasternak

Zawsze musimy pamiętać, by podawać niewielkie ilości warzyw i owoców, ponieważ szybko się psują, a nieświeże mogłyby być dla króliczka szkodliwe.

Karmienie króliczka można śmiało zlecić dziecku. Nie powinno mu to sprawić większych trudności, będzie to dla niego dużą przyjemnością.

Mniejsze dzieci mogą nasypywać gotowy pokarm do pojemniczków, lub nakładać sianko. Starszym możemy zlecić przygotowanie bardziej złożonych pokarmów, z warzyw lub owoców.

Pożywienie króliczka miniaturki powinno być urozmaicone i bogate w błonnik. Jest on niezbędny w przebiegu prawidłowego trawienia. Króliki mają wrażliwe i delikatne żołądki, więc każdy nowy pokarm powinniśmy wprowadzać stopniowo.

Przy zakupie dobrze jest dowiedzieć się, czym do tej pory króliczek był karmiony i w pierwszym etapie karmić go tym samym.

Dzikie króliki, będące przodkami naszych pupili, żywiły się przede wszystkim wszelkiego rodzaju trawami i ziołami. Króliczki miniaturki również chętnie nimi się zajadają.

6. Pielęgnacja królika

Z pielęgnacją sierści króliki krótkowłose radzą sobie zazwyczaj same. Wylizują swoje futerko, jednak przy tym je połykają. Zbyt duża ilość sierści może przyczynić się do powstania zatoru w jelitach, dlatego warto wyczesywać sierść zwierzaka, aby uniknąć takiej sytuacji. Warto już od małego przyzwyczajać królika do zabiegów pielęgnacyjnych.

W przypadku królików długowłosych (przykładowo króliki angorskie), niezbędne jest codzienne czesanie. Ze względu na to, że dłuższa sierść jest efektem zabiegów hodowlanych, zwierzęta nie są w stanie samodzielnie, dokładnie wyczyścić sierści. Do czesania królików długowłosych najbardziej odpowiednia jest szczotka dedykowana kotom perskim.

Warto zaznaczyć, że króliki domowe gubią sierść. Przed przyjęciem królika jako nowego domownika należy sprawdzić, czy przyszły właściciel nie ma alergii na sierść.

7. Zdrowie królika

Królik domowy jest mało odporny na choroby, dlatego też wymaga szczególnej uwagi. Leczenie królika domowego jest trudne i mało skuteczne.

Choroby powstają w wyniku:

  • nieodpowiedniej higieny
  • niewłaściwego żywienia
  • pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych
  • chorobami zakaźnymi
  • obrażeniami ciała (rany, stłuczenia, złamania)

Jednym z najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych u królików jest otyłość. Prowadzi do niej zbyt mała ilość ruchu, a także duża kaloryczność pożywienia.

Warto zwrócić uwagę na proporcje królika (nie może przypominać piłki), czy zwierzak nie ma problemów z myciem grzbietu i nie przestaje biegać. W takiej sytuacji należy zweryfikować sposób żywienia pupila i w razie konieczności zastosować dietę odchudzającą.

Nieprawidłowe żywienie może prowadzić również do problemów z zębami królika. Królicze zęby rosną przez całe życie i do ścierania wymagają odpowiedniej diety. Schorzenia związane z uzębieniem mogą być spowodowanie także wadami genetycznymi, urazem zębów, żuchw lub szczęk. Do powstania chorób mogą się przyczynić też nowotwory i infekcje bakteryjne.

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój właściciela są między innymi:

  • niechęć do jedzenia
  • ślinienie się
  • wypadanie jedzenia z jamy ustnej
  • przesunięcie lub przerost zębów
  • zmniejszona ilość wydalanego kału i utrata wagi

Najgroźniejszą dla królika chorobą jest myksomatoza. Jest chorobą wirusową, a często kończy się śmiercią zwierzaka. Szczepienie królika przed myksomatozą zapewnia mu odporność na czas około pół roku. U królików można też zaobserwować tendencję do pojawiania się ropni, będących skutkiem zakażenia bakteriami.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

Konsultacji z weterynarzem wymaga również królik, u którego można zaobserwować między innymi

  • zmianę zachowania
  • utratę apetytu
  • zwiększenie pragnienia
  • biegunkę
  • zaparcia
  • częste oddawanie moczu
  • krew w moczu
  • bezmocz
  • wycieki z nosa
  • częste kichani
  • kaszel
  • duszności
  • łzawienie
  • zaczerwienienie spojówek
  • wyłysienia i zwiększone wypadanie sierści poza okresem linienia i wyłysienia

8. Kastracja i sterylizacja królika

Duży wpływ na zdrowie królika domowego ma kastracja i sterylizacja. Zabieg pomoże uniknąć nowotworów narządów rozrodczych oraz występowania niepożądanych zachowań, takich jak agresja czy znaczenie terytorium.

Zabieg sterylizacji królika można przeprowadzić po osiągnięciu dojrzałości płciowej (około 4-6 miesiąc życia). Ze względu na rozwój chorób układu rozrodczego nie powinno się zbyt długo odwlekać zabiegu.

9. Rasy królika miniaturki

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [7 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ

zobacz galerię

Na świecie istnieje obecnie wiele ras królików miniaturek. Wspólnym przodkiem jest królik dziki, rozpowszechniony na świecie w łowieckich celach.

Dzisiejsze króliki miniaturki, po licznych modyfikacjach genetycznych są ślicznymi zwierzątkami-przytulankami, o odmiennych jednak walorach estetycznych i budowie.

Instytucją ustalającą standardy hodowli królików w Stananach Zjednoczonych jest American Rabbit Breeder's Association. Uznaje ona ponad 40 ras królików, zróżnicowanych pod względem wielkości, umaszczenia i cech charakterystycznych. W Wielkiej Brytanii rozróżnia się 61 ras w 531 wariacjach. Do najpopularniejszych ras królików miniaturowych należą

Jeśli chcielibyśmy mieć królika miniaturkę konkretnej rasy, z powodzeniem możemy zwrócić się do profesjonalnych hodowców, którzy zagwarantują nam królika z rodowodem. Jednak musimy wtedy liczyć się ze zwiększonymi kosztami, ponieważ cena rasowego królika będzie na pewno wyższa niż cena zwykłego.

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych ras królików miniaturek:

9.1. Rasy krótkowłose

  1. Baranek miniaturka

Jest to uwielbiana rasa przez hodowców hobbystów i prywatnych właścicieli. Jego wygląd jest bardzo uroczy i miły, potrafi rozczulić większość z nas. Charakterystyczne dla nich są oklapłe, długie uszy, bardzo delikatne.

Króliki baranki pozornie wyglądają na bezbronne, nieporadne istoty, potrafią zaskakiwać też swoim temperamentem. Króliki te uznawane są za jedne z najbardziej rozbrykanych na świecie.

Baranek potrzebuje zbilansowanej diety, aby nie doprowadzić do otyłości do której ma skłonność.

  1. Mini rex

Jedna z najbardziej popularnych ras, które są hodowane w domach. Jego wygląd jest rozczulający, zaś charakter posiada wszystkie najlepsze królicze cechy. Posiadają bardzo puchate i aksamitne futerko, które sprawia, że nie potrafimy się oderwać o głaskania tego królika.

Rexy są mniej bojaźliwe niż inne odmiany, są też bardzo ciekawskie. Rasa ta przyciąga do siebie miłym usposobieniem, miękkim futerkiem i różnorodnością barw.

  1. Królik niderlandzki

Rasa powstała w Holandii, w połowie XX wieku. Króliczek ten waży dokładnie 1 kilogram, ma szerokie ramiona, zwarty tułów i jest okrągły. Jego przednie łapki są proste, główka także okrągła o wielkości zbliżonej do piłki do tenisa.

Uszy posiada krótkie (miej więcej 5 centymetrów dlugości), zaokrąglone na końcach, z gęstym futerkiem, ustawione sztywno do góry. Oczy ma bardzo duże, szeroko rozstawione, a także posiada krótką gęstą sierść.

Występuje we wszystkich kolorach ubarwienia, w jakich możemy spotkać króliki wszystkich innych ras. Jest stworzony, aby mieszkać z ludźmi. Nieduży rozmiar jest jego dużą zaletą.

Dobrze odżywiony, zadbany i zadowolony królik niederlandzki może przeżyć nawet 10-12 lat. Jest to królik "z charakterem". Jest bardzo inteligentny i energiczny, szybko się uczy zachowań innych, na przykład poprzez obserwację. Potrzebuje zajęcia i uwagi.

Dobrze jest spędzać z nim dużo czasu, mocno przywiązuje się do opiekuna. Źle znosi samotność i opuszczenie.

  1. Królik polish

Jego cechą charakterystyczną są wyjątkowo krótkie uszy, a także delikatnie spłaszczony pysk, pomimo łagodnego usposobienia, zwierzęta te bardzo lubią psocić.

  1. Królik hermelin

W przypadku tej rasy można zauważyć duże podobieństwo do królika holenderskiego, jednak jego sierść jest jednolita (zwykle biała);

  1. Królik holenderski

Najczęściej hodowana rasa, charakteryzuje ją klasyczny wygląd, średniej długości sierść i biało-czarne umaszczenie;

  1. Królik gładkowłosy

To najpopularniejsza odmiana królika miniaturowego, zwierzę powinno ważyć maksymalnie 1,2 kg, a sierść jest spotykana w różnym umaszczeniu i nie wymaga szczególnej pielęgnacji;

9.2. Rasy długowłose

  1. Karzełek Teddy (perski pluszowy)

Króliki te posiadają długą sierść, osiągają niewielkie rozmiary. Charakteryzują się szerokim czołem i ledwo widoczną, krótką szyją. Ich długa sierść robi duże wrażenie. Króliki te występują w wielu różnych ubarwieniach, więc kolory ich futerek bywają czasem zaskakujące.

Sierść ta jednak nie wymaga bardzo skrupulatnej pielęgnacji, wystarczy dwa razy w tygodniu porządnie wyszczotkować ciało naszego królika, sfilcowane kępki zaś wyciąć po prostu nożyczkami.

Zabiegi te najlepiej jest wykonywać za pomocą sprzętu profesjonalnego, który można zakupić w sklepie zoologicznym.

Na wiosnę i jesień króliczki Teddy powinniśmy skrupulatnie wyczesywać i dobrze zaopiekować się futerkiem. Jeśli nie zadbamy o nie, stanie się kłopotliwe i nie będzie dodawało króliczkowi urody.

Króliki tej rasy z wyglądu przypominają małe, słodkie, pluszowe zabawki, nasuwające skojarzenie z dzieciństwem. Szybko i łatwo przywiązują się do człowieka, odznaczają się łagodnym i miłych charakterem. Świetnie czują się w towarzystwie dzieci.

Największą popularnością króliki te cieszą się w Niemczech i w Czechach, więc jeśli mielibyśmy w Polsce problem z zakupienie króliczka Teddy, warto wybrać się po niego za granicę.

  1. Lew - miniaturka

Charakterystyczne dla niego jest dłuższe futerko w okolicy pyszczka i głowy, sprawiające wrażenie grzywy lwa. Stąd nazwa tego króliczka. Oprócz tego posiada na czubku ogonka pędzelek, który również dodaje mu drapieżności.

W przypadku bardzo młodych królików tej rasy trudno jest czasem odróżnić Lwa od Angory, jednak około piątego lub szóstego miesiąca życia dużo łatwiej jest je odróżnić.

Są bardzo łagodnymi zwierzakami, lubiącymi spędzać czas w swoim własnym towarzystwie. Nie zawsze wykazują chęci do wspólnej zabawy.

  1. Angora

Jest to wyjątkowy królik. Wymaga wyjątkowej pielęgnacji z uwagi na długą i dość trudną sierść. Każdego dnia należy ją wyczesywać, natomiast co 3 miesiące powinniśmy przycinać mu futerko.

Bardzo wesoły i kontaktowy, miewa niestety problemy z układem trawiennym. Wymaga zbilansowanego pożywienia, które pomoże zachować urodę futerka i jednocześnie zadziała profilaktycznie przeciw genetycznym skłonnościom do problemów z trawieniem.

  1. Hotot

Królik ten jest rzadko spotykaną, lecz jednocześnie bardzo ciekawą odmianą. Posiada białe umaszczenie i czarne obwódki wokół oczu.

Króliki z tej rasy są niezwykle pogodne, uwielbiają ruch i zabawy. Są bardzo ciekawskie i inteligentne, dzięki czemu są wspaniałymi towarzyszami zabaw.

Królik miniaturka Hotot to rzadko spotykana odmiana, ale jednocześnie jedna z najciekawszych. Charakterystyczna dla tych królików jest biała sierść i czarne obwódki wokół oczu.

Jest to niezwykle pogodna rasa, która uwielbia zabawy i ruch. Króliki rasy Hotot są niezwykle inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami codziennego życia.

10. Alergia na królika

Alergia jest kłopotem oraz w niektórych przypadkach sporym zagrożeniem. Większość lekarzy, po zdiagnozowaniu alergii na sierść zwierząt, sugeruje pozbycie się pupila. Właściciele pupili wiedzą, że niejednokrotnie oznacza to wyrok śmierci dla zwierzaka.

Znalezienie domu zastępczego lub dobrej opieki dla naszego pupila często jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Czy można w takim razie w jakiś sposób ominąć decyzje lekarzy?

Nie zawsze jest to konieczne. W stanach zagrażających życiu oczywiście jak najbardziej (np. w przypadku astmy) - w takich sytuacjach musimy poszukać dla króliczka nowego domu.

Można w tej sprawie odwiedzić np. Króliczy Serwis Adopcyjny. Nie wolno nam narażać swojego zdrowia i życia.

Jednak czasem sprawa nie jest aż tak poważna, lub dotyczy innych alergenów, a lekarz w dalszym ciągu nalega, aby pozbyć się królika. Dobrze jest wtedy pamiętać, że walka z alergią jest możliwa, niekoniecznie pozbywając się alergenu.

Alergia jest nadreakcją organizmu na dany czynnik. Aby do tej reakcji nie doszło musimy unikać alergenów. Może to być wyschnięta ślinka, zostawiana po myciu na futerku. Dobrze jest poddać się testom sprawdzającym, który czynnik nas właściwie uczula. Może wcale nie chodzi o zwierzę, tylko np. o sianko lub wyściółkę?

Powinniśmy dociec, co właściwie wywołuje reakcję alergiczną. W tym celu najlepiej zrobić sobie testy u alergologa. Można być uczulonym na sierść zwierząt, ale np. tylko kota i psa, a królika już nie. Warto mieć tego świadomość.

Aby zminimalizować wpływ alergii w domu, może podjąć takie działania:

  • zminimalizowanie kontaktów z króliczkiem - po kontakcie ze zwierzęciem dokładnie umyj ręce. Możesz poprosić kogoś o pomoc w sprzątaniu, a gdy musisz zająć się tym samodzielnie, skorzystaj z maseczki ochronnej i specjalnego ubrania na zmianę,
  • postaraj się ograniczyć teren, na którym przebywa królik - w ten sposób zminimalizujesz roznoszenie alergenów, do tego łatwiej będzie po nim posprzątać. Aby nie dopuścić do wędrówek królika do całym mieszkaniu, można zamontować specjalne bramki dla dzieci, które mu to uniemożliwią,
  • zadbaj o to, aby królik nie miał możliwości wejść do co najmniej jednego pokoju, gdzie będziesz mógł odpocząć,
  • często i intensywnie wietrz mieszkanie, by pozbyć się alergenów z twojego domu,
  • często sprzątaj swoje mieszkanie, odkurzaj dywany, tapicerki, książki i zasłony, myj ramy obrazów, sprzęty i lampy - wszystko to, na czym zbiera się kurz, używaj naturalnych środków czystości,
  • unikaj innych alergenów - chemiczne środki czystości często działają drażniąco. Jeśli to możliwe, zamień je na takie z naturalnymi składnikami,
  • siano, ściółkę trzymaj w zamkniętym pudełku, a jeśli posiadasz większe zapasy - w piwnicy, garażu lub innym odosobnionym miejscu. Możesz spróbować różnych rodzajów siana - nie każde uczula w jednakowym stopniu,
  • możesz kupić filtr elektryczny, jest bardzo skuteczny w usuwaniu alergenów z powietrza. Mimo swojej ceny, warto się w niego zaopatrzyć, jeśli borykamy się z alergią, znacznie poprawi naszą jakość życia, dobrze jest go mieć przede wszystkim w sypialni,
  • zadbaj o kondycję fizyczną, unikaj stresu i stosuj zdrową dietę - wpłynie to korzystnie na ogólny stan twojego zdrowia i pomoże w walce z alergią. Jeśli palisz papierosy, postaraj się je ograniczyć lub zupełnie z nich zrezygnować.

Każda przesada nie jest dobra, zarówno z poświęcaniem własnego zdrowia, jak i z jego przesadną ochroną. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić co jest dokładna przyczyną alergii i czy możemy zapobiec jej w inny sposób, nie pozbywając się zwierzaka. Niestety, bardzo często oddajemy naszych pupili bez dokładnego sprawdzenia, bez głębszego zastanowienia.

11. Królik miniaturka z innymi zwierzętami domowymi

Przyjaźń królika miniaturki z psem lub kotem jest możliwa, a w praktyce rzadko ma miejsce. Zwierzęta te mogą się tolerować wzajemnie, spędzać razem czas. Jednak i mowa ciała, charaktery i temperamenty wykluczają głęboką przyjaźń.

Powinniśmy pamiętać, że króliki to zwierzęta stadne. Podczas zakupu warto rozważyć opcję zabrania parki - królik będzie miał towarzysza zabaw i z pewnością będzie dzięki temu szczęśliwszy.

12. Zakup i cena królika

Zdarza się, że młode króliki są sprzedawane już w wieku 4-5 tygodni. Jest to zdecydowanie zbyt wcześnie na odłączanie młodego zwierzaka od matki (młody królik powinien mieć przynajmniej 8 tygodni).

Wygląd tak małych królików może łapać za serce, jednak po dokładnym obejrzeniu zwierzęcia można zauważyć posklejaną sierść, a także objawy świerzbu, czy zakażenia bakteryjnego. 4-5 tygodniowe króliki nie mają wystarczająco rozwiniętego układu odpornościowego i są szczególnie narażone na infekcje, które mogą się kończyć nawet śmiercią.

Pochodzenie i rasa króliczka miniaturki mają bardzo duży wpływ na cenę, jaką zapłacimy za niego. Najdroższe będą rasy oryginalne, jak angora, baranek czy królik szynszylowy.

Jeśli zależy nam na określonej rasie, powinniśmy skontaktować się z hodowcą, który zagwarantuje nam pochodzenie zwierzaka zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Jeśli nie zależy nam tak bardzo na czystości rasy króliczka, istnieje możliwość przygarnięcia lub zaadoptowania go, na przykład od sąsiadów czy znajomych. Zaoszczędzimy wtedy środki, a jednocześnie zapewnimy króliczkowi ciepły dom.

Cena za królika miniaturkę waha się w przedziale od 30 do 150 złotych, do tego powinniśmy doliczyć koszty klatki, wyposażenia i pożywienia króliczka.

Ceny takich klatek to koszt od 50-190 złotych, wyściółka to około 2-5 złotych. Możemy także do klatki dokupić domek, zapewniając królikowi dodatkową wygodę. Koszt takiego domku to około 200 złotych.

Cena suchej karmy dla królika to mniej więcej 20 złotych za kilogram. O diecie króliczka miniaturki szerzej kilka akapitów dalej.

Króliki domowe bardzo dobrze sprawdzą się jako towarzysze osób lubiących naturę, które nie chcą zbyt mocno ingerować w życie i funkcjonowanie swojego podopiecznego. Najlepszym opiekunem dla królika będzie osoba spokojna i cierpliwa, dlatego zwierzęta te nie są polecane do domów z dziećmi

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze