Trwa ładowanie...

Krople do uszu - jak i kiedy warto je stosować?

 Kinga Olchowy
02.09.2020 10:56
Krople do uszu pomagają w walce z zapaleniem, ale także wspierają higienę uszu
Krople do uszu pomagają w walce z zapaleniem, ale także wspierają higienę uszu (123rf)

Krople do uszu nie tylko pomagają w leczeniu chorzeń i dolegliwości, ale także pozwalają dbać o właściwą higienę narządu słuchu. Można je stosować w każdym wieku, często są także zdrową alternatywą dla patyczków do uszu, których nieodpowiednie używanie może wywołać spore problemy ze słuchem. Zobacz, kiedy warto stosować krople do uszu i na czym polega ich działanie.

spis treści

1. Krople do uszu a prawidłowa higiena

Najpowszechniejsza funkcja kropli do uszu jest utrzymanie ich w czystości bez konieczności stosowania patyczków. Jeśli uszy nie są wystarczająco dobrze wyczyszczone z zalegającej woskowiny, zwiększa się ryzyko rozwoju stanów zapalnych, które należą do dość bolesnych dolegliwości.

Woskowina uszna to naturalna substancja, która gromadzi się w przewodzie słuchowym. Powstaje na skutek działania gruczołów umiejscowionych wewnątrz małżowiny. Zadaniem woskowiny jest osłanianie przewodu słuchowego przed czynnikami zewnętrznymi, nawilżanie go i oczyszczanie. Jednak jeśli jest jej zbyt dużo, a my dodatkowo "ubijemy" ją patyczkami, może skutecznie zatkać przewód słuchowy, co może przyczynić się do rozwoju zapalenia lub upośledzić słuch.

Krople do uszu sprawdzają się w przypadku oczyszczenia zalegającej woskowiny. Wówczas w ich składzie znajdują się głównie pielęgnujące olejki, które rozpuszczają ją i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz. Dobrze jest stosować je przed prysznicem, aby mieć pewnośc, że uszy zostały dobrze oczyszczone.

2. Krople do uszu a stan zapalny

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zapalenie ucha jest jedną z najbardziej bolesnych dolegliwości laryngologicznych. Ból pojawia się podczas poruszania żuchwą i może promieniować w stronę głowy, oczu czy zębów. Dodatkowo zapaleniu często towarzyszy ropny wyciek, świąd, a czadem również niedosłuch.

Krople do uszu, których zadaniem jest wyleczenie stanu zapalnego, oprócz kompleksu olejków zawierają także składniki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Ich zadanie to zmniejszenie dolegliwości i przyspieszenie procesu leczenia. Dodatkowo działają rozgrzewająco, dzięki czemu przyspieszają oczyszczanie przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny.

Najczęściej w kroplach leczniczych znajdziemy salicylan choliny. Jeśli problem jest poważny, a woskowina wyjątkowo głęboko nagromadzona, leczenie powinniśmy powierzyć laryngologowi. Posiada on w swoim gabinecie specjalne krople do uszu, a także narzędzia, które pozwalają w bezpieczny sposób zmiękczyć i usunąć woskowinę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak stosować krople do uszu w domu?

Jeśli jednak zapalenie nie jest ostre, a woskowiny nie ma tak dużo, spokojnie możemy poradzić sobie z tym w domu - przy pomocy kropli dostępnych bez recepty lub przepisanych przez laryngologa czy lekarza rodzinnego. Ich stosowanie zwykle określa ulotka bądź zalecenie specjalisty - lekarz albo farmaceuty.

Najczęściej należy aplikować 3-4 krople do każdego ucha 3-4 razy w ciągu doby w przypadku zapalenia ucha. Jeśli kropli używamy tylko w celach higienicznych, wystarczą 3-4 krople rano i wieczorem przez około 4 dni. Taki zabieg warto powtarzać raz w miesiącu lub regularnie (np. raz na tydzień) wkraplać po 2 krople do każdego ucha.

3.1. Krople do uszu dla dzieci

W przypadku zapalenia ucha u dzieci należy zmniejszyć stosowaną dawkę. Poleca się aplikować 1-2 krople do każdego ucha maksymalnie 2 razy w ciągu doby. Można je stosować u dzieci powyżej pierwszego roku życia, jednak nie w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim krwawienie z przewodu słuchowego lub bardzo silny ból.

3.2. Przeciwwskazania

Krople do uszu to bezpieczny preparat, niemniej uczulenie na którykolwiek ich składnik uniemożliwia ich stosowanie. Nie zaleca się ich w przypadku pęknięcia błony bębenkowej lub jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń przewodu słuchowego.

Kropli nie powinny stosować osoby z aparatami słuchowymi i po operacjach przewodu słuchowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze