Trwa ładowanie...

Krostki na skórze mogą zwiastować problemy z jelitami. Nie ignoruj

Avatar placeholder
18.10.2020 20:14
Krostki na skórze mogą zwiastować problemy z jelitami. Nie ignoruj
Krostki na skórze mogą zwiastować problemy z jelitami. Nie ignoruj (123rf.com)

Zmiany skórne są jednym z wczesnych objawów chorób związanych z jelitami i przewodem pokarmowym. Mogą się pojawić nawet na kilka miesięcy przed innymi symptomami choroby. Zmian na skórze lepiej nie lekceważyć.

1. Zmiany skórne a choroby jelit

Grudki, pęcherzyki, krostki, zaczerwienienia i owrzodzenia pojawiające się na skórze, mogą być objawem chorób układu pokarmowego. Szacuje się, że takie zmiany pojawiają się u 34 proc. pacjentów z rozpoznanymi chorobami.

Często są one pierwszym symptomem świadczącym o tym, że układ pokarmowy szwankuje. Niektóre zmiany skórne są na tyle charakterystyczne, że dobry dermatolog powinien od razu je zidentyfikować.

2. Rumień guzowaty a choroby jelit

Rumień guzowaty częściej występuje u kobiet. Na przedniej powierzchni podudzi pojawiają się bolesne guzki i guzy. Początkowo mają czerwony kolor, a z czasem staja się brunatne. Pod koniec przyjmują barwę żółtozieloną. Utrzymują się zazwyczaj do kilku tygodni, nie zostawiają blizn i nie wrzodzieją.

Zobacz film: "Swędzenie nóg. Zobacz, o czym może świadczyć"

Takie objawy na skórze pojawiają się u ok. 15 proc. pacjentów chorujących na nieswoiste stany zapalne jelit, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna.

3. Piodermia zgorzelinowa a choroby jelit

Piodermia występuje dużo rzadziej. Pojawia się u ok. 2 proc. pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i ok. 5 proc. z wrzodziejącym zapaleniem jelit. W wyniku tego schorzenia na skórze powstają zapalne grudki lub krostki, które rozprzestrzeniają się na całe ciało. Utrzymują się na skórze przez wiele miesięcy, wrzodzieją i mogą pozostawiać blizny. Nieleczona piodermia może być śmiertelna.

4. Zmiany skórne a zakażenie przewodu pokarmowego

Dziwne zmiany na skórze mogą pojawić się także w wyniku zakażenia układu pokarmowego pasożytami, bakteriami, wirusami lub grzybami. Choroby pasożytnicze mogą objawiać się powstawaniem na skórze bąbli pokrzywkowych. Zakażeniom bakteryjnym z kolei towarzyszy zwykle rumień guzowaty.

Szczególnie widoczne jest zakażenie Helicobacter pylori. Objawy na skórze częściej widoczne są u kobiet. Pojawia się rumień, który może obejmować również twarz. Skóra w obrębie środkowej części twarzy pokrywa się grudkami i krostkami, podobnymi do tych, które pojawiają się przy trądziku.

5. Zespół złego wchłaniania a zmiany skórne

Zmiany widoczne na skórze mogą pojawiać się również w wyniku niedoborów substancji odżywczych. Niezależnie od przyczyny niedoboru na ciele mogą występować rumieniowe, złuszczające się zmiany, które pokrywają się nadżerkami i strupkami.

Niedobór składników mineralnych pojawiać się w przebiegu takich chorób jak zapalenie trzustki, zapalenie nerek czy choroby zapalne jelit.

6. Rogowacenie ciemne a choroby jelit

Na skórze mogą pojawiać się też zmiany świadczące o tym, że w układzie pokarmowym rozwijają się nowotwory. Jeśli mimo leczenia zmiany na skórze nie chcą ustąpić, może być to bardzo niepokojący sygnał.

Jedną z chorób skóry łączoną z nowotworami przewodu pokarmowego jest rogowacenie ciemne. Zmiany pojawiają się zwykle w zgięciach łokci i kolan, a także fałdach skórnych. Mogą występować również na powiekach i wargach. Charakteryzuje się brodawkowatym przerostem skóry i uporczywym swędzeniem. Choroba towarzyszy m.in. gruczolakorakowi żołądka.

Jeśli brunatne plamy pojawiają się na dłoniach, może to świadczyć o raku żołądka lub oskrzeli.

Nie można lekceważyć zmian skórnych, szczególnie jeśli nie reagują na leczenie. Warto skonsultować się z dermatologiem, który zleci dalsze badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza