Krostki na skórze mogą zwiastować problemy z jelitami. Nie ignoruj
Zmiany skórne są jednym z wczesnych objawów chorób związanych z jelitami i przewodem pokarmowym. Mogą się pojawić nawet na kilka miesięcy przed innymi symptomami choroby. Zmian na skórze lepiej nie lekceważyć.
1. Zmiany skórne a choroby jelit
Grudki, pęcherzyki, krostki, zaczerwienienia i owrzodzenia pojawiające się na skórze, mogą być objawem chorób układu pokarmowego. Szacuje się, że takie zmiany pojawiają się u 34 proc. pacjentów z rozpoznanymi chorobami.
Często są one pierwszym symptomem świadczącym o tym, że układ pokarmowy szwankuje. Niektóre zmiany skórne są na tyle charakterystyczne, że dobry dermatolog powinien od razu je zidentyfikować.
2. Rumień guzowaty a choroby jelit
Rumień guzowaty częściej występuje u kobiet. Na przedniej powierzchni podudzi pojawiają się bolesne guzki i guzy. Początkowo mają czerwony kolor, a z czasem staja się brunatne. Pod koniec przyjmują barwę żółtozieloną. Utrzymują się zazwyczaj do kilku tygodni, nie zostawiają blizn i nie wrzodzieją.
Takie objawy na skórze pojawiają się u ok. 15 proc. pacjentów chorujących na nieswoiste stany zapalne jelit, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna.
3. Piodermia zgorzelinowa a choroby jelit
Piodermia występuje dużo rzadziej. Pojawia się u ok. 2 proc. pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i ok. 5 proc. z wrzodziejącym zapaleniem jelit. W wyniku tego schorzenia na skórze powstają zapalne grudki lub krostki, które rozprzestrzeniają się na całe ciało. Utrzymują się na skórze przez wiele miesięcy, wrzodzieją i mogą pozostawiać blizny. Nieleczona piodermia może być śmiertelna.
4. Zmiany skórne a zakażenie przewodu pokarmowego
Dziwne zmiany na skórze mogą pojawić się także w wyniku zakażenia układu pokarmowego pasożytami, bakteriami, wirusami lub grzybami. Choroby pasożytnicze mogą objawiać się powstawaniem na skórze bąbli pokrzywkowych. Zakażeniom bakteryjnym z kolei towarzyszy zwykle rumień guzowaty.
Szczególnie widoczne jest zakażenie Helicobacter pylori. Objawy na skórze częściej widoczne są u kobiet. Pojawia się rumień, który może obejmować również twarz. Skóra w obrębie środkowej części twarzy pokrywa się grudkami i krostkami, podobnymi do tych, które pojawiają się przy trądziku.
5. Zespół złego wchłaniania a zmiany skórne
Zmiany widoczne na skórze mogą pojawiać się również w wyniku niedoborów substancji odżywczych. Niezależnie od przyczyny niedoboru na ciele mogą występować rumieniowe, złuszczające się zmiany, które pokrywają się nadżerkami i strupkami.
Niedobór składników mineralnych pojawiać się w przebiegu takich chorób jak zapalenie trzustki, zapalenie nerek czy choroby zapalne jelit.
6. Rogowacenie ciemne a choroby jelit
Na skórze mogą pojawiać się też zmiany świadczące o tym, że w układzie pokarmowym rozwijają się nowotwory. Jeśli mimo leczenia zmiany na skórze nie chcą ustąpić, może być to bardzo niepokojący sygnał.
Jedną z chorób skóry łączoną z nowotworami przewodu pokarmowego jest rogowacenie ciemne. Zmiany pojawiają się zwykle w zgięciach łokci i kolan, a także fałdach skórnych. Mogą występować również na powiekach i wargach. Charakteryzuje się brodawkowatym przerostem skóry i uporczywym swędzeniem. Choroba towarzyszy m.in. gruczolakorakowi żołądka.
Jeśli brunatne plamy pojawiają się na dłoniach, może to świadczyć o raku żołądka lub oskrzeli.
Nie można lekceważyć zmian skórnych, szczególnie jeśli nie reagują na leczenie. Warto skonsultować się z dermatologiem, który zleci dalsze badania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.