Trwa ładowanie...

Krup - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
12.07.2021 17:35
Objawy krupu obejmują ból gardła, chrypkę i kaszel
Objawy krupu obejmują ból gardła, chrypkę i kaszel (pl.123rf.com)

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani) to schorzenie dotykające dzieci. Poznaj objawy tej choroby, bo może się okazać, że twoje dziecko właśnie przechodzi dławca rzekomego.

spis treści

1. Co to jest krup?

Krup zwany inaczej podgłośniowym zapaleniem krtani i dławcem rzekomym to zakaźna choroba dziecięca układu oddechowego, która atakuje głównie struny głosowe (krtań) i tchawicę, a w mniejszym stopniu górne drogi oddechowe (oskrzela).

Dławiec rzekomy występuje często i dotyczy dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Rzadko natomiast pojawia się u dzieci powyżej 6 roku życia. Chłopcy cierpią na zespół krupu częściej niż dziewczynki.

Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"

Choroba najczęściej atakuje od późnej jesieni do wczesnej zimy. Krup jest infekcją wirusową i może być spowodowany przez wiele rodzajów wirusów, w tym przez te odpowiedzialne za grypę i przeziębienie. Schorzenie rzadko spowodowane jest zaś infekcją bakteryjną.

Dławiec rzekomy jest zaraźliwy, szczególnie w pierwszych dniach choroby, a rozprzestrzenia się zwykle drogą kropelkową, kiedy chore dzieci kaszlą i kichają w obecności zdrowych osób.

Gdy jakiś malec zarazi się krupem, objawy mogą rozwinąć się u niego w ciągu 2-3 dni. Wirus może być również przenoszony przez śluz chorych dzieci, przy czym może się pojawić na zabawkach oraz innych przedmiotach. Zdrowe maluchy mogą ulec zakażeniu poprzez przypadkowe dotknięcie tej substancji, przez co infekcja przeniesie się do ich ust.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Kaszel z flegmą to inne określenie kaszlu mokrego (produktywnego). Charakteryzuje się on tym, że towarzyszy

zobacz galerię

2. Objawy krupu

Objawy krupu początkowo mogą być przerażające zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dlatego wspieranie i uspokajanie pociech jest pierwszym krokiem w leczeniu choroby. Ważne jest także wnikliwe obserwowanie malucha we wczesnych fazach schorzenia.

Najpierw mogą się pojawić symptomy podobne do przeziębienia, takie jak zatkany nos, katar, gorączka i ból gardła. Gdy krtań i tchawica staną się podrażnione i opuchnięte, u malca zaczyna się chrypka i oraz uciążliwy tzw. szczekający kaszel.

Kiedy drogi oddechowe nadal są spuchnięte, dochodzi do ich zwężania, przez co oddychanie zaczyna sprawiać trudność. Podczas tej czynności dzieci zaczynają wydawać z siebie charakterystyczne piszczenie, co nazywane jest stridorem, czyli tzw. świstem krtaniowym. Oddech może stać się też bardzo szybki (60 oddechów na minutę).

Krup nasila się w nocy podczas snu, dlatego w tym czasie należy szczególnie obserwować swoją pociechę. Potencjalna interwencja lekarza jest konieczna, jeśli dziecko ma problemy z połykaniem, ciągle się ślini, jest pobudzone lub odczuwa niepokój, ma utrzymującą się wysoką gorączkę, jest bardzo blade oraz ma niebieskawe przebarwienia skóry lub warg (sinicę), co może świadczyć o niewystarczającej ilości tlenu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak leczyć podgłośniowe zapalenie krtani?

Stan zdrowia większości dzieci chorujących na krup zazwyczaj poprawia się w ciągu tygodnia. Leczenie krupu zależy zaś od tego, czy choroba jest spowodowana przez wirusy, czy bakterie.

Większość przypadków krupu jest łagodna i może być leczona w domu. Chore dzieci muszą używać kropli do nosa z solą morską, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz stosować antybiotyki. Malce powinny także dużo odpoczywać i pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Przebywanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza może sprawić, że chory poczuje się lepiej. Aby oddychanie stało się bardziej komfortowe, w pobliżu malca można postawić nawilżacz powietrza. Pomoże to zmniejszyć obrzęk strun głosowych, a tym samym złagodzić objawy krupu.

Innym sposobem na krup jest nalanie do wanny gorącej wody, aby łazienka wypełniła się parą. Oddychanie w takich oparach czasami zatrzymuje mocny kaszel.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze