Trwa ładowanie...

Krzyk kobiety, a może odgłos wiertarki? Poznaj dźwięki, których nie lubimy najbardziej!

Avatar placeholder
12.02.2015 12:55
Krzyk kobiety, a może odgłos wiertarki? Poznaj dźwięki, których nie lubimy najbardziej!
Krzyk kobiety, a może odgłos wiertarki? Poznaj dźwięki, których nie lubimy najbardziej! (Grafika / Shutterstock)

Odgłosy samochodów, rozmowy ludzi na ulicy, a nawet dźwięk tykającego zegara w domu… Wszędzie towarzyszą nam mniej lub bardziej przyjazne dla ucha dźwięki. Rzadko kiedy udaje nam się pobyć przez chwilę w zupełnej ciszy. Czy wiesz, jakich dźwięków nie lubimy najbardziej i z czego to wynika?

spis treści

1. Dźwięki nieznośne dla ucha

Zapewne czasami zastanawiasz się, co sprawia, że niektóre dźwięki i odgłosy są dla nas neutralne, a inne nie do wytrzymania. Naukowcy Michael Oehler oraz Christoph Reuter postanowili to wyjaśnić. Zebrali grupę ochotników, których zadaniem było wysłuchanie różnych odgłosów. Następnie badani mieli określić, jakie odczucia wzbudza w nich każdy z tych dźwięków. U części z nich mierzono dodatkowo reakcje fizjologiczne ich organizmu. Najsilniejszą reakcję wzbudzały dźwięki między 2000 a 4000 Hz. Jest to zakres, który odpowiada brzmieniom ludzkiego głosu.

Okazało się, że badani najbardziej nie mogli wytrzymać dźwięku drapania paznokciami o szkolną tablicę oraz pisania po niej kredą. Co ciekawe, jeżeli niektórym z badanych wmówiono, że słyszane przez nich odgłosy to nowoczesna kompozycja muzyczna, uważali te dźwięki za mniej nieznośne dla ucha, ale reakcje ich organizmu były podobne, jak u osób, które znały od początku źródło dźwięków. Badacze doszli do wniosków, że za niechęć do niektórych odgłosów może odpowiadać budowa przewodu słuchowego, który wzmacnia niektóre częstotliwości, co może powodować ból.

2. Co jeszcze wpływa na odbiór dźwięków?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Okazuje się, że nie tylko kontekst, w którym słuchamy danych dźwięków oraz kanały słuchowe wpływają na to, jak je odbieramy. Według badaczy z Uniwersytetu Newcastle jest to związane z interakcją między korą słuchową odpowiedzialną za przetwarzanie dźwięku, a ciałem migdałowatym związanym z emocjami. Ciało migdałowate wpływa na korę słuchową, co sprawia, że nasze wrażenia słuchowe stają się bardziej intensywne. Wnioski te mogą być punktem wyjścia dla zbadania źródła niektórych problemów ze słuchem.

Osoby, które brały udział w badaniu dokonały oceny 74 różnych odgłosów. Najbardziej nieznośny okazał się dźwięk pojawiający się wyniku drapania nożem i widelcem po szklanej butelce. Badani wskazali również na skrobanie kredą i paznokciami po tablicy, wrzask kobiety oraz płaczące dziecko. Równie nieprzyjemna jest według nich działająca szlifierka kątowa oraz dźwięk wiertarki udarowej. Z kolei do dźwięków najbardziej miłych dla ucha badani zaliczyli szum wody i śmiech dziecka. A jakie dźwięki są najprzyjemniejsze lub najbardziej irytujące dla ciebie?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze