Trwa ładowanie...

KTG - wskazania do badania, przebieg, test oksytocynowy, jak działa oksytocyna

KTG - wskazania do badania, przebieg, test oksytocynowy, jak działa oksytocyna
KTG - wskazania do badania, przebieg, test oksytocynowy, jak działa oksytocyna

KTG, czyli inaczej kardiotokografia, to badanie, podczas którego rejestrowana jest praca serca płodu i równocześnie skurcze macicy. Dzięki temu sprawdza się wydolność łożyska i stan płodu.

KTG może też służyć do sprawdzenia tego, jak łożysko poradzi sobie w trudnych warunkach, które pojawią się, np. w momencie porodu - wtedy wykonuje się tzw. test oksytocynowy. Test stresowy polega na tym, że kobiecie podawana jest oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy i ogranicza dopływ krwi do płodu.

spis treści

1. KTG - wskazania do badania

KTG w ciąży przeprowadza się, aby stwierdzić, czy:

Zobacz film: "Hipercholesterolemia. Historia Katarzyny"
  • płód żyje;
  • płód jest dotleniony;
  • nie wystąpiła niedrożność łożyska;
  • w czasie porodu nie wystąpią problemy z dotlenieniem płodu.

Badanie KTG przeprowadza się w zaawansowanej ciąży i w czasie porodu. Zwykłą kardiotokografię może zlecić położna, ale test stresowy tylko lekarz.

Inne wskazania do KTG to:

2. KTG - przebieg badania

Badanie KTG polega na na monitorowaniu częstości bicia serca płodu przy jednoczesnym kontrolowaniu czynności skurczowej macicy. Dzięki KTG można stwierdzić, czy dziecko zagrożone jest niedotlenieniem wewnątrzmacicznym. Jeśli powstaje takie podejrzenie, jest to wskazanie do dalszej diagnostyki lub wręcz do natychmiastowego zakończenia ciąży. Szczególnie często przyspiesza się rozwiązanie, gdy nieprawidłowości w KTG występują w okresie przed- i okołoporodowym.Nie ma specjalnych zaleceń co do wykonywania dodatkowych badań przed KTG. Nie trzeba się też do niego przygotowywać.

Podczas badania kobieta kładzie się na łóżku. Głowica kardiograficzna jest przymocowana do brzucha w miejscu, gdzie najlepiej słychać serce płodu. Obok przymocowana jest głowica tokograficzna, rejestrująca skurcze macicy, a także ruchy płodu. Kardiotokograf odbiera odebrane przez głowice sygnały, które są przedstawiane na dwóch wykresach - kardiograficznym i tokograficznym.

Nowocześniejszy sprzęt pozwala na poruszanie się kobiety podczas badania - może mieć przy sobie niewielki odbierający sygnały aparat, z którego sygnały są przesyłane do kardiografu bez pomocy kabla. Używa się do tego drogi radiowej. Badanie KTG zazwyczaj trwa do pół godziny. Jeżeli badanie kardiotokograficzne przeprowadzane jest w trakcie porodu, może trwać dłużej, a nawet przez cały czas trwania porodu. Jeśli kobieta podczas badania wyczuje ruchy płodu, naciska specjalny przycisk na aparacie.

W przypadkach, gdy lekarzowi niezbędny jest bardziej dokładny pomiar, wykonuje się tzw. monitorowanie wewnętrzne, np. w sytuacji, gdy podejrzewane jest zagrożenie życia płodu. Uderzenia serca płodu rejestruje elektroda, która umieszczona jest na jego główce, a wprowadzona jest poprzez szyjkę macicy kobiety. Badanie płodu tego typu jest możliwe, tylko wtedy gdy występuje rozwarcie szyjki macicy na co najmniej 1 - 2 cm i pęknięte są już błony płodowe. Siła skurczów macicy mierzona jest za pomocą cewnika wprowadzonego do macicy lub znajdującego się na brzuchu czujnika.

3. KTG - test oksytocynowy

Metoda badania poprzez KTG okazała się na tyle prosta i nieobciążająca pacjentki oraz płodu, że wymyślono jej liczne modyfikacje. Szczególnie pomocne jest wykonanie tzw. testu niestresowego (NST) oraz stresowego (OCT). Test niestresowy również polega na monitorowaniu tętna płodu oraz skurczów macicy. Dodatkowo, do aparatu dołączony jest specjalny przycisk, którego pacjentka używa za każdym razem, gdy poczuje ruchy płodu. W zapisie testu lekarz będzie poszukiwał tzw. akceleracji – krótkotrwałych wzrostów częstotliwości akcji serca płodu. Świadczą one o ruchach płodu i są uznawane za cechy jego dobrostanu.

Aby test mógł być uznany za reaktywny (czyli prawidłowy), należy zaobserwować 2 takie akceleracje w ciągu 30 minut. Wynik testu uznany za niereaktywny lub wątpliwy jest wskazaniem do testu stresowego (oksytocynowego).

Test oksytocynowy, czyli test stresowy jest przeprowadzany także w pozycji leżącej. Wygląda on podobnie jak normalne badanie KTG, z tym, że kobieta otrzymuje oksytocynę. Trwa 2 godziny.

W czasie badania należy informować lekarza:jeśli wyczuwane są ruchy płodu;jeśli badania odczuwa ból brzucha;jeśli pacjentka ma duszności;jeśli pozycja przy badaniu nie odpowiada kobiecie.

Badanie nie niesie za sobą żadnych powikłań.

Wykorzystanie oksytocyny do testu powoduje wywołanie skurczów macicy. Indukcja czynności skurczowej ma na celu stworzenie warunków podobnych do tych, jakie nastąpią w trakcie porodu. Test skurczowy pozwala na ocenę reakcji tętna płodu na skurcze macicy. Prawidłowa reakcja to brak tzw. późnych deceleracji (krótkotrwałych spadków częstotliwości akcji serca płodu) po skurczach macicy. Taki test uważa się za prawidłowy, czyli negatywny. Obecność późnych deceleracji świadczy o zagrażającym niedotlenieniu okołoporodowym płodu.

4. KTG - jak działa oksytocyna?

Oksytocyna to hormon naturalnie wytwarzany w mózgu, w podwzgórzu. Powoduje ona skurcze mięśni macicy, co ma też znaczenie w trakcie porodu. Wydzielana jest podczas stymulacji brodawek testu osutkowych, co wykorzystuje się również do wzmożenia skurczów porodowych. Jest to powód, dla którego wykonanie testu oksytocynowego wiąże się z ryzykiem wywołania porodu.

Dlatego badanie to musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach, które umożliwią bezpieczne urodzenie dziecka – także w warunkach sali porodowej przez cięcie cesarskie. Każda kobieta od początku ciąży powinna być pod kontrolą lekarza ginekologa, bez względu na to, czy przebiega ona bez powikłań, czy istnieje podejrzenie jakichś nieprawidłowości. Badanie kardiotokograficzne jest jednym z podstawowych, które powinno być wykonane u każdej ciężarnej. Test oksytocynowy jest wykonywany jedynie w przypadkach, kiedy istnieje chociażby ślad wątpliwości, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Nie należy bać się tego badania, jest ono bezpieczne, jedynym powikłaniem może być przedwczesny poród. Wyniki tego testu za to mogą być bezcenne dla zdrowia matki i dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze