Kupujesz choinkę? Uważaj. To znalazł na sobie leśniczy z okolic Iławy
Roznoszące niebezpieczne choroby pajęczaki to zmora spacerów w cieplejszych miesiącach. Ale w tym roku kleszcze są wyjątkowo długo aktywne. "Dlatego jeśli wybieracie się na przedświąteczny spacer do lasu, czy na poszukiwania choinki - warto siebie i swoich towarzyszy obejrzeć po powrocie do domu" - radzą Lasy Państwowe pokazując pajęczka na jednym z leśniczych.
1. Kleszcze nie zimują? Są mniej aktywne, ale polują
Ich wielkość waha się od wielkości główki szpilki do wielkości gumki do ołówka. Kleszcze mają osiem nóg i są pajęczakami, co oznacza, że są spokrewnione z pająkami. Różne rodzaje kleszczy mają różne kolory, od odcieni brązu do czerwonobrązowego i czarnego.
Kleszczy najbardziej obawiamy się latem, ale pajęczaki nie znikają w chłodnych miesiącach, mogą nadal szukać ofiar, zwłaszcza, gdy późna jesień lub zima są wyjątkowo ciepłe. Zimą co prawda są mniej aktywne i ruchliwe, ale wystarczy jeden cieplejszy dzień, a ryzyko ataku kleszcza wzrasta. Kleszcze przeczekują zimno i jesteśmy w miarę bezpieczni dopóki temperatury nie wzrosną powyżej 5 st. C. Wtedy już mogą wyruszać na żer.
Ukąszenia kleszczy są często nieszkodliwe i nie powodują żadnych objawów, jednak mogą powodować reakcje alergiczne, a niektóre rodzaje pajęczaków mogą przenosić choroby na ludzi i zwierzęta domowe. Choroby te mogą być niebezpieczne, a nawet zagrażać życiu, jeśli chorzy szybko nie podejmą leczenia.
Ukąszenia kleszczy mogą powodować niewielki guzek. Jeśli występują inne objawy, takie jak rumień, może to wskazywać na reakcję alergiczną lub infekcję chorobą odkleszczową: najczęstsze to borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu.
2. "Sprawdźmy, czy nie chodzi po nas pajęczak"
Żyją na zewnątrz w trawach, na drzewach, w krzewach, w stosach liści. Możemy je zatem przynieść razem z choinką do domu. Przyciągają je ludzie i zwierzęta domowe i mogą łatwo przemieszczać się między nimi. Jeśli spędzamy trochę czasu na zewnątrz, to pomimo bliskiego początku kalendarzowej zimy, możemy spotkać te pajęczaki. Taki przypadek pokazano na Instagramie Lasów Państwowych.
"Kleszcze kojarzymy z wiosennymi i letnimi eskapadami w dzikie ostępy przyrody. Wtedy też się przed nimi zabezpieczamy, a po przyjściu do domu dokładnie oglądamy, czy aby nie przyprowadziliśmy na sobie jakiegoś pasażera na gapę" - głosi wpis na stronie Lasów Państwowych.
Jak dodają, pomimo tego, że jest grudzień, pajęczaki przez cały czas są aktywne. "Spowodowane to jest stosunkowo wysokimi temperaturam, jak na tą porę roku. Kleszcza ze zdjęcia znalazł na sobie dzisiaj leśniczy z okolic Iławy" - poinformowali autorzy postu.
Dlatego przedstawiciele Lasów Państwowych radzą: "Jeśli wybieracie się na przedświąteczny spacer do lasu, czy na poszukiwania choinki - warto siebie i swoich towarzyszy obejrzeć po powrocie do domu, czy nie chodzi po nas ten mały, ale bardzo groźny pajęczak".
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.