Trwa ładowanie...

Kurkuma w leczeniu udaru

Na międzynarodowej konferencji American Heart Association w Los Angeles przedstawiono wyniki badań, które wskazują, iż lek otrzymywany z kurkumy może przyczynić się do naprawy tkanki nerwowej po uszkodzeniach, do których doszło w wyniku udaru mózgu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni arabskiej i azjatyckiej. Jest to między innymi jeden ze składników curry. Kurkuma zawiera kurkuminę, czyli polifenol, który ma właściwości lecznicze. Zgodnie z wynikami badań substancja ta może chronić tkankę nerwową mózgu, tym samym zapobiegając rozwojowi demencji i choroby Alzheimera.

2. Badanie leku z kurkumy

W Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles naukowcom udało się zmodyfikować cząsteczkę kurkuminy tak, aby łatwiej docierała do mózgu i pobudzała wzrost neuronów. Uzyskany w ten sposób lek przetestowano na królikach, u których sztucznie wywołano udar niedokrwienny. Zwierzętom podano lek na bazie kurkumy (po 5 minutach lub godzinie po udarze) lub lek przeciwzapalny, a po 24 godzinach sprawdzono ich stan zdrowia.

Badania potwierdziły, że króliki, które otrzymały lek zawierający kurkuminę miały lepszą kontrolę nad ruchami i były ogólnie sprawniejsze niż pozostałe, co wskazuje, że lek zapobiega obumieraniu neuronów. Lepsze wyniki osiągnięto jednak przy podaniu leku po godzinie od udaru niż zaraz po nim, co u człowieka przekłada się na 3 godziny.

Działanie leku polega na podtrzymywaniu aktywności dwóch białek, dzięki którym neurony mogą przeżyć po udarze. Następnym krokiem będą badania kliniczne, jednak nowy lek na udar już teraz daje duże nadzieje na powodzenie w leczeniu ludzi.

Następny artykuł: Kwasy omega-3 w terapii udaru

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.