Trwa ładowanie...

Kwas alginowy - gdzie występuje i na co pomaga?

Avatar placeholder
27.02.2023 16:15
Kwas alginowy wykorzystuje się do produkcji różnych kosmetyków, np. żelowych maseczek do twarzy.
Kwas alginowy wykorzystuje się do produkcji różnych kosmetyków, np. żelowych maseczek do twarzy. (Adobe Stock)

Kwas alginowy to substancja, która naturalnie występuje w niektórych brunatnicach. To organizmy zaliczane do glonów. Jednym ze składników ich ścian jest kwas alginowy, który ma niezwykłe właściwości. Wykorzystuje je wiele gałęzi przemysłu, od medycyny po kosmetykę. Na czym polega mechanizm działania kwasu alginowego?

spis treści

1. Co to jest kwas alginowy?

Kwas alginowy (Acidum alginicum) to polisacharyd zbudowanym głównie z kwasu mannurowego, który występuje w ścianach komórkowych roślin wodnych. Szczególnie zasobne w niego są glony brunatne, z których kwas alginowy pozyskuje się na skalę przemysłową. Kwas alginowy C6H806 zalicza się do wielocukrów.

Ma postać białego lub słomkowego, krystalicznego lub bezpostaciowego proszku. Jest nierozpuszczalny w wodzie, po wymieszaniu z woda tworzy żel. Posiada szczególne właściwości absorpcji wody. Wchłania ją bardzo efektywnie, powiększając przy tym swoją objętość.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Ponieważ dowiedziono, że substancja zobojętnia kwas solny w żołądku, jest obecna w lekach wykorzystywanych w gastroenterologii. Z uwagi na swoje właściwości jest również szeroko stosowana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jako składnik E400 została dopuszczona do wykorzystania w produkcji żywności. Występuje w roli zagęszczacza i emulgatora.

2. Zastosowanie i działanie kwasu alginowego w medycynie

W preparatach doustnych źródłem kwasu alginowego jest między innymi alginian sodu. Acidum alginicum zawierają tabletki, tabletki do rozgryzania lub do żucia, tabletki do ssania i zawiesina. Acidum alginicum jest stosowany w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego, objawem którego jest odbijanie, niestrawność i zgaga.

Jak działa kwas alginowy na żołądek? Po podaniu doustnym kwas alginowy reaguje z treścią żołądkową. Tworzy na jej powierzchni galaretowaty żel, to jest warstwę żelu alginowego. Ten chroni błonę śluzową żołądka i przełyku przed działaniem kwaśnej treści żołądkowej. Kwas alginowy na refluks to nie jedyne wskazanie. Substancja może również łagodzić dolegliwości związane z refluksowym zapaleniem przełyku.

Leki zawierające kwas alginowy to Ranigast i Gaviscon. Stosuje się je doustnie, zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle do czterech razy na dobę.

Lek zaczyna działać na powierzchni treści żołądkowej po mniej więcej 3 minutach po podaniu. Jego aktywność na powierzchni treści żołądkowej utrzymuje się do 4 godzin. Substancja może być wchłaniana do krążenia ogólnoustrojowego jedynie w minimalnym stopniu. Kwas alginowy jest wydalany w postaci niezmienionej z kałem.

3. Przeciwskazania do stosowania kwasu alginowego

Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu alginowego jest:

  • wiek. U dzieci poniżej 12 roku życia wskazane jest stosowanie preparatu z kwasem alginowym po konsultacji z lekarzem,
  • nadwrażliwość na kwas alginowy.

Przyjęcie zbyt dużej dawki kwasu alginowego może wywołać nudności, wymioty, zaburzenia połykania, wzdęcia brzucha i niedrożność jelit.

4. Kwas alginowy w kosmetyce

Kwas alginowy jest również szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Uznaje się go za substancję bezpieczną, która nie podlega żadnym ograniczeniom stosowania. Ponieważ zmienia konsystencję, jest traktowana jako zagęstnik (zagęszcza kosmetyk w odpowiednim pH i w obecności jonów metali wielowartościowych). Zwiększa także lepkość preparatu, dzięki czemu wpływa na stabilność, chroni przed rozpadem, przedłuża jego trwałość.

Kwas alginowy wykorzystuje się do produkcji różnych kosmetyków: żeli pod prysznic, szamponów czy past do zębów. Ponadto substancja jest doskonałą bazą do tworzenia żelowych maseczek do twarzy. Zawierają ją również odżywki, kremy, balsamy, lotiony, także odżywki i preparaty stylizujące do włosów oraz produkty antycellulitowe.

Alginian jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Jak działa? Przede wszystkim nawilżająco i ochronnie. Chroni skórę (oraz włosy), przed czynnikami zewnętrznymi, hamuje odparowywanie wody, dzięki czemu poprawia nawilżenie.

Ponadto odżywia skórę, działa antyutleniająco i immunostymulująco, redukuje podrażnienia skóry, niweluje zaczerwienienia, hamuje starzenie się skóry i niweluje tegoż oznaki, poprawia elastyczność i jędrność skóry. Działa również wyszczuplająco.

Z tego powodu przeznaczony jest głównie do pielęgnacji skóry twarzy, dekoltu, biustu lub szyi, ale także innych części ciała jak pośladki, uda, brzuch.

Wskazaniem do stosowania produktów zawierających Acidum alginicum jest:

  • skóra niedotleniona, szara, tzw. cera palacza.
  • cera zwiotczała, odwodniona, sucha,
  • skóra pozbawiona blasku,
  • brak napięcia i jędrności skóry, zmarszczki, czyli oznaki jej starzenia,
  • rozszerzone pory.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze