Trwa ładowanie...

Kwas azelainowy – efekty, wskazania, właściwości

 Katarzyna Kurek
15.12.2022 16:25
Kwas azelainowy ma wielokierunkowy wpływ na skórę
Kwas azelainowy ma wielokierunkowy wpływ na skórę (Adobe Stock)

Kwas azelainowy z uwagi na działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne wykorzystywany jest w dermatologii przy leczeniu powszechnych dermatoz. Bardzo często polecany jest pacjentom zmagającym się z trądzikiem. Na jakie inne problemy skórne pomaga kwas azelainowy? Z czym nie łączyć substancji? Jak stosować kwas azelainowy?

spis treści

1. Co to jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy (łac. acidum azelaicum) jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy kwasów dikarboksylowych. Występuje on naturalnie w ziarnach zbóż – jęczmieniu, pszenicy oraz życie. Jest także wytwarzany przez drożdżaki Malassezia furfur, które bytują na ludzkiej skórze.

Kwas azelainowy wykazuje wielokierunkowy wpływ na skórę. Dlatego też substancja ta wykorzystywana jest powszechnie w dermatologii w dość szerokim zakresie. Ponadto znajduje zastosowanie w kosmetologii. Jest składnikiem zarówno leków, maści, jak i różnorodnych kremów.

2. Kwas azelainowy – właściwości

Zobacz film: "Najczęstsze przyczyny trądziku na twarzy"

Kwas azelainowy działa antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo. Wykazuje działanie keratolityczne, przez co zmniejsza tworzenie się czopów łojowych.

Ponadto dobrze radzi sobie z zaburzeniami pigmentacji, redukuje przebarwienia skórne. Zmniejsza przebarwienia pozapalne, powstałe po trądziku polekowym, kosmetycznym, czy młodzieńczym. Kwas azelainowy działa także na zmiany po opryszczce, czy ostudzie.

Wskazaniem do stosowania kwasu azelainowego jest leczenie:

3. Kwas azelainowy – efekty

Kuracja kwasem azelainowym zapewnia dużą przemianę skóry. Efekty, których można się spodziewać to przede wszystkim:

  • wyciszenie stanów zapalnych, przyspieszenie ich gojenia,
  • redukcja przebarwień,
  • złagodzenie objawów trądziku i trądziku różowatego,
  • delikatne złuszczenie naskórka,
  • regulacja produkcji sebum,
  • wygładzenie skóry, wyrównanie struktury naskórka,
  • zmniejszenie zaskórników,
  • rozjaśnienie skóry.

Preparaty zawierające kwas azelainowy powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami dermatologa.

4. Kwas azelainowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia skórna, nadwrażliwość na składniki danego preparatu, niektóre zabiegi chirurgiczne w miejscu, gdzie ma być stosowany kwas, przerwanie ciągłości naskórka, uszkodzenie skóry.

Efekty uboczne kwasu azelainowego, które mogą pojawić się zwłaszcza na początku kuracji to miejscowe podrażnienia, łuszczenie się skóry, świąd, suchość i pieczenie. W rzadkich przypadkach obserwuje się obrzęki, czy owrzodzenia.

Kwas azelainowy a słońce

Kwas azelainowy nie działa fotouczulająco, dlatego też może być stosowany przez cały rok, także latem. Jednak w czasie kuracji wskazane jest solidne zabezpieczenie skóry – stosowanie wysokich filtrów, unikanie opalania.

Kwas azelainowy w ciąży

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących wpływu kwasu azelainowego na przebieg ciąży, stosowanie substancji w tym stanie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

5. Z czym nie łączyć kwasu azelainowego?

Kwasu azelainowego nie zaleca się łączyć z terapią opartą o pochodne witaminy A, czyli retinolu. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia oraz przesuszenia skóry.

A z czym łączyć kwas azelainowy? Czasem w kuracjach dermatologicznych substancję łączy się z nadtlenkiem benzoilu, antybiotykami, kwasami AHA i BHA, treinoiną, czy hormonami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze