Trwa ładowanie...

Kwas zoledronowy a ryzyko nawrotów raka piersi

Badania wykazały, że kwas zoledronowy w połączeniu z chemioterapią zmniejsza ryzyko nawrotów raka piersi u kobiet po menopauzie. Naukowcy są zdania, że przeprowadzone testy mogą dostarczyć wielu informacji na temat mechanizmów nawrotów raka i pomóc w opracowaniu nowych metod opieki nad chorymi.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

1. Badania nad zastosowaniem kwasu zoledronowego

Kwas zoledronowy należy do grupy bisfosfonianów – leków stosowanych głównie w leczeniu osteoporozy. Leki te są podawane również pacjentom chorym na raka, by uchronić ich przed typowymi dla wtórnego raka kości objawami takimi jak ból i osłabienie kości. Już wcześniejsze badania sugerowały, że kwas zoledronowy może mieć również działanie antyrakowe i wspomagające chemioterapię, dlatego brytyjscy naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie próby klinicznej. Uczestniczyło w niej 3,360 kobiet z rakiem piersi w drugim lub trzecim stadium zaawansowania. Kobiety poddano chemioterapii oraz terapii endokrynnej, przy czym przypadkowo wybranym uczestniczkom badania podawano również kwas zoledronowy. Wyniki nie były jednak zadowalające – nie odnotowano bowiem żadnych wymiernych efektów podawania kwasu zoledronowego. Dogłębniejsza analiza danych wykazała jednak, że w przypadku kobiet, które przeszły menopauzę pięć lub więcej lat wcześniej przeżywalność wynosiła 85% w grupie przyjmującej kwas zoledronowy i 79% wśród pozostałych kobiet bez względu na stadium zaawansowania choroby. Naukowcy podkreślają, że wzrost przeżywalności jest niewielki, ale znaczący, może bowiem przyczynić się do zmian w leczeniu kobiet chorych na raka, które przeszły menopauzę. Wyniki badań rzucają nowe światło również na rolę kości w rozwoju choroby. Wiele wskazuje na to, że szpik kostny jest miejscem przechowywania komórek rakowych, które mogą aktywować się nawet po wielu latach uśpienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.