Kwasy omega-3 i aspiryna. Zachowaj ostrożność (WIDEO)
Aspiryna to nie tylko lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału.
Jednak jego regularne przyjmowanie wyklucza spożywanie dużych dawek kwasów nienasyconych omega-3. Zobacz, dlaczego. Kwasy omega-3 i aspiryna. Zachowaj ostrożność. Aspiryna to nie tylko lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.
Jej przyjmowanie zaleca się osobom, które cierpią na choroby układu krwionośnego, na przykład zakrzepicę. Kwas acetylosalicylowy rozrzedza krew, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału.
Jednak jego regularne przyjmowanie wyklucza spożywanie dużych dawek kwasów nienasyconych omega-3. Dlaczego? Kwasy omega-3 wykazują działanie podobne do aspiryny.
Badania potwierdziły, że kwasy tłuszczowe EPA i DHA właśnie z grupy omega-3 rozrzedzają krew i działają przeciwzakrzepowo. Spożywanie ich w dużych ilościach przy jednoczesnym przyjmowaniu aspiryny, nasila jej działanie.
Zbyt rozrzedzona krew może z kolei skutkować pojawieniem się niebezpiecznych krwotoków oraz wybroczyn. Dlatego też, jeśli bierzesz aspirynę, ogranicz kwasy omega-3. Ich głównym źródłem są ryby, olej lniany oraz olej rzepakowy.
Najwięcej omega-3 zawierają łosoś, tuńczyk, śledź, makrela oraz sardynki. Nie eliminuj jednak tych kwasów tłuszczowych całkowicie z diety. Wpływają one korzystnie na cały organizm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.