Trwa ładowanie...

Lactulosum – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Zaparcia są często niekiedy bardzo dużym problemem. Aby pozbyć się zaparć warto stosować dietę na zaparcia bogatą w błonnik. Można wspomóc się także farmakologicznie korzystając np. z syropu Lactulosum.

spis treści

1. Lactulosum – działanie

Substanćją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza. 15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy. Pozostałe składniki leku Lactulosum to: kwas cytrynowy jednowodny, aromat mangora płynny, woda oczyszczona.

Zobacz film: "Od ponad dwóch lat cierpi na zaparcia. Czy to rak?"

Syrop Lactulosum jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłych zaparć. Cena syropu Lactulosum to ok 12 zł za 200ml.

2. Lactulosum – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do stosowania leku Lactulosum to leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby, podczas której w organizmie jest większe stężenie amoniaku we krwi.

Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie
Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

3. Lactulosum – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Lactulosum to uczulenie na składniki syropu, niedrożność jelit oraz galaktozemia.

4. Lactulosum – dawkowanie

Syrop Lactulosum stosuje się doustnie. Dorośli przy przewlekłych zaparciach stosują 30-45 ml przed śniadaniem lub po 15 ml 3 razy na dobę przed posiłkiem. Po uzyskaniu efektu można stosować 15 ml syropu Lactulosum na czczo.

Pacjenci chorzy na niewydolność wątroby powinni przyjmować preparat Lactulosum w 4-6 dawkach na dobę (łącznie 100-180 ml).

Lek Lactulosum jest bezpieczny dla dzieci i można podawać go już niemowlętom (dawka początkowa syropu Lactulosum 2,5 ml/doba). Dzieciom do lat 3 powinno się na początku podawać 5ml na dobę. Dzieciom powyżej 3 roku życia podaje się początkowo 15 ml dziennie. Po 3 dniach dawkę można zwiększyć, aby uzyskać prawidłowe wypróżnianie. Syrop Lactulosum można rozcieńczyć z wodą lub sokiem owocowym.

5. Lactulosum – skutki uboczne

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Lactulosum to bóle brzucha, nudności, biegunka oraz wzdęcia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Substancją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza
Substancją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza