Trwa ładowanie...

Lactulosum – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 04.10.2021 13:41
Substancją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza
Substancją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza (AdobeStock)

Zaparcia są często niekiedy bardzo dużym problemem. Aby pozbyć się zaparć warto stosować dietę na zaparcia bogatą w błonnik. Można wspomóc się także farmakologicznie korzystając np. z syropu Lactulosum.

spis treści

1. Lactulosum – działanie

Substanćją czynną syropu Lactulosum jest laktuloza. 15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy. Pozostałe składniki leku Lactulosum to: kwas cytrynowy jednowodny, aromat mangora płynny, woda oczyszczona.

Syrop Lactulosum jest stosowany w objawowym leczeniu przewlekłych zaparć. Cena syropu Lactulosum to ok 12 zł za 200ml.

2. Lactulosum – wskazania i przeciwwskazania

Zobacz film: "Od ponad dwóch lat cierpi na zaparcia. Czy to rak?"

Wskazania do stosowania leku Lactulosum to leczenie przewlekłych zaparć, przewlekłej niewydolności wątroby, podczas której w organizmie jest większe stężenie amoniaku we krwi.

3. Lactulosum – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Lactulosum to uczulenie na składniki syropu, niedrożność jelit oraz galaktozemia.

4. Lactulosum – dawkowanie

Syrop Lactulosum stosuje się doustnie. Dorośli przy przewlekłych zaparciach stosują 30-45 ml przed śniadaniem lub po 15 ml 3 razy na dobę przed posiłkiem. Po uzyskaniu efektu można stosować 15 ml syropu Lactulosum na czczo.

Pacjenci chorzy na niewydolność wątroby powinni przyjmować preparat Lactulosum w 4-6 dawkach na dobę (łącznie 100-180 ml).

Lek Lactulosum jest bezpieczny dla dzieci i można podawać go już niemowlętom (dawka początkowa syropu Lactulosum 2,5 ml/doba). Dzieciom do lat 3 powinno się na początku podawać 5ml na dobę. Dzieciom powyżej 3 roku życia podaje się początkowo 15 ml dziennie. Po 3 dniach dawkę można zwiększyć, aby uzyskać prawidłowe wypróżnianie. Syrop Lactulosum można rozcieńczyć z wodą lub sokiem owocowym.

5. Lactulosum – skutki uboczne

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Lactulosum to bóle brzucha, nudności, biegunka oraz wzdęcia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze