Trwa ładowanie...

Łatwy sport? O tych problemach siatkarzy mówi się rzadko

 Patrycja Pupiec
16.09.2023 12:34
Bartosz Kurek walczy z urazem. "98 proc. siatkarzy będzie miało kontuzje"
Bartosz Kurek walczy z urazem. "98 proc. siatkarzy będzie miało kontuzje" (Getty Images)

Polscy siatkarze walczą o triumf w Mistrzostwach Europy. Kapitana reprezentacji Bartosza Kurka z dalszej gry na turnieju wykluczyła kontuzja. Jak wskazuje fizjoterapeuta, ze względu na dynamiczny charakter dyscypliny, urazy są nieuniknione i dotykają niemal każdego siatkarza.

spis treści

1. Polska kadra osłabiona

W czerwcu - po niemal dwóch latach przerwy i długiej rekonwalescencji - do reprezentacji Polski w siatkówce wrócił Wilfredo Leon. W 2022 r. przyjmujący przeszedł operację kolana, które sprawiało mu problemy do dłuższego czasu.

Na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej zabrakło środkowego Mateusza Bieńka, który przyznał w wywiadzie, że wystarczył jeden niekontrolowany ruch i skończyło się kontuzją. Obecnie przechodzi rehabilitację, ale już wiadomo, że dla siatkarza sezon się zakończył.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

14 września kontuzja wykluczyła z dalszego reprezentowania Polski w ME kapitana Bartosza Kurka. W pomeczowych wywiadach atakujący przyznał, że w trakcie rozgrzewki odnowił się uraz biodra, który dawał o sobie znać jeszcze podczas Ligi Narodów.

Kapitan zapowiedział, że po zakończeniu turnieju będzie musiał skupić się na powrocie do zdrowia.

2. Najczęstsze kontuzje siatkarzy

- Siatkówka jest kontuzjogennym sportem z uwagi na to, że to dynamiczna dyscyplina. Skoki, pady, bloki, dynamiczne zagrania powodują, że zawodnik nie zawsze w pełni kontroluje ruchy w przestrzeni. Do tego dochodzą emocje, tętniące energią trybuny, szczególnie gdy zawodnicy biorą udział w najważniejszych wydarzeniach sportowych, jakimi są Mistrzostwa Europy - podkreśla w rozmowie WP abcZdrowie fizjoterapeuta Damian Kołodziej ze Szpitala Carolina, specjalista fizjoterapii ortopedycznej, treningu medycznego oraz treningu przygotowania motorycznego, były reprezentant Polski w pięcioboju nowoczesnym oraz członek misji medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Ekspert wskazuje, że w przypadku siatkówki urazy są nieuniknione.

- Z mojego doświadczenia wynika, że ok. 98 proc. siatkarzy będzie miało kontuzję podczas swojej kariery, która wykluczy ich na pewien okres z aktywności sportowej - dodaje fizjoterapeuta.

Fizjoterapeuta Damian Kołodziej podkreśla, że siatkówka to kontuzjogenny sport

Fizjoterapeuta Damian Kołodziej podkreśla, że siatkówka to kontuzjogenny sport

Specjalista zaznacza, że w siatkówce pracuje całe ciało. To wymagająca aktywność fizyczna, w której ku zaskoczeniu wielu osób - najbardziej narażone na urazy są nogi, a nie ręce.

- Najczęściej są to urazy kończyn dolnych z uwagi na to, że zawodnicy często wyskakują do piłek, więc pojawiają się problemy ze strony stawów skokowych i kolan. Bardzo często są to skręcenia stawów skokowych, które mogą wiązać się z naderwaniem lub zerwaniem więzadeł albo złamaniem kości np. kości stopy lub podudzia - mówi ekspert.

- W przypadku kolan często dochodzi do uszkodzeń łąkotek i więzadeł krzyżowych, a niestety takie problemy wiążą się z dłuższym okresem rekonwalescencji - dodaje.

Damian Kołodziej wskazuje także na urazy, których laik wcale nie musi łączyć z tą dyscypliną.

- W przypadku siatkarzy rzadko mówi się o problemach z kręgosłupem, które najczęściej dotykają zawodników atakujących. Zawodnik w trakcie ataku mocno wygina się do tyłu, aby wygenerować siłę do ataku, a po nim zgina do przodu. Gdy takich wygięć w ciągu meczu są dziesiątki, a gdy doda się do tego treningi, to i setki, kręgosłup może stać się źródłem dolegliwości - zaznacza Damian Kołodziej.

3. Powrót po zdrowia może być wyzwaniem

Siatkówka jest uznawana za łatwy sport ze względu na fakt, że nie jest dyscypliną kontaktową i równie wymagającą fizycznie, jak znacznie bardziej popularna piłka nożna. Ale dojście na szczyt oraz znalezienie się w gronie najlepszych zawodników, zawsze wymaga lat treningów, poświęceń i dyscypliny.

- Dojście do szczytowej formy, poziomu sportowego, który prezentują polscy siatkarze, to praca przez całe życie. Zaczynają jako dzieci, muszą być zdyscyplinowani, ponieważ na zawodowym poziomie treningi odbywają się dwa razy dziennie przez sześć dni w tygodniu. Do tego dochodzą jednostki uzupełniające, takie jak treningi siłowe, ale także rozwiązania taktyczne, które są przygotowywane pod konkretnych przeciwników - dodaje specjalista.

Gdy zbliżają się ważne turnieje sposób prowadzenia treningów ulega modyfikacjom.

- Przed ważnymi wydarzeniami intensywność treningów się zmniejsza, aby zawodnicy byli wypoczęci. Pomiędzy poszczególnymi meczami nie trenuje się tak dużo. Są to raczej gry i zabawy, by zawodnicy mogli się odprężyć oraz rozluźnić przed ważnym spotkaniem - mówi ekspert.

W trakcie sportowych wydarzeń na najwyższym światowym poziomie często pojawia się problem kontuzji. Siatkarze mogą być wykluczeni z gry na kilka dni, a czasami wiele miesięcy.

- Powrót po kontuzji to zawsze indywidualna kwestia, która jest wyzwaniem dla całego sztabu medycznego. W przypadku naciągnięcia struktury mięśniowej, czyli niegroźnej kontuzji, zawodnik może wrócić do treningów po kilku dniach. Oczywiście uraz mięśni może być także znacznie bardziej poważny i doprowadzić do ich zerwania, wówczas może to zakończyć się operacją i odsunięciem od aktywności na dłuższy okres - wyjaśnia fizjoterapeuta.

- Podobnie jest z urazami kostki. Przy pierwszym stopniu skręcenia siatkarz może wrócić na boisko szybko, natomiast zerwanie więzadeł w kolanie, może skończyć się interwencją chirurgiczną - podkreśla Damian Kołodziej.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze