Leczenie choroby Hashimoto – leczenie przyczynowe, substytucyjne, hashitoksykoza

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną gruczołu tarczowego. Jej istotą jest produkcja przez organizm przeciwciał, atakujących i niszczących własną tarczycę. Najważniejszym elementem leczenia jest leczenie substytucyjne, czyli zewnętrzne uzupełnianie hormonów tarczycowych, które w warunkach fizjologicznych powinna produkować zdrowa tarczyca. Pozwala to zapobiec występowaniu objawów i groźnych powikłań niedoczynności tarczycy.

Leczenie choroby Hashimoto – leczenie przyczynowe

W przypadku choroby Hashimoto nie istnieje niestety leczenie przyczynowe. Dotychczas znane preparaty immunomodulujące, takie jak glikokortykosteroidy czy inne leki immunosupresyjne są nieskuteczne w leczeniu tej jednostki chorobowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym leczymy Hashimoto?"

Ma to głównie związek z tym, że mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych nie został do końca poznany. Do tej pory nie udało się wskazać lekarzom konkretnych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie przeciwciał, które niszczą komórki własnego organizmu. Uniemożliwia to zastosowanie leczenia przyczynowego.

Leki, takie jak cyklosporyna czy metotreksat, często powodują zmniejszenie produkcji przeciwciał, jednak w przypadku ich odstawienia, dochodzi do wznowy ich wytwarzania i dalszego niszczenia gruczołu. Samo stosowanie leków immunosupresyjnych powoduje natomiast szereg poważnych skutków ubocznych, dlatego też niemożliwe jest ich długotrwałe przyjmowanie.

Leczenie choroby Hashimoto – leczenie substytucyjne

Podstawą leczenia choroby Hashimoto jest tzw. leczenie substytucyjne, czyli zewnętrzne uzupełnianie hormonów tarczycowych, czyli tyroksyny. Jego celem jest zapobieganie nieprzyjemnym objawom niedoczynności tarczycy, takim jak osłabienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji czy zaparcia, a także jej powikłaniom.

Choroba Hashimoto jest chorobą długotrwałą, jednak w jej przebiegu występują fazy tzw. eutyreozy, kiedy tarczyca sama produkuje wystarczającą ilość hormonów, a wyniki badań laboratoryjnych są w normie. Niestety choroba Hashimoto ma przebieg przewlekły i nie oznacza to wyleczenia, a prędzej czy później przeciwciała znów zaczną atakować gruczoł.

Dlatego też również w okresie eutyreozy, lekarze zalecają stosowanie preparatów tyroksyny. Badania udowodniły, że takie postępowanie zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i zmniejsza stan zapalny gruczołu, co można zaobserwować na podstawie wyników laboratoryjnych parametrów stanu zapalnego, takich jak CRP i OB.

Leczenie choroby Hashimoto – hashitoksykoza

W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do jej zaostrzeń. W momencie gdy organizm wyprodukuje nagle dużą dawkę przeciwciał, szybko niszczącą sporą część gruczołu tarczowego, dochodzi do zjawiska hashitoksykozy. Polega ona na gwałtownym uwolnieniu dużej ilości hormonów zgromadzonych w gruczole. Prowadzi to do przejściowej nadczynności tarczycy.

Chora tarczyca

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się do poziomu tyreotropiny we krwi. To podstawowe badanie,...

Prawidłowym postępowaniem w tej sytuacji jest włączenie leczenia przeciwtarczycowego, mającego na celu blokadę dalszego uwalniania hormonów z gruczołu. Niestety w większości przypadków dochodzi bardzo szybko do odwrócenia sytuacji i nasilenia niedoczynności tarczycy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

(bardzo rzadko) pojawia się ból i tkliwość w okolicach tarczycy. Choroba Hashimoto - diagnostyka i leczenie Często chorzy na chorobę Hashimoto nie zdają (...) z chorobą Hashimoto? Leczenie...

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, jak dbać o higienę jamy ustnej

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO)

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie niewydolności nerek wymaga kompleksowej opieki medycznej. W jej skład wchodzą takie elementy jak: zapobieganie chorobom układu krążenia (...) , leczenie przyczynowe przewlekłej...

#dzieńdobryWP

Płukanie zatok (WIDEO)

Płukanie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

i czy możemy stosować je bez ograniczeń? Laryngolog Michał Michalik odpowiada, dlaczego tak istotne jest leczenie przyczynowe zatok i jak możemy pomóc sobie domowymi sposobami.