Trwa ładowanie...

Leczenie COVID-19 w domu. Jak bez pulsoksymetru rozpoznać niedotlenienie?

Ból głowy, osłabienie oraz duszność - każdy wie, że te objawy mogą świadczyć o COVID-19. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one świadczyć o postępującym i bardzo niebezpiecznym niedotlenieniu organizmu. Jak w domowych warunkach rozpoznać hipoksję?

Zobacz film: "E. Skirmuntt: Rosyjska szczepionka wydaje się być skuteczna"

spis treści

1. Jak rozpoznać wczesne oznaki niedotlenienia?

Szacuje się, że jedynie 10-15 proc. pacjentów wymaga hospitalizacji z powodu COVID-19. Reszta osób przechodzi zakażenie koronawirusem w sposób bezobjawowy, łagodny albo średni. Tacy pacjenci mogą być leczeni w domu.

Jak rozpoznać wczesne oznaki niedotlenienia
Jak rozpoznać wczesne oznaki niedotlenienia (Getty Images)

Lekarze podkreślają jednak, że nawet lekkie przypadki COVID-19 potrzebują stałego monitoringu, ponieważ u pacjentów może się rozwinąć hipoksja, czyli niedotlenienie organizmu. Hipoksja jest tym bardziej niebezpieczna, ponieważ może przebiegać w ukrytej, "cichej" formie. Większość pacjentów przy niedotlenieniu z trudem łapie oddech, ale część zakażonych czuje się stosunkowo dobrze. Tymczasem ich saturacja kwi spada do niebezpiecznie niskiego poziomu. Tacy pacjenci często trafiają do szpitala już w bardzo poważnym stanie.

Prawidłowy poziom saturacji krwi tlenem powinien wynosić 95-98 proc., u osób starszych 94-98 proc. Przy poziomach poniżej 90 proc. mózg może nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu, a gdy te poziomy spadają poniżej 80 proc., wzrasta niebezpieczeństwo uszkodzenia ważnych narządów.

Najłatwiej zmierzyć poziom saturacji za pomocą pulsoksymetru. Co jednak jeśli nie mamy takiego urządzenia w domu? Oto kilka rad lekarzy rodzinnych, jak rozpoznać wczesne oznaki niedotlenienia.

2. Objawy niedotlenienia

Najczęstszymi objawami niedotlenienia organizmu są:

  • duszność,
  • kaszel,
  • przyspieszona akcja serca,
  • niepokój,
  • bordowe lub sine usta,
  • splątanie,
  • zawroty i ból głowy,
  • nadmierna senność.

Jak tłumaczy dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, objawy te mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz przebiegu choroby.

- Przy przewlekłym niedotlenieniu, narastającym powoli, najpierw może wystąpić ból głowy, bladość, potem obniżenie tolerancji na wysiłek, a następnie coraz bardziej pogłębiająca się duszność. W zaawansowanych przypadkach pacjenci czują duszność nawet w spoczynku - opowiada dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W przypadku jednak chorób spowodowanych zakażeniem wirusami, niedotlenienie często występuje gwałtownie. Wtedy uczucie duszności jest głównym objawem - dodaje.

Niedotlenienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Oprócz tego zwiastuje kolejne, cięższe etapy COVID-19. Dlatego tak ważne jest monitorowanie naszego stanu, aby w odpowiednim momencie zastosować tlenoterapię.

3. Jak rozpoznać hipoksję?

Jak opowiada dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, jeśli nie mamy w domu pusoksymetru, to w określeniu niedotlenienia organizmu może nam pomóc liczenie oddechów.

Prawidłowy oddech jest regularny, przebiegający bez wysiłku, niezbyt głęboki i niezbyt płytki. Wdech musi odbywać się przez nos i być nieco krótszy niż wydech. Im większa liczba oddechów na minutę, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia duszności i niedotlenienia.

- Nie powinniśmy polegać tylko na własnej intuicji, ponieważ jest to bardzo złudne. Warto być w kontakcie z lekarzem rodzinnym i w porozumieniu z nim kontrolować stan zdrowia. Średnia liczba oddechów powinna wynosić u osoby dorosłej ok. 16-18 na minutę. Jednak wiele zależy od wieku pacjenta oraz tego, jakie ma choroby towarzyszące. Przykładowo osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz niewydolnością krążeniową, nawet bez COVID-19 będą mieć większą liczbę oddechów - mówi dr Sutkowski.

O obniżonej saturacji krwi może również świadczyć przyśpieszone tętno, dlatego lekarze również radzą chorym na COVID-19 monitorować ten parametr. Istnieje wiele rozmaitych urządzeń do mierzenia szybkości tętna. Jednak jeśli takiego nie mamy w domu, tętno można zmierzyć ręcznie, wystarczy do jednej z głównych tętnic przyłożyć opuszek wskazującego i środkowego palca oraz mocno przycisnąć. Kiedy poczujemy puls, musimy policzyć ilość drgań tętnicy na minutę. Ważne, aby ten pomiar robić w spoczynku, czyli nie po wysiłku fizycznym.

- W przypadku tętna również może się ono różnić w zależności od obciążeń, które ma pacjent. Normalne tętno osoby dorosłej wacha się między 70 a 90 uderzeń na minutę, ale w niektórych przypadkach nawet 40 uderzeń można uznać za normę. Granice więc są duże i łatwo o błędne wnioski, dlatego trzeba monitorować swój stan zdrowia w porozumieniu z lekarzem, który wskaże jakie parametry są normalne, a jakie są oznaką pogorszenia się stanu zdrowia- wyjasnia ekspert.

Dr Sutkowski zwraca uwagę, że ważne mogą być też inne objawy. O postępującym niedotlenieniu mogą świadczyć zawroty głowy oraz omdlenia. W momencie wystąpienia dusznością powinniśmy wszczynać alarm.

- Duszność jest najważniejszym objawem, przy którym możemy być pewni, że dzieją się złe i niepokojące rzeczy, a saturacja krwi spada - podkreśla dr Michał Sutkowski. Lekarze są zgodni, że jeśli pacjent z COVID-19 zaobserwuje u siebie duszność, musi niezwłocznie udać się do szpitala albo wezwać pogotowie.

Zobacz również: Pulsoksymetr. Jak odczytywać wyniki pomiaru? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.