Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie”

Avatar placeholder
19.03.2021 16:30
Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie”
Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie”

Nie jest tajemnicą, że nastawienie pacjenta wpływa na wynik leczenia i to zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych. Te ostatnie nie mogą być zwalczane jedynie farmakologicznie. Zaburzenia psychiczne może pokonać aktywny pacjent. Ważne jest także zaangażowanie bliskich i to zarówno na etapie decyzji o zasięgnięciu pomocy, jak i podczas terapii. Jak leczyć zaburzenia psychiczne? Czy poddać się wyłącznie leczeniu farmakologicznemu, czy może skuteczniejsza jest psychoterapia?

spis treści

1. Zaburzenia psychiczne - leczenie

Aby zwiększyć aktywność, świadomość i samodzielność pacjenta cierpiącego na zaburzenia psychiczne, przygotowano szeroką ofertę edukacyjną. Należą do niej nie tylko broszury edukacyjne, audycje i filmy, ale także wykłady, grupy dyskusyjne i specjalne treningi. Dzięki tym ostatnim, pacjent uczy się, jak rozpoznawać wczesne objawy choroby, opisywać zmiany w samopoczuciu, radzić sobie ze skutkami ubocznymi wywołanymi przez leki. Poznaje też działanie środków przepisywanych mu przez lekarza. Prowadzący wykłady radzą, w jaki sposób przygotować się do psychoterapii. Pacjenci chorzy na zaburzenia psychiczne dowiadują się np., że warto wcześniej zapisać pytania, które chcą zadać specjaliście, by jak najefektywniej wykorzystać pomoc psychologiczną.

  • Aktywna rodzina
Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Leczenie depresji i innych chorób psychicznych nie może się odbyć bez wsparcia pacjenta przez najbliższych. Ich pomoc jest ważna podczas całej terapii. Bliscy powinni być aktywni już na etapie pierwszej wizyty u specjalisty. Choremu będzie raźniej, jeśli powie się: „My mamy problem” niż jeśli będzie się powtarzało: „To ty masz zaburzenia psychiczne, idź do lekarza”.

  • Im szybciej, tym lepiej!

Nie wolno czekać i odkładać wizyty u lekarza na później. Im szybciej chory zwróci się o pomoc, tym większa szansa na szybkie wyleczenie. Jeśli zły nastrój nie ustępuje przez wiele dni, a nawet tygodni, jeśli codzienne obowiązki zaczynają przerastać, trudno skupić uwagę i spokojnie spać, to znaczy, że trzeba porozmawiać ze specjalistą.

Generalnie wyróżnia się dwie polarne wobec siebie metody leczenia zaburzeń psychicznych. Są to:

  • leczenie farmakologiczne – inaczej określane jako leczenie objawowe, bowiem zażywane medykamenty mają zredukować patologiczne symptomy chorobowe, jak: zaburzenia nastroju, anhedonia, chwiejność emocjonalna, stany lękowe, zaburzenia świadomości, bezsenność, euforyczny nastrój itp.;
  • techniki psychoterapeutyczne – bez względu na podejście psychoterapeuty i nurt psychoterapii, psychoterapia (indywidualna bądź grupowa) ma na celu zdemaskowanie przyczyn zaburzeń psychicznych, a więc rozpoznanie źródła wewnętrznych konfliktów, które stanowią bazę do rozwoju różnych dysfunkcji psychicznych, np. zaburzeń afektywnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń zachowania, zaburzeń odżywiania się itd.

Wśród specjalistów trudno o konsensus w sprawie, która metoda leczenia jest bardziej skuteczna. Większość lekarzy psychiatrów podkreśla, że najlepsze efekty leczenia daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

2. Zaburzenia psychiczne - program „Odnaleźć siebie”

„Odnaleźć siebie” to program, który ma przekonać Polaków, że nowoczesna psychiatria jest przyjazna dla pacjenta, zatem nie należy się jej bać ani jej unikać. Twórcy akcji edukują i przypominają, jak ważne jest wczesne rozpoznanie zaburzeń psychicznych. Na stronie internetowej www.odnalezcsiebie.pl można sprawdzić, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, jakie są przyczyny chorób psychicznych i jak można je leczyć. Znajduje się tam również wiele ciekawych artykułów dotyczących depresji, nerwicy i ogólnego zdrowia psychicznego człowieka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze