Trwa ładowanie...

Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie”

Nie jest tajemnicą, że nastawienie pacjenta wpływa na wynik leczenia i to zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych. Te ostatnie nie mogą być zwalczane jedynie farmakologicznie. Zaburzenia psychiczne może pokonać aktywny pacjent. Ważne jest także zaangażowanie bliskich i to zarówno na etapie decyzji o zasięgnięciu pomocy, jak i podczas terapii. Jak leczyć zaburzenia psychiczne? Czy poddać się wyłącznie leczeniu farmakologicznemu, czy może skuteczniejsza jest psychoterapia?

spis treści

1. Zaburzenia psychiczne - leczenie

Aby zwiększyć aktywność, świadomość i samodzielność pacjenta cierpiącego na zaburzenia psychiczne, przygotowano szeroką ofertę edukacyjną. Należą do niej nie tylko broszury edukacyjne, audycje i filmy, ale także wykłady, grupy dyskusyjne i specjalne treningi. Dzięki tym ostatnim, pacjent uczy się, jak rozpoznawać wczesne objawy choroby, opisywać zmiany w samopoczuciu, radzić sobie ze skutkami ubocznymi wywołanymi przez leki. Poznaje też działanie środków przepisywanych mu przez lekarza. Prowadzący wykłady radzą, w jaki sposób przygotować się do psychoterapii. Pacjenci chorzy na zaburzenia psychiczne dowiadują się np., że warto wcześniej zapisać pytania, które chcą zadać specjaliście, by jak najefektywniej wykorzystać pomoc psychologiczną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

  • Aktywna rodzina

Leczenie depresji i innych chorób psychicznych nie może się odbyć bez wsparcia pacjenta przez najbliższych. Ich pomoc jest ważna podczas całej terapii. Bliscy powinni być aktywni już na etapie pierwszej wizyty u specjalisty. Choremu będzie raźniej, jeśli powie się: „My mamy problem” niż jeśli będzie się powtarzało: „To ty masz zaburzenia psychiczne, idź do lekarza”.

  • Im szybciej, tym lepiej!

Nie wolno czekać i odkładać wizyty u lekarza na później. Im szybciej chory zwróci się o pomoc, tym większa szansa na szybkie wyleczenie. Jeśli zły nastrój nie ustępuje przez wiele dni, a nawet tygodni, jeśli codzienne obowiązki zaczynają przerastać, trudno skupić uwagę i spokojnie spać, to znaczy, że trzeba porozmawiać ze specjalistą.

Generalnie wyróżnia się dwie polarne wobec siebie metody leczenia zaburzeń psychicznych. Są to:

  • leczenie farmakologiczne – inaczej określane jako leczenie objawowe, bowiem zażywane medykamenty mają zredukować patologiczne symptomy chorobowe, jak: zaburzenia nastroju, anhedonia, chwiejność emocjonalna, stany lękowe, zaburzenia świadomości, bezsenność, euforyczny nastrój itp.;
  • techniki psychoterapeutyczne – bez względu na podejście psychoterapeuty i nurt psychoterapii, psychoterapia (indywidualna bądź grupowa) ma na celu zdemaskowanie przyczyn zaburzeń psychicznych, a więc rozpoznanie źródła wewnętrznych konfliktów, które stanowią bazę do rozwoju różnych dysfunkcji psychicznych, np. zaburzeń afektywnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń zachowania, zaburzeń odżywiania się itd.

Wśród specjalistów trudno o konsensus w sprawie, która metoda leczenia jest bardziej skuteczna. Większość lekarzy psychiatrów podkreśla, że najlepsze efekty leczenia daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

2. Zaburzenia psychiczne - program „Odnaleźć siebie”

„Odnaleźć siebie” to program, który ma przekonać Polaków, że nowoczesna psychiatria jest przyjazna dla pacjenta, zatem nie należy się jej bać ani jej unikać. Twórcy akcji edukują i przypominają, jak ważne jest wczesne rozpoznanie zaburzeń psychicznych. Na stronie internetowej www.odnalezcsiebie.pl można sprawdzić, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, jakie są przyczyny chorób psychicznych i jak można je leczyć. Znajduje się tam również wiele ciekawych artykułów dotyczących depresji, nerwicy i ogólnego zdrowia psychicznego człowieka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza