Trwa ładowanie...

Lekarz nie ma wątpliwości. Mówi, co wydłuża życie nawet o kilkanaście lat

 Karolina Rozmus
06.10.2022 12:31
Dieta pełna błonnika może wydłużyć życie
Dieta pełna błonnika może wydłużyć życie (Getty Images / Facebook)

Doktor Noel Young, specjalista ds. innowacji klinicznych, przyznaje, że choć średnia długość życia w ostatnich dekadach wzrasta, to jednocześnie jakoś naszego życia w kontekście dobrego zdrowia, wciąż jest zbyt niska. Jak to zmienić? Wystarczą cztery proste kroki. Jeśli będziesz się stosować, możesz dożyć w zdrowiu nawet 100 lat!

spis treści

1. Cztery proste kroki dzielą nas od dłuższego życia

Ekspert przyznaje, że choroby serca czy cukrzyca "napędzane są" naszym stylem życia i mają związek z przedwczesnym starzeniem się.

- Te stany są powiązane z krótszymi telomerami – ochronnymi nasadkami na końcach naszego DNA – które powodują, że komórki przestają się dzielić lub umierają, gdy stają się zbyt krótkie, co coraz częściej zdarza się, gdy się starzejemy – mówi w rozmowie z express.co.uk.

Zobacz film: "Wysoce przetworzona żywność. Naukowcy biją na alarm"

Dodaje, że jest i dobra wiadomość. Według badań zmiany w stylu życia zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, które jednocześnie odpowiadają za przedwczesne starzenie organizmu i wydłużyć życie nawet o 14 lat.

Są to:

  • dieta bogata w błonnik – reguluje on poziom cukru we krwi, wspiera perystaltykę jelit, ale też odpowiada za prawidłowy mikrobiom jelitowy i chroni przed niektórymi nowotworami układu pokarmowego,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała – według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia aż 200 tys. rozpoznań nowotworów rocznie związana jest z otyłością,
  • zerwanie z używkami, jak palenie tytoniu, alkohol,
  • codzienna aktywność fizyczna przez co najmniej 30 min. Jako społeczeństwo coraz więcej siedzimy – siedzący tryb życia z kolei w konsekwencji podnosi ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów, zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń metabolicznych, w tym nadwagi oraz otyłości. Siedzący tryb życia powoduje też utratę masy mięśniowej i podnosi ryzyko wystąpienia problemów ze stawami i osteoporozy.

2. Nie tylko kondycja fizyczna wpływa na długość życia

Siedzący tryb życia podnosi ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy
Siedzący tryb życia podnosi ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy (Pixabay)

Ekspert przyznaje, że takie aspekty życia, jak aktywność, zdrowa, zbilansowana dieta, kontrola glikemii czy unikanie używek przekładają się na dłuższe i lepsze życie. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który często bagatelizujemy.

Mowa o stresie – krótkotrwały może mieć działanie dopingujące czy motywujące, jednak gdy towarzyszy nam na co dzień, nie ma żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie – odbija się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym, przyczyniając się do m.in. do zawału mięśnia sercowego, chorób układu pokarmowego, jak wrzody żołądka czy IBS, a nawet prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Warto wiedzieć także to, że stres wpływa negatywnie na układ odpornościowy i nasilać stany depresyjne czy nerwice.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze