Lekarz ostrzega. Właśnie tak objawia się groźny niedobór
Potas w ludzkim organizmie pełni szereg niezwykle ważnych funkcji. Dzięki niemu, możliwe jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej na odpowiednim poziomie. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Lekarz Marek Skoczylas opublikował na swoim kanale na YouTube film, w którym opowiedział o najbardziej nietypowych objawach niedoboru potasu.
1. Przewlekłe zmęczenie
Przewlekłe zmęczenie zazwyczaj bywa objawem zaburzeń snu, stanów obniżenia nastroju, niedoborów magnezu, pracoholizmu czy anemii. Warto jednak mieć świadomość, że nieprawidłowy poziom potasu w organizmie może stanowić przyczynę chronicznego zmęczenia. Gdy rezerwy tego pierwiastka się wyczerpują, układ mięśniowy słabnie. Dodatkowo, mogą pojawić się skoki ciśnienia tętniczego, problemy z oddychaniem, nieprzyjemne parcie na mocz.
2. Osłabienie mięśni
Niski poziom potasu może skutkować zarówno skrajnym wyczerpaniem, jak i osłabieniem mięśni. Zbyt małe stężenie tego pierwiastka nie pozwala mięśniom na szybkie odzyskiwanie energii, co prowadzi do problemów z ich spięciami.
W skrajnych przypadkach może dochodzić również do rozpadu mięśni, zwanego rabdomiolizą. Schorzenie, w którym dochodzi do niebezpiecznego w skutkach rozpadu mięśni szkieletowych może wywołać ostrą niewydolność nerek.
3. Drętwienie kończyn
Nieprzyjemne drętwienie, mrowienie czy uczucie rwania stanowią dość powszechny problem wśród pacjentów. Przyczyną takiego stanu może być nie tylko ucisk nerwów obwodowych spowodowany powiększeniem naczyń krwionośnych, przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych, ale również niedobór potasu.
4. Nadciśnienie tętnicze
Zależność między obniżonym poziomem potasu a problemami układu sercowo-naczyniowego odkryto w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Współczesne badania również pokazują, że pierwiastek jakim jest potas, ma istotny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a stosowanie tego składnika mineralnego w odpowiednich dawkach polecane jest pacjentom z nadciśnieniem.
5. Częstomocz
Częstomocz zwykle towarzyszy zapaleniu pęcherza oraz innym zakażeniom układu moczowego. Niewiele osób ma świadomość, że ta nieprzyjemna dolegliwość może pojawić się również jako konsekwencja niedoboru potasu.
Zbyt niski poziom tego składnika w naszym organizmie upośledza zdolność nerek do regulowania poziomu elektrolitów oraz zagęszczenia moczu, co skutkuje jego częstym oddawaniem.
6. Zaburzenia rytmu serca
Niski poziom potasu może u niektórych powodować zaburzenia rytmu serca. Na tę dolegliwość narażone są przede osoby zmagające się z migotaniem przedsionków, częstoskurczem serca oraz bradykardią.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.