Lekarz pokazuje widoczny objaw cukrzycy. Charakterystyczny sygnał może pojawić się na szyi
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że do 2030 r. na cukrzycę będzie cierpieć 4,2 mln Polaków. To choroba, która daje wiele objawów, często nieoczywistych. Na jeden z nich uczula lekarz. Symptom może pojawić się na szyi, ale także pod pachami.
1. Rogowacenie ciemne może zwiastować cukrzycę
Cukrzyca to istna plaga XXI wieku. Może bowiem rozwijać się w każdym wieku, a wiele osób, choć ją ma, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Popularny w sieci dermatolog dr Muneeb Shah, którego na TikToku obserwuje ponad 18 milionów osób, ostrzega przez sygnałem alarmowym, który może zwiastować cukrzycę. To mniej znany objaw wysokiego poziomu cukru we krwi.
Chodzi o rogowacenie ciemne, czyli acanthosis nigricans - przebarwienie, które zwykle występuje w okolicy fałdów skórnych. Zmiana ma słabo zaznaczone granice, a w dotyku może obejmować pogrubienie skóry. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale zazwyczaj występuje na szyi, pod pachami i w pachwinach.
Ekspert wskazuje, że do przyczyn rogowacenia ciemnego zalicza się cukrzycę i insulinooporność. Może być także uwarunkowane genetycznie, świadczyć o PCOS czy nowotworach.
2. Pierwsze objawy cukrzycy
Eksperci z portalu WebMD wskazują, że oba typy cukrzycy mogą mieć podobne wczesne objawy świadczące o rozwoju choroby. Są to, m.in. nadmierne pragnienie, zmęczenie, częstsza potrzeba oddawania moczu, suchość w ustach, swędzenie skóry.
W przypadku cukrzycy typu 2 mogą wystąpić także symptomy, takie jak częste infekcje drożdżakowe, wolno gojące się rany i skaleczenia, ból lub drętwienie stóp oraz nóg.
Z kolei cukrzyca typu 1, która najczęściej diagnozowana jest w wieku dziecięcym, może również powodować nieplanowaną utratę wagi oraz nudności i wymioty.
Cukrzycy nie wolno ignorować, ponieważ powoduje szereg niebezpiecznych powikłań. Z upływem czasu choroba może uszkadzać naczynia krwionośne w kluczowych narządach. Diabetycy są wówczas narażeni na zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek czy ślepotę.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.