Lekarze ich ostrzegali. Niskorosła para pokazała dzieci
Charli i Cullen Adams, para niskorosłych, cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. Chętnie dzielą się swoim życiem codziennym, publikując zdjęcia i opisując problemy, z którymi muszą się mierzyć. Mimo że lekarze odradzali im decyzję o posiadaniu dzieci ze względu na ryzyko zdrowotne, para zdecydowała się na powiększenie rodziny i obecnie mają troje dzieci.
1. Niskorosłe małżeństwo
Charli i Cullen Adams, mimo ostrzeżeń lekarzy, podjęli decyzję o założeniu rodziny. Byli świadomi, że ciąża u osób niskorosłych wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynosiły jedynie 25 proc., podczas gdy 75 proc. wskazywało na to, że ich potomstwo będzie niskorosłe.
Charli została poinformowana o powikłaniach zdrowotnych swoich przyszłych dzieci. Ze względu na obciążenia genetyczne obojga rodziców, dzieci mogły odziedziczyć niskorosłość, schorzenie matki, mogły być średniego wzrostu lub mogły mieć obie formy niskorosłości. Ta ostatnia ewentualność odziedziczona po rodzicach mogła okazać się śmiertelna.
Charli Kate zaszła w ciążę po raz pierwszy w 2015 roku. Ich pierwsza córka, Tilba, odziedziczyła po matce achondroplazję, genetyczną chorobę prowadzącą do nieprawidłowego kostnienia śródchrzęstnego, co skutkuje zaburzeniem rozwoju niektórych kości w organizmie i niskorosłością.
Ich druga córka, Tully, odziedziczyła dysplazję żelofizyczną po ojcu. Najmłodsze dziecko pary, chłopiec Rip, który przyszedł na świat w 2020 roku jest w pełni zdrowy.
Od czasu narodzin pierwszego dziecka, Charli Adams aktywnie dzieli się swoim życiem prywatnym na Instagramie, publikując zdjęcia swoich dzieci. Ich konto ma obecnie ponad 360 tys. obserwatorów. Za jego pośrednictwem starają się obalać uprzedzenia dotyczące ludzi cierpiących z powodu karłowatości.
- Wszyscy uwielbiają oglądać nasze rodzinne zdjęcia, zawsze otrzymujemy piękne komentarze od większości ludzi - mówi Charli.
2. Najczęstsze przyczyny niskorosłości
Niskorosłość może mieć różne przyczyny. Wśród najczęściej wymienianych są:
- niedobór hormonu wzrostu (somatotropinowa niedoczynność przysadki),
- niedoczynność tarczycy,
- celiakia,
- zespół Turnera.
Zdiagnozowanie przyczyny niskorosłości często wymaga wsparcia specjalistów, takich jak pediatra, endokrynolog, gastroenterolog pediatryczny oraz genetyk.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.