Leki na grypę
Leki antygrypowe, działające nie tylko objawowo, ale głównie przyczynowo, to leki przeciwwirusowe. Niestety, najczęściej pojawiamy się u lekarza zbyt późno, by mogły skutecznie zadziałać. Leki przeciwwirusowe, czyli zwalczające wirusy, muszą być podane w ciągu 24–48 godzin od pojawienia się infekcji.
1. Objawy grypy
Kiedy na leki przeciwwirusowe jest już za późno, zostają nam do dyspozycji leki łagodzące objawy grypy, takie jak:
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- ból oczu,
- światłowstręt,
- ból mięśni,
- osłabienie,
- brak apetytu,
- ból gardła,
- zatkany nos.
W odróżnieniu od zwykłego przeziębienia, objawy grypy pojawiają się nagle, bardzo osłabiając organizm.
2. Leczenie objawowe grypy
Leki na grypę są dostępne w aptece bez recepty. Dany środek może działać jedynie na konkretny symptom (np. gorączkę) lub mieć złożony skład i zwalczać kilka objawów charakterystycznych dla grypy i przeziębienia. Niepolecane jest łączenie środków działających na te same symptomy, ponieważ może dojść do niebezpiecznego przedawkowania jakiegoś składnika. Jakie są leki na konkretne objawy?
- Gorączka i bóle – ulgę przyniesie m.in. aspiryna.
- Zatkany nos i kichanie – leki na te dolegliwości zazwyczaj zawierają środki przeciwhistaminowe i inne udrażniające układ oddechowy.
- Kaszel – zależnie od jego rodzaju (suchy czy mokry), lek może mieć działanie albo wykrztuśne, albo tłumiące kaszel. Składnik aktywny o takim działaniu to m.in. kodeina.
- Ból gardła – leki na tę dolegliwość mogą zawierać np. środek znieczulający.
3. Domowe sposoby na grypę
Naturalne środki antygrypowe można znaleźć także w kuchni. Nie zastąpią one wizyty u lekarza, ale pomogą złagodzić przebieg choroby.
Wypukaj gardło roztworem wody z solą. Do małej filiżanki ciepłej wody dodaj szczyptę soli. Stosuj regularnie, dopóki ból gardła nie ustąpi.
Wykonaj syrop. Włóż ząbek czosnku do słoiczka, zalej odrobiną miodu i pozostaw w ciepłym miejscu na około dwa tygodnie. Syrop będzie gotowy do spożycia, kiedy czosnek ściemnieje. Możesz go rozcieńczyć wodą lub sokiem z cytryny. Zamiast czosnku warto też użyć cebuli. Wówczas syrop będzie gotowy do spożycia już następnego dnia po przygotowaniu. Stosuj go 4–5 razy dziennie.
Przygotuj herbatkę z anyżku. Rozetrzyj 1 łyżkę ziaren anyżku i zalej wrzątkiem. Czas zaparzania to około 20 minut. Pij ją około 3 razy dziennie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.