Trwa ładowanie...

Leki, których nie wolno brać na pusty żołądek

 Magdalena Bury
29.11.2018 11:26
Istnieją leki, których nie należy brać na pusty żołądek
Istnieją leki, których nie należy brać na pusty żołądek (123rf)

Większość z nas przyjmuje różnego rodzaju leki. Łykamy kapsułki z tranem, suplementy diety na porost włosów oraz tabletki przeciwbólowe. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że istnieje grupa leków, których nie zaleca się przyjmować na pusty żołądek. Często sięgasz po Aspirinę, Polopirynę lub Ketonal? Sprawdź, czy sobie nie szkodzisz.

1. NLPZ na pusty żołądek

NLPZ (czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz kortykosteroidy to leki, których nie powinniśmy przyjmować na pusty żołądek. Jest to związane z mechanizmem niszczącym śluzówkę żołądka. Przy dłuższym stosowaniu ryzyko uszkodzenia jeszcze bardziej wzrasta.

- W przypadku niektórych leków zalecane jest ich aplikowane na czczo. Spożyty tuż przed wzięciem leku pokarm mógłby wywoływać niepożądane reakcje. Pokarmy utrudniają także wchłanianie większości leków, jednak są takie substancje, od których są wyjątki – tłumaczy mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka z Włocławka, prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

I dodaje, że w obecności pokarmów lepiej wchłaniają się leki rozpuszczalne w tłuszczach, tzw. leki lipofilne.

Zobacz film: "Co się dzieję z twoim organizmem, gdy zbyt często bierzesz Ibuprofen?"

- Są to np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak: A, D, E i K. Powinno się je zażywać z pokarmami zawierającymi tłuszcze. Wtedy ich wchłanianie, a co za tym idzie skuteczność działania, wzrasta – dodaje farmaceutka.

Istnieją leki, których nie należy brać na pusty żołądek
Istnieją leki, których nie należy brać na pusty żołądek (istock)

Po posiłkach zaleca się też przyjmować tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne - bardzo popularne w bólach i stanach zapalnych - np. z ibuprofenem (Ibuprom, Ibum) czy z kwasem acetylosalicylowym (Aspiryn, Polopiryna) w składzie.

2. Bóle żołądka jako skutek uboczny

- Głównym działaniem niepożądanym przy stosowaniu tych leków jest podrażnienie przewodu pokarmowego, więc aby tego uniknąć lub zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, nie powinno stosować się tych leków na czczo. Po posiłku powinno się stosować także acetylocysteinę - ACC. Dzięki temu unikniemy działań niepożądanych takich jak: nudności, zgaga, a nawet krwawienia – wymienia mgr Żarnowska.

Których leków nie powinniśmy łykać na czczo? Tych, które w składzie mają naproksen (Aleve, Naxii, Apo-Napro), ketoprofen (Ketonal Active) czy prednisonum (Encorton).

Z danych udostępnionych przez Kamsoft, właściciela serwisu KtoMaLek.pl, wynika, że w 2017 roku w Polsce sprzedano ponad 5 mln opakowań glikokortykoidów za łączną sumę ponad 106 mln złotych oraz ponad 73 mln opakowań niesterydowych leków prostych za prawie 1 mld 193 mln złotych.

Kolejną grupą leków, których nie należy przyjmować na pusty żołądek, są leki cukrzycowe.

- Będą najskuteczniejsze w trakcie posiłku, ponieważ podane w tej formie mają lepszą tolerancję ze strony przewodu pokarmowego. Również enzymy trzustkowe powinno się stosować w trakcie posiłków. Przyjęcie ich na czczo albo z pokarmami o wysokim pH grozi utratą aktywności oraz podrażnieniem błony śluzowej jamy ustnej – dodaje mgr Joanna Żarnowska.

Warto każdorazowo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą czy lek, który otrzymaliśmy, powinniśmy spożywać po jedzeniu czy na czczo.

Ekspertka dodaje, że jeśli przyjmiemy lek niezgodnie z zaleceniami (np. bez zjedzenia posiłku, mimo zaleceń) możemy nabawić się problemów zdrowotnych, np. związanych z przewodem pokarmowym czy dłuższą reakcją organizmu na przyjęty lek.

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają
10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają [11 zdjęć]

Wypadanie włosów to problem, który spędza sen z powiek wielu osobom. Wypadające włosy mogą być wynikiem

zobacz galerię

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze