Leki przeciwpłytkowe - charakterystyka, mechanizm działania, przeciwwskazania
Leki antyagregacyjne stanowią istotny element farmakoterapii, odgrywając kluczową rolę w zapobieganiu oraz leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych. Ich głównym celem jest hamowanie procesu agregacji płytek krwi, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepów i zawałów serca.
1. Co to są leki przeciwpłytkowe?
Leki przeciwpłytkowe, określane również mianem leków antyagregacyjnych przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych i hamują agregację płytek krwi u pacjentów cierpiących na ostry zespół wieńcowy czy chorobę niedokrwienną serca.
Leki przeciwpłytkowe zmniejszają zdolność krwi do krzepnięcia, wydłużają czas jego trwania i w ten sposób chronią organizm ludzki przed powstawaniem niebezpiecznych zatorów.
2. Wskazania do stosowania leków przeciwpłytkowych
Leki o działaniu przeciwpłytkowym hamują agregację płytek krwi i zapobiegają powstawaniu skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Wskazaniem do stosowania tego rodzaju preparatów są następujące problemy zdrowotne:
- choroba niedokrwienna serca,
- ostry zespół wieńcowy,
- choroba Raynauda,
- erytromelalgia,
- udar niedokrwienny,
- dławica piersiowa, zwana także dusznicą bolesną
- miażdżyca tętnic obwodowych.
Warto wspomnieć również o tym, że leki przeciwpłytkowe stosowane u chorych po zawale mięśnia sercowego.
3. Jaki jest mechanizm działania leków przeciwpłytkowych?
Leki przeciwpłytkowe, inaczej leki antyagregacyjne są stosowane w medycynie w celu zmniejszenia krzepliwości krwi i zapobiegania nadmiernemu krzepnięciu. Głównym mechanizmem działania tych leków jest hamowanie procesu agregacji płytek krwi, czyli ich sklejania się i tworzenia skrzepów.
4. Podział leków przeciwpłytkowych
Istnieje kilka różnych klas leków antyagregacyjnych:
- kwas acetylosalicylowy - nieodwracalny bloker COX-1 płytek krwi. Ten jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie jest środkiem zapobiegawczym jeśli chodzi o zakrzepicę żylną, niemniej może być stosowany jako lek w profilaktyce wtórnej zakrzepów w tętnicach,
- inhibitory P2Y12 - leki te wpływają na receptory P2Y12 na powierzchni płytek krwi, co zmniejsza ich zdolność do sklejania się. Przykłady to klopidogrel, prasugrel i ticagrelor
- inhibitory glikoproteiny IIb/IIIa - działają na receptory glikoproteiny IIb/IIIa na powierzchni płytek krwi, co uniemożliwia im łączenie się ze sobą i innymi komórkami krwi. Przykładem jest abciksimab.
5. Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwpłytkowych
Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany, nieprawidłowo funkcjonującymi nerkami lub wątrobą, astmą oskrzelową. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tego leku jest także ciąża, okres laktacji, skaza krwotoczna.
Inhibitorów P2Y12 nie należy zaś przyjmować, jeśli występuje na nadwrażliwość na klopidogrel, prasugrel i ticagrelor lub którykolwiek z pomocniczych składników leku. Wśród przeciwwskazań do stosowania takich leków przeciwpłytkowych lekarze wymieniają:
- zdiagnozowaną choroba wrzodową,
- ciążę, laktację,
- ostre zaburzenia pracy wątroby.
Przeciwwskazaniami do stosowania abciksimabu są następujące problemy zdrowotne:
- nadwrażliwość na abcyksymab, przeciwciała mysie lub papainę,
- krwawienie wewnętrzne,
- niedawno przebyty udar,
- nowotwór wewnątrz czaszki,
- skaza krwotoczna,
- tętniak.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.