Trwa ładowanie...

Leki, które przedłużają życie, są w naszym zasięgu?

Avatar placeholder
17.06.2015 14:22
Leki, które przedłużają życie, są w naszym zasięgu?
Leki, które przedłużają życie, są w naszym zasięgu? (Zdjęcie leków / Shutterstock)

Kto z nas nie chciałby żyć jak najdłużej i cieszyć się stale dobrym zdrowiem? Szukamy różnych sposobów, aby zachować swoją młodość: aktywność fizyczna, naturalna żywność, zabiegi kosmetyczne, diety... Można by wymieniać tak dłuższy czas. Okazuje się jednak – jak uważa amerykański specjalista Brian K. Kennedy – że leki, które przedłużają życie, już istnieją, często stosujemy je na co dzień, ale nie jesteśmy tego świadomi.

spis treści

1. Recepta na długowieczność pod ręką?

To oczywiste, że większość z nas sięga po leki głównie w sytuacji, gdy chorujemy. Część osób musi je przyjmować systematycznie, np. w związku z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lub innymi schorzeniami kardiologicznymi. Prof. Kennedy twierdzi, że wiele z tych leków ma swoje pozytywne skutki uboczne w postaci… opóźnienia procesów starzenia się organizmu. Za stosowaniem niektórych z tych środków przemawia również niska cena Według niego, zdarzają się specjaliści, którzy stosują je dla zachowania dobrego zdrowia, mimo że nie cierpią na żadne choroby.

Do jednych z takich ”złotych środków” zalicza m.in. metforminę, będącą doustnym lekiem przeciwcukrzycowym. Stosowanie jej przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2 pomaga obniżyć poziom glukozy oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Ze wstępnych badań wynika, że osoby stosujące ten lek żyły dłużej niż te, które przyjmowały inne lekarstwa na cukrzycę lub nie zażywały żadnych leków.

2. Aspiryna nie tylko na ból głowy?

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Metformina to nie jedyny lek, o którym wspomina prof. Kennedy. Uważa, że opóźniać procesy starzenia może również aspiryna oraz statyny. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy wykazuje nie tylko działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, ale również ma właściwości antyrakowe, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i trzustki. Z kolei statyny obniżają poziom cholesterolu oraz zapobiegają pojawieniu się zawału serca i udaru mózgu.

Do tej pory nie ma jednoznacznych badań, które by potwierdziły skuteczność profilaktycznego przyjmowania tych leków. Prowadzone są natomiast testy na zwierzętach odnośnie działania rapamycyny, którą stosuje się u osób po zabiegu transplantacji. Gryzonie, którym podawano ten lek, żyły dłużej niż inne osobniki.

Specjaliści pracują nad wynalezieniem pigułki, która zawierałaby w swoim składzie obydwie te substancje. Czy spowoduje ona przełom w medycynie i rzeczywiście da szanse na dłuższe i zdrowsze życie?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze