Trwa ładowanie...

Dlaczego lepiej nie chodzić w butach po mieszkaniu?

Chodzisz po domu w butach? Zdaniem ekspertów ten nawyk może prowadzić do nieprzyjemnej biegunki, szczególnie niebezpiecznej dla dzieci i osób starszych.

Najnowsze badania wskazują, że gdy nie ściągamy butów po wejściu do domu, możemy roznosić niebezpieczne chorobotwórcze bakterie. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston twierdzą, że takie postępowanie zwiększa ryzyko biegunki.

Szkodliwe bakterie, znajdujące się na podeszwach, podczas chodzenia rozprzestrzeniają się po domu, a następnie rozmnażają się w dywanach oraz na podłogach. Tymczasem zwykły kontakt z zainfekowaną powierzchnią może wystarczyć, aby wylądować w toalecie na kilka godzin.

Zobacz film: "Bakterie czyhają na nas wszędzie. Jak skutecznie z nimi walczyć?"

Jak podkreśla profesor Kevin Garey, to niesamowite, jak dużo kilometrów ludzie pokonują w ciągu każdego dnia. A wraz z każdym odwiedzonym miejscem, rośnie ryzyko przyniesienia chorobotwórczych zarazków i wirusów do własnego domu.

Zarazki wnoszone na podeszwach butów do domu mogą być przyczyną biegunek
Zarazki wnoszone na podeszwach butów do domu mogą być przyczyną biegunek (Shutterstock)

Zespół badawczy prof. Garey'a postanowił określić, jak powszechna w naszym otoczeniu jest bakteria C. difficile. W tym celu pobrał 2 500 próbek w różnych częściach miasta. Okazało się, że dla około 26,4 proc. miejsc wynik był dodatni, co oznacza, że osoby je odwiedzające przenoszą tę beztlenową bakterię na podeszwach swoich butów do domów i zwiększają ryzyko problemów żołądkowych wśród domowników.

Według raportu "Wall Street Journal" liczba bakterii w tych miejscach była niemal trzykrotnie wyższa niż w typowej kuchni lub łazience.

Najbardziej  niebezpieczne bakterie na świecie
Najbardziej niebezpieczne bakterie na świecie [5 zdjęć]

Wywołują m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wrzody żołądka. Antybiotyki, którymi

zobacz galerię

Badanie przeprowadzono po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie wykazali, że na podeszwach butów można znaleźć średnio 421 000 różnych form drobnoustrojów. Bakterie coli, które znajdują się w odchodach ludzkich, wykryto na 96 proc. podeszw.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Baylor w 2013 roku ujawniło natomiast, że osoby, które mieszkają w pobliżu dróg asfaltowych pokrytych smołą węglanową, są obarczone wyższym ryzykiem raka z powodu toksyn, które przenoszą do swoich domów na powierzchni butów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Natomiast w październiku brytyjscy eksperci odkryli, że kosmetyczki i kuferki na kosmetyki do makijażu mogą zawierać niebezpieczny poziom potencjalnie śmiertelnych bakterii. Badania laboratoryjne wykazały, że akcesoria do makijażu już po upływie 6 miesięcy mogą być źródłem szczepów salmonelli i Cronobacter.

Bakterie chorobotwórcze są wbrew pozorom bardzo powszechne. Występują one praktycznie we wszystkich możliwych środowiskach. Oznacza to, że jest niebywale trudne, aby całkowicie wyeliminować je z najbliższego otoczenia. Pomimo to pamiętajmy, że zachowując podstawowe zasady higieny i wykonując tak proste czynności, jak w tym przypadku ściąganie butów po wejściu do domu, możemy znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza