Dlaczego lepiej nie chodzić w butach po mieszkaniu?
Chodzisz po domu w butach? Zdaniem ekspertów ten nawyk może prowadzić do nieprzyjemnej biegunki, szczególnie niebezpiecznej dla dzieci i osób starszych.
Najnowsze badania wskazują, że gdy nie ściągamy butów po wejściu do domu, możemy roznosić niebezpieczne chorobotwórcze bakterie. Naukowcy z Uniwersytetu w Houston twierdzą, że takie postępowanie zwiększa ryzyko biegunki.
Szkodliwe bakterie, znajdujące się na podeszwach, podczas chodzenia rozprzestrzeniają się po domu, a następnie rozmnażają się w dywanach oraz na podłogach. Tymczasem zwykły kontakt z zainfekowaną powierzchnią może wystarczyć, aby wylądować w toalecie na kilka godzin.
Jak podkreśla profesor Kevin Garey, to niesamowite, jak dużo kilometrów ludzie pokonują w ciągu każdego dnia. A wraz z każdym odwiedzonym miejscem, rośnie ryzyko przyniesienia chorobotwórczych zarazków i wirusów do własnego domu.
Zespół badawczy prof. Garey'a postanowił określić, jak powszechna w naszym otoczeniu jest bakteria C. difficile. W tym celu pobrał 2 500 próbek w różnych częściach miasta. Okazało się, że dla około 26,4 proc. miejsc wynik był dodatni, co oznacza, że osoby je odwiedzające przenoszą tę beztlenową bakterię na podeszwach swoich butów do domów i zwiększają ryzyko problemów żołądkowych wśród domowników.
Według raportu "Wall Street Journal" liczba bakterii w tych miejscach była niemal trzykrotnie wyższa niż w typowej kuchni lub łazience.
Badanie przeprowadzono po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie wykazali, że na podeszwach butów można znaleźć średnio 421 000 różnych form drobnoustrojów. Bakterie coli, które znajdują się w odchodach ludzkich, wykryto na 96 proc. podeszw.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Baylor w 2013 roku ujawniło natomiast, że osoby, które mieszkają w pobliżu dróg asfaltowych pokrytych smołą węglanową, są obarczone wyższym ryzykiem raka z powodu toksyn, które przenoszą do swoich domów na powierzchni butów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak zabezpieczyć się przed wirusami? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Jak dbać o higienę psa, aby zapobiegać przenoszeniu bakterii chorobotwórczych? - odpowiada lek. Monika Łukaszewicz
- Czy poprzez pocałunek można zarazić się wirusami? - odpowiada dr n. med. Paweł Jan Radłowski
Natomiast w październiku brytyjscy eksperci odkryli, że kosmetyczki i kuferki na kosmetyki do makijażu mogą zawierać niebezpieczny poziom potencjalnie śmiertelnych bakterii. Badania laboratoryjne wykazały, że akcesoria do makijażu już po upływie 6 miesięcy mogą być źródłem szczepów salmonelli i Cronobacter.
Bakterie chorobotwórcze są wbrew pozorom bardzo powszechne. Występują one praktycznie we wszystkich możliwych środowiskach. Oznacza to, że jest niebywale trudne, aby całkowicie wyeliminować je z najbliższego otoczenia. Pomimo to pamiętajmy, że zachowując podstawowe zasady higieny i wykonując tak proste czynności, jak w tym przypadku ściąganie butów po wejściu do domu, możemy znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.