Lewatywa – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Lewatywa jest znana od czasów starożytnych – stosowali ją już Egipcjanie. W tamtych czasach, urosła do rangi wydarzenia i była wykonywana nawet podczas dworskich spotkań. Te nieco abstrakcyjne rytuały dzisiaj nie są już praktykowane z taką popularnością, jednak nadal istnieją wskazania do jej wykonania. Co powinieneś wiedzieć o lewatywie?

Gruszka do wykonywania lewatywy
Gruszka do wykonywania lewatywy (123RF)
spis treści

Zobacz film: "Jak kondycja jelit wpływa na naszą psychikę?"

1. Lewatywa - charakterystyka

Lewatywa to zabieg, który ma za zadanie oczyszczenie jelita z mas kałowych. Polega na wlaniu do jelita grubego odpowiedniego płynu, celem oczyszczenia jego wnętrza. Pomagają w tym specjalne urządzenia.

W aptekach dostępne są jednorazowe wlewki, ale można także skorzystać z urządzeń wielorazowego użytku, jakimi są na przykład gumowe gruszki.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby...

zobacz galerię

Ważne, aby wykonana procedura została przeprowadzona w taki sposób, jak widnieje na instrukcji urządzenia – to gwarantuje powodzenie zabiegu lewatywy i da najlepsze efekty. W razie wątpliwości, jak poprawnie wykonać lewatywę, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Oczywiście jest to zabieg, który z powodzeniem można wykonać w domu.

2. Lewatywa - wskazania

Oczyszczanie jelit jest jedną z metod wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. Zabieg lewatywy ma oczyścić jelito z toksyn i bakterii – ale warto wspomnieć, że zbyt częste stosowanie lewatywy może wiązać się z zaburzeniem właściwych proporcji bakterii jelitowych, co z kolei może objawiać się na przykład dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia czy też biegunki.

Zdarzają się sytuacje, że lewatywa jest wykonywana w przypadku występowania zaparć i z powodzeniem daje dobre efekty. Często wykonuje się również lewatywę przed porodem, jednak nie jest stosowana obligatoryjnie. Na skutek parcia w okresie porodu może dojść do oddania stolca – w celu zapobiegnięcia tej sytuacji można przed porodem wykonać właśnie lewatywę.

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest tak...

zobacz galerię

Kolejną sytuacją, przed którą przeprowadza się tą procedurę, jest zabieg chirurgiczny na jelicie grubym. Lewatywa jest stosowana również przed procedurami diagnostycznymi, a także jest elementem przygotowania do kontaktów seksualnych.

3. Lewatywa - przeciwwskazania

Chociaż lewatywa należy do stosunkowo prostych i nieinwazyjnych zabiegów to nie należy jej wykonywać w pewnych sytuacjach – groziłoby to wystąpieniem efektów ubocznych. Do najważniejszych sytuacji klinicznych, w których powinno się powstrzymać od wykonania lewatywy, jest niewydolność układu krążenia, choroby zapalne jelit czy też bóle brzucha niejasnego pochodzenia.

W niektórych źródłach można znaleźć wiele informacji na temat lewatywy, zaleceń co do częstości jej wykonywania, czy też dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Jak w każdej innej sytuacji, nie należy ślepo wierzyć we wszystkie zapewnienia i koniecznie należy zachować zdrowy rozsądek przed zbyt częstym i niepotrzebnym wykonywaniem lewatywy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości na temat możliwości jej zastosowania u danej osoby, należy wcześniej skonsultować się z swoim lekarzem, który dokładnie określi, czy jest możliwe wykonanie tego typu zabiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy