Trwa ładowanie...

Lewatywa – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, cena

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 17:45
Zabieg lewatywy ma oczyścić jelito z toksyn i bakterii
Zabieg lewatywy ma oczyścić jelito z toksyn i bakterii (123rf.com)

Lewatywa jest znana od czasów starożytnych – stosowali ją już Egipcjanie. W tamtych czasach, urosła do rangi wydarzenia i była wykonywana nawet podczas dworskich spotkań. Te nieco abstrakcyjne rytuały dzisiaj nie są już praktykowane z taką popularnością, jednak nadal istnieją wskazania do jej wykonania. Co powinieneś wiedzieć o lewatywie?

spis treści

1. Historia lewatywy

Lewatywa to jeden z najstarszych leczniczych zabiegów. Według Starożytnych Egipcjan odkrywcą lewatywy był bóg Ozyrys, który zauważył podobny proces u ptaka wstrzykującego dziobem wodę do odbytu. W starożytności oraz średniowieczu do jej przeprowadzania wykorzystywano pęcherze zwierzęce, wydrążone dynie, worki ze skór lub rurki bambusowe.

Europejczycy do lewatywy wykorzystywali specjalne kolby z końcówkami wykonanymi z drewna, cyny, miedzi, a nawet metali szlachetnych. Woda była wyciskana za pomocą tłoka.

Zobacz film: "Jak kondycja jelit wpływa na naszą psychikę?"

Największą popularność lewatywa zyskała w XVII wieku. Stała się wtedy modna. Traktowano ją jako codzienny zabieg kosmetyczny. Damom dworu robiono lewatywy z wody wzbogaconej pachnidłami i ziołami. Zabieg wykonywali lekarze, znachorzy, chirurdzy, a nawet lekarze. Z czasem postęp medycyny sprawił, że lewatywy przestały cieszyć się zainteresowaniem.

Obecnie lewatywy stosowane są w celu przygotowania jelita do badań lub operacji. Dobrowolnie można je stosować na salach przedporodowych. Nadal uważane są za skuteczny środek przy walce z zaparciami i gorączką. Lewatywa wykorzystywana jest także w medycynie alternatywnej. Praktykujące ją osoby uważają, że fekalia nagromadzone w jelicie grubym przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia.

2. Na czym polega lewatywa?

Lewatywa to zabieg, który ma za zadanie oczyszczenie jelita z mas kałowych. Polega na wlaniu do jelita grubego odpowiedniego płynu, celem oczyszczenia jego wnętrza. Pomagają w tym specjalne urządzenia.

W aptekach dostępne są jednorazowe wlewki, ale można także skorzystać z urządzeń wielorazowego użytku, jakimi są na przykład gumowe gruszki.

Ważne, aby wykonana procedura została przeprowadzona w taki sposób, jak widnieje na instrukcji urządzenia – to gwarantuje powodzenie zabiegu lewatywy i da najlepsze efekty. W razie wątpliwości, jak poprawnie wykonać lewatywę, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Oczywiście jest to zabieg, który z powodzeniem można wykonać w domu.

Gruszka do wykonywania lewatywy
Gruszka do wykonywania lewatywy (123RF)

3. Zabieg lewatywy

Oczyszczanie jelit jest jedną z metod wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. Zabieg lewatywy ma oczyścić jelito z toksyn i bakterii – ale warto wspomnieć, że zbyt częste stosowanie lewatywy może wiązać się z zaburzeniem właściwych proporcji bakterii jelitowych, co z kolei może objawiać się na przykład dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia czy też biegunki.

Zdarzają się sytuacje, że lewatywa jest wykonywana w przypadku występowania zaparć i z powodzeniem daje dobre efekty. Często wykonuje się również lewatywę przed porodem, jednak nie jest stosowana obligatoryjnie. Na skutek parcia w okresie porodu może dojść do oddania stolca – w celu zapobiegnięcia tej sytuacji można przed porodem wykonać właśnie lewatywę.

Kolejną sytuacją, przed którą przeprowadza się tą procedurę, jest zabieg chirurgiczny na jelicie grubym. Lewatywa jest stosowana również przed procedurami diagnostycznymi, a także jest elementem przygotowania do kontaktów seksualnych.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby

zobacz galerię

4. Kiedy nie robić lewatywy

Chociaż lewatywa należy do stosunkowo prostych i nieinwazyjnych zabiegów to nie należy jej wykonywać w pewnych sytuacjach – groziłoby to wystąpieniem efektów ubocznych. Do najważniejszych sytuacji klinicznych, w których powinno się powstrzymać od wykonania lewatywy, jest niewydolność układu krążenia, choroby zapalne jelit czy też bóle brzucha niejasnego pochodzenia.

W niektórych źródłach można znaleźć wiele informacji na temat lewatywy, zaleceń co do częstości jej wykonywania, czy też dobroczynnego wpływu na nasz organizm. Jak w każdej innej sytuacji, nie należy ślepo wierzyć we wszystkie zapewnienia i koniecznie należy zachować zdrowy rozsądek przed zbyt częstym i niepotrzebnym wykonywaniem lewatywy.

Inne przeciwskazania do wykonania lewatywy to m.in:

  • wymioty;
  • nudności;
  • niewydolność nerek;
  • perforacja jelita grubego;
  • choroby układu krążenia.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości na temat możliwości jej zastosowania u danej osoby, należy wcześniej skonsultować się z swoim lekarzem, który dokładnie określi, czy jest możliwe wykonanie tego typu zabiegu.

5. Czy lewatywa jest bolesna?

Lewatywa zazwyczaj jest bezbolesna. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się, gdy pacjent choruje na żylaki odbytu. Lewatywa u pacjentów powoduje jedynie dyskomfort. Ze względu na to, że jest to zabieg krępujący powinien być wykonywany w intymnych warunkach. Świadomość odizolowania od innych uspokaja chorego dając mu poczucie bezpieczeństwa.

6. Odwodnienie

Lewatywa czasem może podrażniać błonę śluzową odbytu. U niektórych pacjentów w wyniku zabiegu może dojść do odwodnienia. Często wykonywana doprowadzi do zwiotczenia jelit.

7. Czy lewatywa jest bezpieczna?

Lewatywa wykonana w prawidłowy sposób, zgodny z zaleceniami i przeciwskazaniami jest bezpieczna. Natomiast wykonanie zabiegu niezgodnie z przyjętymi zasadami może stanowić poważne zagrożenie zdrowia pacjenta.

8. Jak zrobić lewatywę?

Przed zrobieniem lewatywy należy kupić w aptece specjalny roztwór do tego zabiegu. Nie powinniśmy przygotowywać go samodzielnie, gdyż może okazać się nieskuteczny, a nawet niebezpieczny dla zdrowia. Po zakupieniu roztworu lewatywę najlepiej wykonać w łazience. Na podłodze rozkładamy ręcznik, kładziemy się na boku lub w pozycji kolankowo-łokciowej, a następnie zaczynamy zabieg.

9. Zbyt często robiona lewatywa

Lewatywa powinna być wykonywana tylko w przypadku zaleceń medycznych. Robiona zbyt często może doprowadzić do odwodnienia lub zaburzeń w funkcjonowaniu jelita grubego. Lewatywę wykonujemy po zaleceniu lekarza.

10. Ile trzeba zapłacić za lewatywę

Za zestaw do przeprowadzenia lewatywy zapłacimy niecałe 10 zł. Można go bezproblemowo kupić w większości aptek. Obecnie bardziej popularnym zabiegiem jest hydrokolonoterapia, która oczyszcza jelito grube na całej długości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze